iPhone 7’de Li-Fi Teknolojisi Kullanılacak Mı?

Eylül ayında karşılaşmayı beklediğimiz iPhone 7’de 224 giga bit’e varan hızlara oldukça yeni bir teknoloji olan ışık, optik kablosuz bağlantı ve infrared bağlantının kullanıldığı yeni yolla ulaşacağız.

Bir diğer yenilik de Li-fi denilen kablosuz şarj edebilme özelliği olacak .Bu iddia ise iOS 9.1‘in kodlarını inceleyen ve iPhone 7’de li-fi kullanılacağına yönelik bazı kod ipuçları yakalayan bir Twitter kullanıcısına ait.

Li-fi teknolojisi wi-fi’dan oldukça farklı. Wi-fi radyo sinyallerini kullanırken li-fi iletim için ışıktaki fotonları kullanıyor. Fotonlar radyo sinyallerine göre çok daha hızlı olduğundan 100 kata kadar daha hızlı veri aktarılabilecek.

İnternette dolaşan görüşler ise li-fi teknolojisinin iPhone 7’de kullanılması için henüz erken ve bu gerçekleşmeyecek. Çünkü li-fi teknolojisindeki bazı sorunlar çözülmüş değil. Örneğin ışık yok olduğunda veri aktarımı da duruyor. Bu ve bunun gibi sorunların çözülmesi biraz zaman alacak gibi duruyor. iPhone’un sonraki sürümlerinde li-fi teknolojisini beklemek daha rasyonel olur.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı