Oyun Sektörüne Bir Destek de İstanbul Aydın Üniversitesi’nden!

İstanbul Aydın Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Nitra işbirliğiyle “Mobil Oyun Geliştirme Eğitimi” programı açılıyor.

Mobil oyunlar gerek dünyada, gerekse ülkemizde yoğun bir ilgi ile karşılanıyor. Oyun yazılımları, ülkeye ihracat getirisi sağlayan yüksek katma değerli teknoloji ürünler. Ayrıca başarılı ürünler dünya genelinde önemli bir marka değeri oluşturuyor, geliştiricisine ve ülkeye prestij kazandırıyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi, teknolojiye ve ar-ge çalışmalarına büyük yatırımlar yapan eğitim kurumlarımızdan bir tanesi. Üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi tarafından, mobil oyunlar ile ilgilenen kişilere yönelik olarak “Mobil Oyun Geliştirme Eğitimi” programının açıldığı duyuruldu.

Eğitimin koordinatörlüğü, mobil oyun sektörünün duayen isimlerinden Ramazan Noyan Culum tarafından yürütülüyor. KOSGEB Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı firmalarından Nitra Oyun Yazılım Ltd. Şti. firmasının genel müdürlüğü görevini de yürüten Culum; 2006 yılından beri mobil oyun yayıncılığı işiyle iştigal ediyor. Bugüne kadar 25 adet mobil oyunun yayınlanmasına liderlik etmiş ve ilk Türk yapımı 3 boyutlu mobil oyun olan TASO 2010 oyununu geliştiren yazılım ekibinin yöneticisi olarak görev yapmış olan Culum, sektörün gelişmesinde öncü rolü üstlenmiş isimlerinden bir tanesi. Oyunları Turkcell, Avea, Samsung ve dünyanın önde gelen birçok operatörü tarafından yayınlandı.

Güçlü ve kaliteli bir eğitim programı hazırlandı.

Mobil Oyun Geliştirme Eğitimi’nin içeriği hakkında bilgi veren Noyan Culum, düzenlenen eğitimin ülkemizdeki oyun geliştiriciliği sektöründe yeni bir devir açtığını belirtti. “İstanbul Aydın Üniversitesi eğitimde kaliteye önem veren bir kurum. Üniversitenin bu yaklaşımı bizi okulun adına yakışan güçlü bir eğitim programı hazırlamaya zorladı. Eğitimi atölye çalışmaları şeklinde dizayn ettik. İlk atölye çalışmasında katılımcıların bir mobil oyunu uygulamalı olarak geliştirmesini sağlıyoruz. Bu çalışmada oyunu ve oyun motorunu bizzat kendileri geliştiriyorlar. Optimizasyon, kreatif tasarım ve lokalizasyon çalışmalarını gerçekleştirerek ürünü yayına hazır hale getiriyorlar. İkinci bir atölye çalışması ile oyunun yayınlanma aşamasını detaylarıyla öğretiyoruz. Yayın, basın bülteni, ürün reklamlarının yapılması, distribütörlere dağıtım gibi tüm detayları gösteriyoruz.” diyen Culum, “Eğitim; start-up kuruluşu, devlet destekleri, kuluçka merkezleri, uluslararası yayıncılar gibi konuların anlatılmasıyla tamamlanıyor” dedi. “Eğitimin sonunda katılımcıya İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından bir uzmanlık sertifikası veriliyor” diye ekleyen Culum; eğitim programının son derece güçlü ve kaliteli hazırlandığını, temel seviyede programcılık bilgisi olan bir kişinin eğitim sonunda profesyonel bir oyun geliştiricisi formasyonuna ulaştığını belirtti.

Eğitimden sonra mentörlük desteği de veriliyor.

“Eğitim bitiyor ama bizim geliştirici ile ilişkimiz bitmiyor” diyen Culum, “Geliştiricilere eğitimlerini tamamladıktan sonra 6 ay boyunca mentörlük desteği de veriyoruz” diye ekledi. Geliştiricilerin ilk oyunlarının geliştirme ve yayınlama aşamalarında çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını ve danışacak bir uzmana ihtiyaç duyduklarını belirten Culum, eğitim verdikleri geliştiricilerin bu zorlukları aşabilmesi için ilk oyunlarının hazırlanması aşamasında geliştiricilere mentörlük desteği de verdiklerini kaydetti. Noyan Culum, “Hazırladığımız güçlü eğitim programı ve sonrasında verdiğimiz mentörlük desteği ile, katılımcılarımızın hayallerini hayata geçirmelerini sağlıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Mobil Oyun Geliştirme Eğitimi, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin İstanbul-Florya yerleşkesinde verilecek. Program hakkında bilgi almak isteyenler buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı