Avrupa’nın Mobil Reklamlara En Fazla Tıklayan Ülkesi: Türkiye!

RTB House’un 40 ülkeyi kapsayan araştırmasının sonuçlarına göre, Avrupa’da mobil reklamlara en fazla tıklayan ülke Türkiye oldu.

RTB House’un araştırması, 40 ülkeyi ve kişiselleştirilmiş yeniden hedefleme kampanyalarından çıkardığı sonuçları baz alıyor. Araştırmaya göre tıklama oranı (CTR), masaüstü cihazlarda, mobile göre daha düşük; mobil kullanıcıların reklamlara tıklama oranları daha yüksek.

Avrupa’da masaüstü CTR ortalaması yüzde 0.73 olarak gerçekleşirken bu oran , akıllı telefonlarda yüzde 0.84 ve tabletlerde ise yüzde 0.87’ye yükseliyor. Avrupa için geçerli bu veriler ile kıyaslandığında ise Türkiye’nin verileri oldukça yüksek… Türkiye’de masaüstü CTR ortalaması yüzde 1,01 iken, akıllı telefon CTR ortalaması yüzde 1.44 ve tablette ise bu oran yüzde 0.96 olarak gerçekleşiyor.

RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, Türkiye’deki verilerin yüksek olmasının en önemli sebebinin teknolojiye ve cihazlara özellikle ilgisinin büyük olduğu Türkiye’deki genç nüfusu yani Z ve Y kuşaklarının nüfusun içindeki payının yüksek olmasının da etkili olduğunu belirtti. Tuğ bu yüksek oranı, “Tüm dünyada ve ülkemizde genç nesiller, internet üzerinden araştırmalarını yaparak satın alma işlemlerini fiziksel mağazalarda sonlandırma eğilimindeler. Bununla birlikte mağaza içerisinde anlık olarak fiyat karşılaştırması yapılması gibi internetin getirdiği avantajlar alışverişler sırasında ilgi çekiyor. Bu sebeple hem doğrudan hem de dolaylı satışlarda mobil reklamlar öne çıkıyor” olarak açıkladı. Aynı zamanda 1 Nisan’da kullanıma başlayan 4.5G hızındaki internetin de mobil cihaz kullanımını daha da tetiklediğini dile getirdi. Reklamların tıklanma oranındaki artışın sürmesini beklediklerini de ayrıca paylaştı.

 RTB House, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı