Şükran Günü ve Black Friday satışlarının Üçte Birini Mobil Alışverişten!

PayPal‘dan gelen yeni veriler, mobilin e-ticaret perakendecilerinin Şükran Günü ve Black Friday’e katkısını doğruluyor. İlgili ağdan elde edilen verilere göre, mobil cihazlar bu yılın en iyi alışveriş günlerinde gerçekleşen toplam ödeme hacminin üçte birini oluşturuyor. Yayınlanan rakamlar, mobilin Black Friday’de çevrimiçi harcamanın yaklaşık üçte birini oluşturduğunu bildiriyor.

Adobe geçtiğimiz günlerde, Black Friday çevrimiçi harcamalarının bu yıl rekor kıran 3 milyar doları bulduğunu ve mobil cihazlardan bir milyardan fazla gelir elde ettiğini bildirdi.

PayPal’ın rakamları, bu eğilimin ikinci bir onayını sunuyor. PayPal’ın şebekesi bugün 192 milyon aktif müşteriye ve 15 milyon aktif tüccara ulaştığı için sayı dikkat çekici… Şükran Günü ve Black Friday’de tüm ödeme hacminin yaklaşık üçte birinin mobil cihazlarda gerçekleşmiş görünüyor.

PayPal ayrıca, Black Friday, Şükran Günü’nü birkaç kilit metrikte gösterdiğini belirtti. Şükran Günü için 10.781,00 dolar; Black Friday ise toplam ödeme hacmi 15.507,00 dolar… Buna ek olarak, Black Friday müşterileri, harcadığı ortalama miktar 62.35 dolar ve Şükran Günü’nde 58.51 dolar olarak gerçekleşmiş.

PayPal, alışveriş yapanların her iki günde de moda alımlarında en çok para harcadıklarını keşfetti; ancak bu, daha büyük bir çevrimiçi alışveriş trendini temsil eden bir şey olmaktan çok, ağındaki tüccar türlerinin bir göstergesi gibi görünüyor. Örneğin, Amazon, Şükran Günü ve Black Friday’de en çok satan Echo Dot’un ve müşterilerinin 3 milyonun üzerinde oyuncak sipariş ettiklerini söyledi.

Bununla birlikte, hem Adobe hem de PayPal’ın raporlarının işaret ettiği şey, Black Friday çevrimiçi alışverişinin artık yalnızca Cuma günü gerçekleşmek yerine birkaç gün içinde nasıl ilerlediğini ve ardından “Cyber Monday” olarak bilinen perakendeci tarafından yeniden adlandırılan etkinlikten sonra nasıl yükseldiği…

Bunun yerine tüketiciler, IBM‘den çıkan başka bir rapora göre: Şükran Günü ile Black Friday arasındaki dört günü kapsayacak şekilde çevrimiçi alışverişlerini genişletti. Bu dört günlük süre boyunca, küresel satışlar geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 20 artarken, ABD satışları yüzde 9’un üzerine çıktı.

IBM, Black Friday ve Şükran Günü satışları, Cyber Monday günü tahmin edilenden daha büyük bir büyüme gördüğünü de kaydetti. Şükran Günü’ndeki global perakendeciler için çevrimiçi satışlar, yaklaşık yüzde 24 artarak Black Friday’de yüzde 28’in üzerine çıktı.

Kaynak: https://techcrunch.com/2016/11/28/paypal-says-mobile-shopping-accounted-for-a-third-of-thanksgiving-black-friday-sales/

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı