Mobil’de Geleceğe Dair İpucu Veriler!

Mary Meeker’ın 27 Mayısta kpcb için yayınladığı rapor mobil dijital pazarın görünümü ve potansiyeli hakkında önemli veriler içeriyor.

Yukarıdaki grafikte USA deki internet kullanımının mobil masaüstü ve diğer cihazlar için dağılımı görülüyor. 2008 yılında totalde %12 olan mobil kullanım oranının 2015 de %51 e ulaştığı ve %42 olan masaüstü kullanımını aştığı görülüyor. Gene 2008 yılında bir günde mobilde kişi başına internette 0,3 saat yani 18 dakika geçirilirken 2015 de bu rakamın 2,8 saate yani 168 dakikaya çıktığı görülüyor.

Yukarıdaki ikinci grafikte ise 2014 yılında internet alanında reklama yapılan harcamanın yüzdesel değeri ile harcanan zamanın yüzdesel değeri karşılaştırılıyor.

Daha rahat anlaşılması için örneklendirirsek mobilde, toplam reklam harcamasının %8’i yapılmasına rağmen toplam reklamda geçirilen zamanın %24 ü gerçekleşiyor. İnternette ise toplam reklam harcamasının %24’ü yapılmasına rağmen toplam reklamda geçirilen zamanın %23 ü gerçekleşiyor. İnternete harcanan 50 milyar dolar ve mobile harcanan 13 milyar dolar reklam harcamasına rağmen her ikisinde de toplam zamanın %24 ü geçiriliyor. Yazılı medya, radyo ve televizyon oranları da karşılaştırıldığında en verimli alanın mobil mecra olduğu açıkça görülüyor.

Tüm bu verilerin ışığında mobil mecranın son 7 yılda ne kadar hızlı büyüdüğünü ve gelecek 2-3 yılda büyük ihtimalle masaüstü kullanımını geride bırakacağı açık.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı