2016 Mobil Reklamcılığın Yılı Mı Olacak?

IAB Türkiye, 2014 yılı AdEx-TR Ocak – Haziran dönemi dijital reklam yatırımlarını açıklanmıştı. Dijital reklam yatırımlarının, 2014’ün ilk 6 aylık döneminde, 2013’ün aynı dönemine göre % 20.1 büyüyerek 6 aylık toplamda 650 milyon TL’ye ulaştığı gözlemlenmişti.

Dağılımda display reklam yatırımlarında en büyük artış yüzde 38,4 ile video reklam yatırımlarında görülmüştü. Bu dönem içinde en yüksek pay ise arama motoru reklamlarının oldu. Arama motoru reklam yatırımları alt kategorilerinde yer alan ücretli sıralama yatırımları yüzde 24,5 oranında, arama motoru görüntülü reklam yatırımlarının ise yüzde 27,3 artış gerçekleşti. Dikkat çeken bir diğer veri de mobil reklam yatırımlarının 6 aylık dönemdeki artışıydı. Mobil reklamlarda yüzde 25,1 büyüme gerçekleşti. Bu kategoride yer alan, mobil gösterim reklam yatırımlarında yüzde 37,1; mobil opt-in SMS/MMS yatırımlarında ise yüzde 18,3 büyüme gözlemlendi*.

2014 yılında elde edilen bu veriler bize dijital reklam yatırımlarının, geleneksel reklam yatırımlarına göre ortalama iki kat hızlı büyüdüğünü göstermişti.

2016 yılı için eMarketer tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre mobilin büyük büyüme göstereceği ve toplam dijital reklam hacmi içerisinde yüzde 50‘den fazla orana sahip olacağı öngörülüyor. Rapora göre, 2014 yılında 43 milyar dolarlık pazar hacmine sahip olan global mobil reklam yatırımlarının, 2016 yılında 100 milyar dolara; 2018 yılında ise 166 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu beklenti, 2016 yılında, mobil reklam hacminin 2014 yılına göre yaklaşık 4 kat artmış olacağını gösteriyor.

eMarketer’a göre gelecek yıl dünya çapında 2 milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı olacak ve bu artış mobil reklam pazarı mobilin ve mobil reklamcılığın önemini arttıracak ve reklam verenlerin bu taraftaki ilgisi de büyüyecek olarak öngörülüyor.

*Rakamlar IAB Türkiye tahminidir. Yaratıcı işler, CRM çalışmaları, SEO yatırımları hariçtir.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı