Mobil’de Native Reklamların Payı Artacak!

Facebook 2020’de mobil alanda native reklamların payının çok hızlı artacağını tahmin ediyor.

Display reklamlar özellikle mobilde birçok kullanıcının canını fazla sıkmaya başladı. Tam uygulamaya ya da oyuna odaklanmışken karşımıza çok sık çıkan display reklamlar rahatsız edici olabiliyor. Bunun yerini artık native reklamlar almaya başladı.

Çoğumuz biliyoruz ancak bilmeyenler için tekrarlayalım ki native reklamlar aslında bir içeriğe sahip fakat çaktırmadan bize markanın reklamını yapan içerikler. Yani siz aslında bir konu ile ilgili bir metni okurken bir de bakıyorsunuz ki o okuduğunuz şey ile ilgili bir markaya yönlendiriliyorsunuz.

Onedio ile Türkiye’de hız kazanan bu uygulama günümüzde hemen hemen herkesçe kullanılıyor.

Facebook ve IHS Technology işbirliği ile yapılan araştırma display reklamların giderek azalacağını teyit ediyor. 25 ülkeyi kapsayan araştırmada 2020 yılında native reklamlar mobil display reklamların yüzde 63.2’sini kapsayacak. Native reklamların gene 2020 için geliri de 53.4 milyar USD olacak. Ayrıca 2020’de dünya kapsamında tüm online display reklam gelirlerinin yüzde 75.9’unun mobilden geleceğini tahmin ediliyor. Mobil reklam gelirleri ise gene aynı yıl için 84.5 milyar USD olacak.

Native reklamlar içerisinde en hızlı büyüyecek alan uygulama içi üçüncü parti reklamları olacak.

Bu araştırma dışındaki genel kanı, native reklamların display reklamlara göre yüzde 20-60 seviyesinde daha fazla etkileşim yarattığı yönünde. Native reklamların da kendi içerisinde birçok aşması gereken sorunu a var ki bizce en önemlisi fiyat politikası.

Reklam engelleme uygulamalarının popülerliğini giderek artırdığı günümüzde native reklamların daha hızlı büyüyeceğini tahmin etmek zor değil.

Araştırmanın tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı