Mobil Bankacılık: Sonraki Devrim?

Mobil bankacılıkbankalar için bir “fırsat” değil; artık bir zorunluluk… IDC’ye göre 2015 yılında dünya genelinde 1 milyarın üzerinde kullanıcı zaten mobilden işlem yapıyor, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ekonomileri kesecek şekilde talebin büyümeye devam etmesi bekleniyor. Ancak kullanıcıları bu aşamada etkileyen tek banka olmuyor. Rakip bankalar, harekete geçme yollarını keşfetmeye başladıkça, kullanıcılar kimlerin üzerinden işlem yapacaklarını seçebiliyor… Gemalto Ortadoğu ve Afrika E-Banking Güvenlik Müdürü Marwan Elnakat‘a göre bir bankanın müşterilerin ihtiyaçlarını ve beklentilerini mobil ortamda karşılama yeteneği yakında müşterilerin tutma ve satın almalarını, yeni gelir akışlarını ve hatta marka sadakatini etkilemeye başlayacak ; bu noktada da güvenlik asla pazarlık edilemez.

Öğrendiğimiz, planladığınız, ödediğiniz ve çalışmakta olduğumuz şeylerin hepsini etkilediğinden cep telefonları hayatımızda daha da ayrılmaz bir hale gelmeye başlıyor. Marwan Elnakat, mobil, ‘anlık’ ile eşanlamlı hale geldiğinden; müşteriler artık uygulamalar ve hizmetleri hayal bile edemeyecekleri yüksek beklenti dünyasında yaşıyor “diyor. Elnakat. “Özellikle tüketicilerin” her zaman açık “hizmetleri talep ettiği mobil bankacılık söz konusu olduğunda bunu görüyoruz: bankacılık her yerde, her zaman ve herhangi bir cihazda bir tıklamayla yapılabilmelidir. Bu, bankaların bu alandaki beklentileri karşılamak ve karşılamak için çok fazla çalışmak zorunda oldukları anlamına geliyor “dedi.

Bankaların, mobil bankacılık devriminin artan talebin dünya genelinde görülmesiyle birlikte devam edeceğini belirtti. Örneğin MEA’daki (Ortadoğu ve Afrika) bölgedeki çevrimiçi bankacılık işlemlerinin değeri 2017’de 1.3 milyar dolar, 2020’de ise 2 milyar doları aşacak. “Bu tahminler, bu alanda zaten mümkün olanı temel alsa da, bankaların müşterilere sunmaları gereken yeni finansal hizmetler dizisini de dikkate alıyor” Bunların çoğu, müşterilerin kendilerini nasıl kullandıkları ve kullandıklarıyla doğrudan ilgili… Banka kartlarını mobil uygulamalarını kullanmak, ödeme aktarma limitlerini değiştirmek, yurtdışına giderken uluslararası ödemeler için bankacılık kartını etkinleştirmek gibi… Dünyada mobil bankacılık uygulamalarının pek çoğu ile artık, kullanıcılar cep telefonlarından fotoğraf çekerek kendilerine yeni hesaplar açabilir, doğrudan para yatırmak için kaydolabilir, faturaları ödeyebilir, kredi alabilir ve çeklerini yatırabilir.

Elnakat’a göre: Mobil bankacılığın kullanımı ancak güven ile doğrudan ilişkili ve hatta büyük oranda çoğunlukla güvene bağlı olacaktır. Bankaların bu alanda yeni hizmetlerini başarıya ulaştırabilmeleri için, mobil kanallarını diğer kanalları ile etkileşimde tutan, cep telefonunu etkin bir şekilde kullanan, agresif ve çevik mobil bankacılık stratejileri geliştirmelidir. Özellikle de mobil kanallarını, ödün verilemeyecek güvenli bir platform olması gerekmektedir.

Mobil bankacılık uygulamalarının merkezi kimlik doğrulama kabiliyeti vardır. Bu da kullanıcının gerçekte kim olduklarını iddia ettiğinden emin olmak… Kimlik doğrulama kabiliyeti, kullanım kolaylığıyla birleştirilmelidir. Çünkü her ikisi mobil bankacılık kanallarının kullanımım için müşterinin seçiminde kritik belirleyicilerdir. Mobil OTP (bir kerelik şifre) ve tokenlar gibi seçenekler mevcut olsa da, pek çok kullanıcı parmak izi, yüz, iris veya ses tanımayı kullanmayı daha kolay buluyor. Biyometri, bazı son kullanıcıların güvenleri açısından zaten PIN’leri geride bırakıyor.

Elnatec’e göre, mobil bankacılık kanalı, bankalarla müşterileri arasında bağlantı kurmak ve kendilerini rekabetten ayırmak için yeni fırsatlar sunmaya devam ederken, finansal kurumlar da hedef kitleleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bunları kullanmalıdır.

Bankaların farklı profil ve bankacılık alışkanlıklarıyla birbirinden farklı milyonlarca kullanıcısı var. Bu, çok faktörlü güvenlik yaklaşımını bankaların dijital stratejilerinin temel bileşenleri haline getiren güvenlik araçları ile ilişkilendirir. Müşteri stratejisinin bir parçasını oluşturur: Benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunma… Güvenliği stratejik bir bileşen ve özellik olarak kullanarak, son kullanıcılar için seçebilecekleri ve kendilerini emin hissedecekleri geniş bir yelpazede güvenlik çözümleri sunan bankalar, sadakat ve güven ve katılımı sağlayabilir. Bu şekilde, mobil bankacılık bir bankanın genel pazarlama stratejisinde temel bir bileşen olarak da kullanılabilir ve bu devrimi sürdürebilir ve etkinleştirebilir.

Kaynak: http://paymentsafrika.com/payment-news/banking/mobile-banking-the-next-revolution/

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı