iOS 10 ile İlgili Yeni Özellikler Gün Yüzüne Çıkıyor!

Yakın zamandaki WWDC etkinliğinde gün yüzüne çıkan iOS 10 ile ilgili detaylar her geçen gün paylaşılıyor. Şimdi karşımıza çıkan yenilik de iOS 10’da sunulacak profesyonel görüntü formatı RAW hakkında…

Peki RAW nedir?

iOS 10’da fotoğraflar RAW formatıyla çekilip kaydedilebilecek. RAW için İngilizce olarak adından da anlaşılacağı üzere görüntünün en işlenmemiş hali olarak tanımlanabilir. Bu da bize kayıpsız bir veri imkanı sunuyor. Bu işlenmemiş hal, fotoğraf editörlerinde işlendiğinde daha güzel sonuçlar alınıyor. Çoğu üst kalite fotoğraf makinaları da bu formatla çalışıyor.

Strateji olarak Apple’ınRAW’u gündeme getirmesi DSLR sınıfı kaliteye ulaşmaları için bir araç olarak düşünülebilir. Bu sayede üst düzey fotoğraf makinaları ile rekabet edecek bir yapı kuruyor.

RAW dosya desteğinin ilk olarak iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE ve iPadPro’da kullanılacağıtahmin ediliyor.

RAW desteğinin olumsuz tarafları da yok değil. İlk olarak bu destek sadece arka kamera için kullanılabiliyor. Ek olarak, optik imaj sabitleyici aktifken RAW formatında fotoğraflar kaydedilemeyeceği de kötü yönleri arasında. Bir RAW fotoğrafınyaklaşık 30 Mb büyüklüğünde olduğu hesaba katılırsa çok yer tutacağı da malum.

Buna karşın iOS 10’un aynı fotoğrafın hem RAW hem JPEG kaydıolabileceğitahmin ediliyor. Her iki formatta da kaydetmeniz durumunda, istediğiniz fotoğrafları RAW formatlı olarakbarındırabiliyor, istemediğinizRAW’larını silerek JPEG’lerini tutabiliyorsunuz. Bu sayede, fotoğraf kaybı yaşamadan fazla alandan tasarruf edebilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı