İK Teknolojisinin Geleceği Mobil!

İK teknoloji analisti Josh Bersin‘e göre, akıllı telefon uygulamaları insan kaynakları teknolojileri için bir sonraki sınır…

Şirketlere çevrimiçi öğrenme, çalışanlarını yönetme ve verimliliği artırma olanağı veren cep telefonu uygulamaları, insan kaynakları (İK) teknolojisinde büyük bir yıkıcı eğilim haline gelmiştir.

Yeni nesil yenilikçi teknoloji şirketleri, performans değerlemelerinin yerini alacak akıllı telefon uygulamaları geliştiriyor, araştırmacılara göre çalışanların katılımını ölçüp onlara daha iyi bir iş-yaşam dengesi sağlamaya yardımcı oluyorlar.

Geçtiğimiz beş yılda büyük işletmeler, İK sistemlerini Workday, Oracle ve IBM gibi büyük teknoloji tedarikçileri tarafından işletilen bulut platformlarına taşındı. Daha küçük tedarikçiler, orta ölçekli şirketler için bulut HR ve bordro hizmetleri sunuyor.

Deloitte analist grubu Bersin başkanı Josh Bersin, “İK yazılımını satın alan herkesin bulutta satın alacağı noktaya ulaştı” dedi. “İK yazılımı artık mobil hale geliyor.”

İK teknolojisi endüstrisi, kendisini yeniden keşfediyor, çünkü İK uzmanlarından ziyade teknolojistlerin önderliğindeki yenilikçi şirketler, geleneksel İK teknolojisine göre daha verimlilik araçlarına benzeyen mobil uygulamalar üretiyor.

Halihazırda İK sistemlerini buluta taşıyan ve İK teknolojisini bir sonraki aşamaya taşımak isteyen işverenler tarafından hız kesilmiyor.

Bersin; temel bulut İK sistemleri olan şirketlerle yaptığı görüşmelerde; proje yönetimi, öğrenme ve çalışanlar için mobil uygulamaları olan eklenti araçlarını tercih ettiklerini paylaştı.

Hareket halindeyken öğrenmek

İK teknolojisinde en hızlı büyüyen alan: mobil öğrenme… Şirketler geleneksel eğitim kurslarını çalışanların daha doğal bir şekilde öğrenmelerine olanak tanıyan araçlar ile değiştirir. Geleneksel çevrimiçi eğitim materyali uyarlamak yavaştır, güncelliğini çok çabuk alır ve işletmelerin değişen ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hızlı gelişemez. Mobil öğrenme araçları ise çalışanların uzmanlığını paylaşmasına ve hızla güncellenecek kısa videolardan ders almalarına olanak tanır.

Yaşam biçimi uygulamaları, iş gücünü sağlıklı tutar

İşletmeler, aşırı çalıştıklarında ve aşırı yüklenildiklerinde çalışanların verimli olmadığını artık anlamaya başladı. Bu nedenle, çalışanların sağlıklı kalmalarına ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi sürdürmelerine yardımcı olmak için geliştirilen teknolojiler de artık ilgi çekiyor. Örneğin ABD’de satılan Fitbitler’in yarısı işletmeler tarafından çalışanları için satın alınmaktadır.

 İK Mobil Teknoloji, Moblobi.com, Mobil Gündem, Mobil Haber, Mobil Uygulama, Mobil Oyun, Mobil Teknoloji

Mobil performans yönetimi, anında geri bildirim sağlar

Yılda bir kez yapılan performans değerlendirmeler, terfi ve patronla yapılan tartışmalar geleneksel ticari uygulamaları artık günümüz koşullarına uymuyor.

General Electric, IBM ve Deloitte gibi şirketler, yöneticilere ve çalışanlara sürekli geribildirim vermek ve almak için mobil uygulamalar sunarak “performans yönetimini yeniden icat etti.

Kuruluşlar artık, çalışanlarının nabzı araştırmalarına izin veren mobil uygulamaları ve çalışanlara daha iyi çalışmaları için arkadaşlarından geribildirim almalarına izin veren “sosyal tanıma uygulamaları” nı sunuyor.

Bersin, iki yıl içinde bu uygulamalar geleneksel yıllık çalışanların katılım araştırmalarının yerini alacağını öngörüyor.

Kültür kulüpleri

İşletmeler, işletmelerinin kültürünü ölçmek için mobil araçlar kullanmaya ilgi duyuyorlar.

Örneğin, Deloitte, CulturePath adlı bir uygulamayı tanıttı. Örgütün kültürünü değerlendirmek için 10-15 soru ile, insanlara kendi çalışma ortamı hakkında ne kadar özgür, ne kadar güvende hissettikleri ve ne kadar işbirliğinin olduğunu ölçüyor.

Çeşitliliği ölçmek için teknoloji kullanma

Farklılıklar ve dahil olma, işgücü çeşitliliği arttıkça ve insanlar onlara daha uzun süre kaldıkça, dünyadaki şirketler arasında sıcak bir konu haline geldi.

Pratikte, veriler şirketlerin çok fazla farklı olmadığını göstermektedir. Erkekler kadınlardan daha fazla terfi edilmekte ve azınlık hala ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Bir dizi işe alma aracı şimdi, sürecin ne kadar çeşitlilik gösterdiğini izleyen, bilinçsiz önyargıları vurgulayan izleme sistemlerine sahip. Örneğin, bir araç, video görüşmelerini gözden geçirebilir ve ırk ve cinsiyet kimliğini değerlendirebilir; ayrıca, farklı grupların işe alım sürecinde nasıl ilerlediğini izleyebiliyor.

Veri analizi, değerli işgücü anlayışı sağlar

İK’de veri analizi henüz erken aşamalarında ancak hızla ilerliyor. 2014 yılının başında, şirketlerin yalnızca % 3-% 4’ü İK verilerini analiz ediyordu. Deloitte araştırmasıyla Bersin’e göre bu rakam şimdi% 7 seviyesinde…

Şirketler için işgücüyle ilgili verileri aynı şekilde toplamak ve analiz etmek amaçlanmaktadır; bu sebeple çalışanlar hakkında verileri de toplar ve analiz ederler. Tipik olarak şirketler, çalışanların sadakatlerini iyileştirmek için veri analizi kullanmaya başlarlar, dolandırıcılık, hırsızlık ve uyumsuzluğa da bakarlar. Plansız devamsızlıkları analiz edebilir ve bazı satış elemanlarının neden diğerlerinden daha üretken olduklarını hesaplamak için verileri kullanabilirler.

Bersin, iş problemlerini çözmek için de İK verilerini kullanma potansiyeli çok büyük olduğunu özellikle belirtiyor.

İK teknolojisinin geleceği mobil

Bersin, tüm çalışan etkileşimlerinin cep telefonlarında gerçekleştirilmesinin çok uzun sürmeyeceğini öngörüyor.

BT uzmanları için bu noktadaki zorluk ise, çalışan verilerinin güvenliğini sağlamak ve şirketlerin mobil uygulamalarını entegre edebilmelerini sağlamak… Bir sonraki büyük meydan okumanın, tüm bu sistemleri birlikte nasıl çalıştıracağımız olduğu ve hiç kimse çalışmak için üç veya dört uygulamaya giriş yapmak istemeyeceğini de özellikle vurguluyor.

İK teknolojisi kullanan firmalar hakkında dikkat çeken birkaç örnek veri ise şöyle:

– Çokuluslu bir kargo şirketi olan Cargotec, 11.000 çalışanına hizmet etmek için bir bulut İnsan Kaynakları hizmetini sunmasından bu yana 2 milyon avrodan fazla tasarruf sağladığını iddia ediyor.

– 40.000’den fazla çalışanı yönetmek için kullanılan İK sistemlerini değiştirmek için Rolls-Royce tarafından sağlanan bir milyon liralık proje iki yıl içinde kendisi için ödeme yapacak.

– Aveva, kısmen, İK teknolojisine yaptığı yatırımın bir sonucu olarak çalışanların yıpranma oranının yılda% 5 oranında düştüğünü görmüştür.

Kaynak: http://www.computerweekly.com/news/450401664/Mobile-apps-to-take-over-HR-technology

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı