Mobil ve Giyilebilir Temassız Ödemelere İlgi Artıyor!

İngiltere‘deki 2017 yılında mobil temassız ödeme ve giyilebilir temassız ödemeler konusuna birkaç araştırma verisi dikkat çekici… Bu veriler bize mobil ödemede tercih edilen yöntemler ve eğitimler hakkında bilgi verebilir. İşte 2 farklı araştırmadan elde edilen birkaç veri…

Ödeme şirketi Worldpay’in yaptığı araştırmaya göre, İngiltere’yi içeren araştırmaya göre, 2017’de mağaza içi mobil harcamalar yüzde 328 arttı. Mobil cihazlar vasıtasıyla mağazalarda 126 milyondan fazla temassız satın alım yapıldı ve harcamaları 975 milyon sterlin’i geçti. Mağaza içi mobil işlemlerin yüzde 59’u süpermarketlerden gerçekleşti. Yüzde 12,5’ini ise marketler, barlar ve restoranlar oluşturdu.

Mobil ödemeler için en hızlı büyüyen sektör, lüks alışveriş mağazaları ve üst düzey butikler oldu. Sektör şuan için işlemlerin yüzde 2,9’unu temsil etse de, mobil ödemeler için en hızlı büyüyen sektör haline geldi ve işlem başına harcama ortalaması, 2017 yılının ikinci yarısında yüzde 11 arttı.

Dijital cüzdanın popülaritesini artması, insanların akıllı telefonlarıyla alışveriş yapma biçimindeki değişim ve gelişmiş güvenlik özellikleri mobil temassız ödemelerin kullanımını arttırdı. Barclays‘ın kredi kartı kolu Barclaycard, şirketin Android temassız mobil cihazı, saatler ve mücevherler gibi ürünlerde bulunan bPay ödeme kodlarından hareketle yapılan araştırmaya göre; İngiltere‘de mobil ve giyilebilir ödemeler de artıyor. Son 12 ay içinde yüzde 365 ve yüzde 129 oranında artan “touch-and-go” ödeme seçenekleri bulunuyor. Kredi kartı ve bankamatik kartıyla yapılan ödemeleri de içeren temassız ödemeler, harcamalarda yıllık yüzde 79’luk bir artışa neden oldu.

Giyilebilir ve mobil ödeme ödemelerinin yaygınlığı, alışveriş yapan kişiler ve markalar için farklı deneyimler de yaşatıyor ve bu sebeplerle de tercih ediliyor. Örneğin tüketiciler temassız ödeme ile hem hızlı, kolay ve rahat ödeme yapıyor hem de istedikleri aksesuar veya cihaz tipini seçerek bu cihazları yaşam tarzlarına veya moda zevkine uygun hale getirebiliyorlar.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı