Uygulamaların Sizi Gözetlediğini Nasıl Anlarsınız?

İndirdiğiniz birçok mobil uygulama sizden veri topluyor veya dijital dünyadaki ayak izlerinizi takip ediyor olabilir? İlginç detaylar, haberimizde...

Telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar sizin bilgilerinize erişebiliyor. Dijital ayak izinizi takip edip sizi gözetleyebiliyor. Bir mobil uygulama sizi nasıl gözetliyor olabilir? Anlamanızı sağlayacak ipuçları, haberimizde…

Bir mobil uygulama sizi nasıl gözetliyor olabilir?

Çoğu internet kullanıcısı birçok uygulama ve siteyi ziyaret ediyor. Bu ziyaretler sırasında girdiğiniz mecralar da aslında sizden birçok bilgi topluyor. Bu bilgiler kişiselleştirilmiş reklamlar ya da kişinin ilgisini çekebilecek şeyler için kullanılıyor.

İndirdiğiniz mobil uygulamalar sizden mikrofon ya da kamera erişimi isteyerek sizi gözetliyor ve arka planda çalışarak sizi dinliyor olabilir. Herhangi bir uygulamayı indirirken karşınıza çıkan gizlilik şartlarını kabul etmek ya da erişim izni vermek sizi zor durumda bırakabilir.

Almanız gereken önlemler neler?

Kişisel verilerinizi koruyup güvenliğiniz için almanız gereken önlemler aşağıdaki gibidir:

1- İndirmek istediğiniz uygulamanın gizlilik şartlarını okuduktan sonra indirmeli ya da giriş yapmalısınız.

2- Erişim iznini uygulamayı indirirken kabul etmek yerine ihtiyacınız olduğunda kullanıma açabilirsiniz. Böylece arka planda çalışmasını engellemiş olursunuz. Erişim izni kontrollerine, uygulamalara, ya da kontrol altında tutmanıza yarayan özelliklere tam anlamıyla güvenemiyorsanız başka bir seçeneğiniz daha var. Telefonunuzun kamera kısmına takmak için bir kapak kullanabilirsiniz. Bu şekilde kameranıza erişimi engellemeyi de tercih edebilirsiniz.

mobil uygulama gozetleme moblobi

3- Mikrofon ya da kameranıza erişebilen uygulamaları gizlilik ayarlarınızdan kontrol edebilirsiniz. Erişim izinlerini kontrol altında tutmak için iOS ve Android cihazlarınızdan aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • iOS cihazınızdan yapmanız gerekenler; Ayarlar bölümüne girin. Gizlilik sekmesini seçin. Gizlilik ayarına bakmak istediğiniz mikrofon ya da kamera özelliğini seçin. İstediğiniz uygulamalar için izin açma/kapatma bölümünden erişim izinlerinizi ayarlayabilirsiniz.
  • Android cihazınızdan yapmanız gerekenler; Ayarlar bölümüne gidin. Uygulamalar ve Bildirimler sekmesini seçin. Aşağı kaydırın ve Gelişmiş Kısmına basın. İzin yöneticisi bölümüne girin. İncelemek istediğiniz ayarı seçin. İstediğiniz uygulamalar için İzin ver ya da Reddet kısmını seçebilirsiniz. Böylece erişim ayarlarınızı istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.

4- Telefonunuzun kamerası ya da mikrofonu kullanıldığı zaman gözetim altında tutacağınız ve rahatlıkla izleyebileceğiniz bir uygulama indirebilirsiniz. Ya da telefon özelliklerinizi değiştirebilirsiniz.

  • Android cihazlarda Erişim Noktaları özelliği sayesinde herhangi bir uygulamanın ne zaman kullanıldığı izlenebiliyor. Ya da telefonunuzun köşesinde yanan gösterge ile dinlendiğinizi anlayabilirsiniz. Bu gösterge özelliği, telefonunuzun ekranı kitliyken de çalışarak size bilgi verir.
  • iOS cihazlarda yeni geliştirilen bir özelliğe göre mikrofon ya da kamerayı kullanırken ekranın sağ üstündeki gösterge ile gözetlendiğinizi anlayabileceksiniz. Ya da yeni geliştirilecek olan Kontrol Merkezi özelliği sayesinde uygulamaların mikrofonunuza ya da kameranıza erişimini inceleyebileceksiniz. Yeni kullanılacak olan bu özellik ile yalnızca yanan göstergeden gözetlendiğinizi anlamak yerine yeni üretilen telefonlardaki Kontrol Merkezi kısmından gizliliğinizi korumanız da mümkün hale gelebilecek.

Peki siz mobil uygulama indirirken nelere dikkat ediyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • iPhone Cihazlarda Spam Çağrılar Nasıl Engellenir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Akıllı Telefon Kılıfı Nasıl Temizlenir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Müzik Dinleyebileceğiniz 5 Ücretsiz Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Fatma Nur Doğan

Fatma Nur Doğan

Merhaba, ben Fatma Nur. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Yeni yolculuklara adım atmayı ve sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum. İçimizdeki ışığın yansımasını başkalarında gördükçe mutlu oluyorum. Hayal kurarak yaşamayı ve keşfetmeyi seviyorum. Hayallerle dolu yolculuğumda benimle beraber yeni ufuklara açılmak ve yenilikleri takip etmek isterseniz Moblobi.com da takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı