Mobil Trafiği Arttırmak için 6 Yöntem (2023 Güncellemeleri İle)

Mobil Trafiği Arttırmak çok önemli. Çünkü insanların büyük çoğunluğu internete mobilden giriş yapıyor. Mobil cihazlar hayatımızda artık kullandığımız birincil cihazlar haline geldi ve pek çoğumuzun da gün içerisinde dijitalleşmesini sağlayan en önemli cihazımız oldu.

Mobil cihaz adedindeki büyüme yavaşlamıyor. Statista’ya göre , dünya nüfusunun % 41’i 2020 yılına kadar bir akıllı telefona erişecek; bugün bu rakam % 30 civarında bulunuyor.

Çoğu marka, mobil cihazları tüketici etkileşimi için birincil araç olarak akıllı hedefleme stratejileri arasında almış durumda. Pazarlamacılar ve ürün yöneticileri ise, mobil kullanıcı deneyimlerini geliştirmeye ve içeriğini küçük ekranda tüketim için optimize etmeye yoğunlaşıyorlar.

Mobil cihazlar, uygulamalar, web siteleri, e-posta, video, push bildirimleri de dahil olmak üzere birçok farklı kanal bulunuyor.

Pazarlamacılar ve ürün geliştiricileri, tüketicileri mobil cihazlara yönlendirirken farklı kurallar dizisine dikkat etmeli ve hedef müşteri kitlesi/ürünü için en doğru kanalı belirlemelidir. Aşağıda, endüstri liderlerinden, markanızın mobil trafik oranını artırmanıza yardımcı olacak  kolay uygulanabilir birkaç ipucunu bulabilirsiniz:

Organik Mobil Trafiği Arttırmak İçin Yöntemler

1.Açık, Net Bir Deneyim Sunun 

Kesintisiz ve değerli bir deneyim sunmak, mobil alanda çok önemlidir.

Kullanıcılarınızı değerli hissetmelerini sağlarken, asıl amacınız aslında uygulamanızı veya diğer mobil teklifinizi kullanmalarını sağlamak ve bu deneyimden mümkün olan en kısa sürede maksimum değeri elde etmektir. Ancak herşeyden önce iyi bir ilk izlenim bırakmak zorunluluktur: büyük bir dolaşım deneyimi, müşterinin kalıcı olma ihtimalini % 500 kadar artırabilir!

Kullanıcılarınıza seçkin bir onboard deneyimi sağlamak için birkaç ipucu:

  • Uygulamanızın veya hizmetinizin avantajlarını sergileyen onboard işleminde özellikleri ve teklifleri ekleyin.
  • Kayıt ve oturum açma formlarınızın kullanımı ve anlaşılmasının kolay olduğundan emin olun. Daha hızlı kayıt/oturum açma işlemleri için Google, Facebook, Twitter gibi platfomrlar ile entegre olun .
  • Kullanıcıları uzun bir öğretiyi okumak veya bunu kendi kendilerine anlamalarını sağlamaya çalışmak yerine, animasyonları uygulamanızda kullanın.

2.Push Bildirimlerinden Yararlanın

Kullanıcıların dikkatini çekmek için aktif şekilde rekabet etmeyen uygulamalar hızla düşer veya silinir. Ancak, bu bağı kurarken aktivitelerinizi ince bir çizgide yürümeniz gerekir. Hem yaratıcı hem de saygılı olmanız ve onları ürününüze getirmek için teşvikler ve kendileri ve ilgi alanları ile alakalı içerik sunmanız gerekir.

İyi bir örnek olarak Spotify’ı verebiliriz. Bildirimleri konusunda çok dikkatli davranıyorlar, yalnızca son derece alakalı olduklarında ilgili kullanıcıya gönderiyorlar.

Örneğin, bir kullanıcının tavsiye ettiği müziği seveceğini kesin olarak belirledikleri zaman bildirim paylaşıyorlar, bunu yalnızca tanıtmak için ya da yeni bir şey olduğunda paylaşmak için zamansız ve alakasız gerçekleştirmiyorlar.

Ayrıca, kullanıcıların uygulamalarını nasıl (ve ne sıklıkta) kullandıklarına bağlı olarak frekanslarını ve içeriğini de ayarlıyorlar.

3.Kullanıcı deneyimini kişiselleştirin

Push bildirimleri her alıcı için özelleştirilebilir. Tek bir kullanıcının davranış ve tercihlerine dayalı olarak cihaz türünü, cihaz platformunu, tetikleyiciyi olabilir ve belirli içeriği hedefleyebilirsiniz.

Daha alakalı içerikler, onunla daha fazla etkileşime girme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Ayrıca bu tür ilgili ve kişiselleştirilmiş bildirimler, markanızı kullanıcı tarafında daha saygın hale getirecek ve kullanıcılar bu tğr bildirimler ile daha fazla etkileşimde bulunacaktır.

Kullanıcı deneyimini mobil ekosisteminde kişiselleştirmeyle ilgili iki marka örneği olarak Etsy ve Spotify verilebilir. Her ikisi de kullanıcılarını alakalı içerikle ve kişiselleştirilmiş, davranış bazlı ve tercihlerine göre uyarlanmış, doğru zamanda yapılan bildirimleri ile iyi birer örnektir.

4.SMS’i ürününüze entegre edin

SMS, hem promosyonlardan haberdar etmek hem de uygulamalar aracılığıyla işlemleri kolaylaştırmak ve müşterilerinize ulaşmak için oldukça etkili bir yoldur.

Ayrıca, çok sayıda mobil kanalı etkileyen kullanıcıların tek bir iletişim mekanizmasına odaklanmasının daha etkili olduğu kanıtlanmıştır.Mesaj göndermek öncelikli olarak kişiden kişiye iletişim yöntemidir, bu nedenle saygılı ve alakalı olmalıdır, aksi halde spam olursunuz.

Uber, SMS ve uygulama içi iletileri kesintisiz bir biçimde birleştiren açık bir liderdir. Çoğu ülkede bir Uber rezervasyonu yaptığınızda yalnızca uygulama içi ve push bildirimiyle değil, SMS yoluyla da bilgilendirilirsiniz. Bu, veri bağlantısı sorununu hafifletir ve kullanıcıların tercih ettikleri yöntemle etkileşime girmelerini sağlar.

Bir diğer sınıf lideri olan Amazon, kullanıcıların paketlerini SMS yoluyla izlemelerine ve push bildirimleri olarak almalarını sağlıyor.

Amazon, veri bağlantısı sorunlarını azaltmak için SMS kullanıyor ancak SMS bildirimlerini uygulama veya web tabanlı bağlantılarla derin bağlantı oluşturarak bir adım daha ileri götürüyor. Kullanıcılara, bir uygulamayı açmadan veya bir profil sayfasında gezinmeden paketlerini izlemek için etkili bir kısayol sunuyor .

5.Kullanıcılarınız için mobile özel teklif önerin

Mobil trafiği arttırmak için bir diğer bir metod mobil cihazlara özel teklifler uygulamaktır.

Amazon burada harika bir iş çıkarıyor. Günlük ödüller için bir mobil teklifleri bulunuyor ve mobil uygulamalarında haftalık bir test sunuyor. Herhangi bir kullanıcı tüm soruları doğru cevaplarsa, Akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar gibi ürünler kazanıyor.

Bu tür bir taktik, kullanıcı tabanını, diğer alternatiflerden (web siteleri gibi) daha sık mobil uygulama ile etkileşime girmeye teşvik eder ve mobil çevreye çok uygun bir şekilde bunu yapar. Bu taktikler, bildirimleri veya SMS tabanlı bildirimleri de kullanmaya yönlendirir.

Bir örnek olması adına Starbucks’un mobil katılım oranı artırmak için bir müşteri sadakat programını nasıl kullandığını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

6.Kullanıcıların size daha kolay ulaşmasını sağlayın

Kullanıcılarınızdan gelen geri bildirim, herhangi bir mobil markanın başarılı olması için çok önemlidir. Yine de, çoğu marka, mobil uygulamanın veya web uygulamasının bu kısmını ihmal eder.

Bize Ulaşın bölümü genellikle ürünün derinlerine gizlenir ve kullanıcılar için can sıkıcıdır. Sonuç olarak, bir şikayet veya geri bildirim sağlamak yerine, mobil uygulama mağazalarında olumsuz yorumlarla boğulmamızın bir sebebi de aslında budur.

Kullanıcı tarafından açık ve kolay geri bildirim alma mekanizmaları sağlamanız şarttır, hatta belirli anlarda kullanıcılara geri bildirim ve incelemeler yapmak için tetikleyiciler de kullanabilirsiniz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı