Mobil Sağlık Girişimleri Ne Durumda?

Mobil Sağlık Girişimleri olmuştu yakın dönemlerde. Şimdi bu konuyu ele alacağız. 1983’te IBM PC XT, 128K RAM ve 10MB sabit disk ile piyasaya çıktı. Aynı yıl, ilk cep telefonu yaklaşık 2.5 kilo ağırlığında ve 4.000 dolar fiyat etiketi ile piyasaya sürüldü.

Bugün ise teknoloji hızla ilerlemiş durumda; artık bir kişi günde ortalama 76-80 kez akıllı telefonlarını açıyor ve hayatlarının her alanında akıllı telefonlarına güveniyor.

Şimdiki akıllı telefonlar, 1960’larda NASA’nın tüm bilgi işlem gücünden milyonlarca kez daha yetenekli halde. Bu cihazın “mobil sağlık” için nasıl kullanılabileceğini görmenin de zamanı geldi. CB Insights’ın bir araya getirdiği aşağıdaki pazar haritasında bu alanda pek çok yeni şirketin bulunduğu görülüyor:

Akıllı telefonunuzu bir sağlık uzmanıyla bağlantı kurmak için kullanmak, özellikle de bugünün video ve yapay zeka gibi teknolojilerini de  düşündüğünüzde akla uygun geliyor. Şimdi kısaca bu alanda yapılan ve yukarıda adı geçen yeni girişimlerden bazılarına bir bakalım:

Kiddos: 2012’de kurulan San Francisco başlangıcı Kinsa Health, dünyanın ilk insan sağlığı haritasını oluşturarak “ailelere ve topluluklara yönelik sağlık hizmetlerinde devrim yaratma” girişiminde bulundu ve 4 turlu yatırımla 29.17 milyon dolar kazandı. Kinsa, FDA onaylı bir akıllı termometre ve İlk Özel Dünya Sorunlarını Çözen 6 Startup’tan biri olarak belirlenmiş.

Uygulama, topladığı bir büyük veriden hareket ediyor; Google arama verilerine benzer bir arama altyapısı ile sıcaklık tespitinden sonra, ilaçlarınızı almanızı hatırlatıyor. 7,000 Kuzey Amerika perakende mağazasında bulunmanın yanı sıra, okulların her aile için ücretsiz Kinsa Termometre kampanyası ile kitlelerin kaydolmasını sağlayan bir program başlatmışlardır.

Meet You: Meet You, Çinli üreme sağlığı ile ilgileniyor. Mobil Sağlık için ilginç bir uygulama. 2013 yılında kurulan Çin femtech kuruluşu Meiyou, kadın sağlığı analizi ve adet döngüsü uygulaması geliştirmek için 5 turda 201 milyon dolar kazandı. Meiyou’nun güzellik modu, fitness ve sağlık açısından özelleştirilmiş hizmetler sunan bir hamilelik modu da var.

Kadınlar arasında paylaşılabilecek bir platform sunan “Her Circle” özelliği ile de bir sosyal ağ haline gelmiş. Uygulama geçtiğimiz yılın sonlarında bir Series E turundan 151 milyon dolar kaynak harcamış. Evde çocuk yetiştirme ve kilo verme konusunda hizmet vermeye yönelik ilave planlarla şirket, ABD yerel borsasında halka arza edilmeyi hedefliyor.

Akılı: 2011’de kurulan Boston Massachusetts kuruluşu Akili, Amgen ve Merck gibi büyük isimlerden katılımla 72,9 milyon dolarlık finansman sağlamıştır. Akili’nin önde gelen ürünü olan EVO Projesi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu veya DEHB için yapılan tedaviyi ele alıyor ve şu anda FDA onayının son safhalarında ve 2017 yılı sonunda piyasaya çıkması bekleniyor.

Omada: American Diabetes Association’a göre 2015 yılında Amerikalıların% 9.4’ünde diyabet bulunuyor. 2011 yılında San Francisco’da kurulan Omada Health şirketi , General Electric ve Fransız ilaç firması Sanofi’nin de bulunduğu yatırımcılardan 6 turda 126.5 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Mobil Sağlık alanında yeni bir girişim. Omada, diyabet öncesi hastalara odaklanan dijital bir platform sunuyor.

Uygulama, insanların kilo vermelerine yardımcı oluyor ve böylece çeşitli hastalıklara karşı risklerini düşürüyorlar. Omada’nın, CDC tarafından tanınan Ulusal Diyabet Önleme Programına yaklaşık 100.000 hastayı kayıt ettirdiği, klinik doğrulama çalışmalarını yayınladığı ve bu yılın başında kendi Klinik Danışma Kurulu’nu başlattığı bildirildiğinden, şirketin vizyonları kullanıcılarının ötesine geçecek gibi görünüyor.

Chrono Therapeutics: 2004 yılında kurulan Hayward başlangıcı Chrono Therapeutics, Mayo Clinic, Ulusal Kanser Enstitüsü ve General Electric’in de bulunduğu yatırımcılardan 5 turluk yatırımla 82.5 milyon dolara ulaştı. Akıllı telefonunuzla bütünleşen akıllı bir nikotin uyarısı veriyor ve gerçek zamanlı olarak davranışsal destek almanızı sağlıyor. Giyilebilir anti-smoking sistemini de sunuyorlar.

Practo: 2008 yılında kurulan Indian firması Practo, Tencent Holdings ve Sequoia Capital gibi yatırımcılardan 4 turda 179 milyon dolarlık yatırım yaparak tüketicilerin ağlarında doktor ve sağlık bilgisi bulmalarını ve doğru tedaviye daha etkin bir şekilde erişmelerini sağlayan bir platform geliştirdi.

Practo yılda yaklaşık 25 milyon hastaya hizmet veriyor ve 100.000 üzerinde doğrulanmış hekime 3 milyondan fazla hasta tavsiyesi getiriyor. Hastaların bekleme sürelerini kısmak için şirket, doktorlarla online danışma hizmeti veriyor; burada bir hasta, kendi uygulaması aracılığıyla belirli bir profesyonelle kişisel olarak sohbet edebiliyor.

Cohero Health: 2012 yılında kurulan Cohero Health, akciğer fonksiyonunu ölçebilen, ilaçla ilgili hatırlatıcı sunabilen ve semptomları etkinleştirebilen bir FDA onaylı, akıllı telefon bağlantılı spirometre geliştirmek için 5 turda 15.3 milyon dolarlık bir finansman sağlayan yeni bir başlangıç ​​şirketi.

2012’de kuruluşundan bu yana, şirket şu anda astım, KOAH ve kistik fibrozdan mustarip bir milyondan fazla hastayı kapsayan 25’in üzerinde ticari dağıtımda bulunuyor. Şirket ayrıca, dünya çapında solunum bakımını iyileştirme misyonunda Samsung NEXT ve Omron Healthcare tarafından desteklenmeye başlamış.

PillPack: 2013’te kurulan Cambridge Massachusetts kuruluşu PillPack, ilacın yönetimini basit, verimli ve erişilebilir hale getirmeyi amaçlayan geleceğin eczanesi. Farklı bir mobil sağlık girişimi.  Geliştirmek için beş turda 117,8 milyon dolarlık bir kaynak ayrıldı. Çevrimiçi eczanelerinden sipariş vermenizi ve kişiselleştirilmiş paketlerin size teslim edilmesini sağlıyor.

Diğer özellikler arasında otomatik hap dolum talepleri, sigorta şirketlerine hastalar için ulaşma ve tüm reçetelerin doğru çevrimde olmasını sağlamak yer alıyor. Eczacılar, hapları otomatik bir makineye yükleyerek paketler halinde toplayıp etiketler basıyorlar.

Sonrasında, hapları boyutlarına, renklerine ve şekline göre eğiten bir bilgisayar görme programı, hapları sıralamada herhangi bir hata olup olmadığını kontrol ediyor ve başka eczacı her ihtimale karşı herhangi bir hatayı düzeltmek için paketleri yeniden kontrol ediyor. Şirketin dağıtıcıları bu yıl 100 milyon dolarlık gelir bekliyorlar.

AliveCor: 2010 yılında kurulan AliveCor, San Francisco merkezli bir kuruluş. Khorla ve Qualcomm Ventures’ın yatırımcılarından 3 turluk yatırımla 43.5 milyon dolarlık yatırım yaparak Kardia cihazını geliştirmiş ve kişisel, mobil ve klinik kalite elektrokardiyogramları için bir akıllı telefon uygulaması başlatmış.

Bu yılın ikinci çeyreğinde, şirket, inme riskini artıran en sık görülen kardiyak aritmiler olan atriyal fibrilasyonun erken tespitinde doktorların hastalarını izlemesine olanak tanıyan endüstriye ilk AI destekli platform olarak adlandırılan Kardia Pro’yu piyasaya sürdü. AliveCor cihazları, dünyadaki insanlardan inme ve diğer kalp rahatsızlıklarını önlemek için araştırmalar için milyonlarca veri noktası topluyor.

Honor: 2014’te kurulan San Francisco merkezli Honor, Jessica Alba ve Andreessen Horowitz’in de bulunduğu yatırımcılardan 2 turluk yatırımla 62 milyon dolar kazandı.

Her hastanın özel ihtiyaçları için sertifikalı profesyonel bakım görevlileri ile eşleşen kapsamlı evde bakım programıyla yaşlıların kendi evlerinde güvenle yaşamak için yardımcı olmaya odaklanmış. Uygulama, hastanın ailesi tarafından izlenebiliyor, önemli bildirimler verebiliyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Mobil sağlık girişimini en iyi açıklayan içerik ve bilgilendirici teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı