Mesajlaşma Uygulamaları ve Sanal Kişisel Asistanlar Yaygınlaşıyor! - Moblobi.com
Mobil

Mesajlaşma Uygulamaları ve Sanal Kişisel Asistanlar Yaygınlaşıyor!


Mesajlaşma uygulamaları ve sanal kişisel asistanlar (VPA) kullanan tüketicilerin sayısı, sosyal medya ve mobil uygulamaların kullananların sayısını yavaşça geçmeye başladı.

Gartner’ın ABD, İngiltere ve Çin’den 3.021 kişi ile yaptığı araştırmaya göre, 2016 yılında,bir önceki yıl % 68 olan mesajlaşma uygulaması kullanımı oranı 2016’da %71’e çıktı. Buna karşın sanal kişisel asistanlar (VPA) kullanan tüketicilerin sayısı %4’den % 35’e; sosyal medya kullananlar ise %83’Den %85’e çıktı.

Anket, mobil mesajlaşma kullanıcılarının yüzde 72’sinin uygulamalarını günde en az bir kez kullandığını tespit etti. Facebook Messenger ve WhatsApp – sırasıyla yüzde 81 ve yüzde 61 kullanım – ABD ve İngiltere’deki insanlar için en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak kaldı. Bu arada WeChat, Çin’deki insanların yüzde 95’i tarafından kullanılıyor.

Gartner araştırma direktörü JessicaEkholm”WhatsApp, Line veya Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarının, daha ilgi çekici kullanıcı tarafından oluşturulan videolar oluşturmasına, müşteri hizmetleri ile sohbet etmesine veya daha fazla e-ticaret imkânına sahip olmasına bakılmaksızın kendilerine eklenen özellikler arttıkça daha ilgi çekici ve zengin olmasını bekliyoruz, konuşma arayüzü,mobil uygulamaların yerini almaz, ancak kullanıcıların erişim biçimini geliştirir,” dedi. VPA cephesinde, Siri ve Google en çok ABD ve İngiltere’de 2016 yılında kullanıldı. Asistanlar öncelikle hava durumunu kontrol etmek (% 70), ziyaret edilecek yerleri bulmak (% 44) ve en yeni haberleri almak için kullanıldılar. Buna ek olarak, VPA’lar tarafından sağlanan konuşma arayüzlerinin, bazı geleneksel uygulamaların yerini alması için potansiyel taşıdığı farkedildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı