Mobil Dünya Kongresi (MWC18) İlk Gününün Ardından…

Mobile World Congress 26 Şubat’ta başladı ve 1 Mart’ta sona erecek. Dünyada pek çok kişi bu kongreyi her yıl heyecanla bekliyor. teknoloji meraklıları,  teknoloji yazarları,  yeni ürününün lansmanını bu kongrede yapacak olan markalar ve hatta bu markaların rakipleri bile bu etkinliği  her yıl takip ediyor.

4 gün boyunca 320 konuşmacı, 2.300 katılımcı ve 208 ülkeden gelen 110.000’den fazla profesyonelin ağırlanacağı etkinlikte ayrıca 38 kategoride Global Mobil Ödülleri’de dağıtılacak. Pek çok ünlü marka ürün lansmanlarını yapacak; bu yıla damga vurması beklenen mobil teknolojiler konuşulacak.

Ilk günü sona eren MWC18’de en çok konuşulan, güne va hatta kongreye damgasını vuran ve en  merakla beklenen konu Samsung Galaxy S9 serisiydi. Samsung bu yeni serisi ile daha güçlü bir kamera, yavaş çekimli video ve arttırılmış gerçeklik emojisinin tanıtımını da yapmış oldu.  Dün teknik detayları ve bir önceki Galaxy serisi ile karşılaştırmalarına haberimizde yer vermiştik. Buraya tıklayarak dilerseniz haberimizi okuyabilir ve Samsung Galaxy S9 ve Samsung Galaxy S9+ hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ancak şüphe yok ki  Samsung kongre bitene kadar bu konudan konuşturmaya devam ediyor olacak.

Mobil Dünya Kongresi‘nin ilk gününe Samsung damga  vursa da, Nokia açısından da önemli bir gündü. Nokia, dört yeni Nokia cihazını ve klasik bir cihazının ‘yeniden yüklenmiş’ sürümünü açıkladı. Nokia 8 Sirocco, Nokia 7 Plus, Nokia 6 ve Nokia 1‘in tanıttı. Bunun dışında dikkatleri çektiği konu ise Nokia 8110‘un The Matrix tarafından popüler hale getirilen telefonun yeniden tasarlanmış haliydi.

Etkinlikte Telefonica ve projeleri de oldukça dikkat çekti. İki önemli projesini duyuran Telefonica, bu projeleri ile pek çok hayata da dokunmak istiyor. Özellikle ‘herkes için internet’ projesi oldukça dikkat çekici… Halihazırda internete erişimi olmayan Latin Amerika’daki 100 milyondan fazla kişiye bağlantı sağlamayı amaçlıyor. Güney Amerika’nın kırsal kesimlerine daha temel teknolojiler getirmeye çalışıyor. Bu proje kapsamında Facebook‘la birlikte çalışıyor.

Bunun dışında Telefonica, yapay zeka dijital asistanı Aura’yı da ABD dışında 6 ülkede daha piyasaya sürdüğünü açıkladı. Arjantin, Brezilya, Şili, Almanya, İspanya ve İngiltere’de AI‘nın ilk sürümü piyasaya sürüldü. Uygulama, Facebook, Google ve Microsoft gibi platformlar aracılığıyla da erişilebilir olacak.Telefonica, ayrıca Aura tarafından güçlendirilen ev için akıllı bir 5g cihaz olan Movisstar Home‘ı da tanıttı.

Bu yıl kongrede merakla konuşması beklenen konulardan birisi de 5G teknolojisi ile ilgili gelişmeler olacak. Geride kalan bu ilk gün bu konuda Ericsson CEO’su Börje Ekholm , şirketin bu yılın sonuna kadar 5G altyapı sağlayabileceğini belirttirken; hizmet sağlayıcılarla 38 anlaşma imzaladıklarını da paylaştı. Bakalım kongrenin sonuna kadar 5G hakkında Ericsson gibi diğer önemli markaların da açıklamaları ne yönde olacak.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı