Mobil Alışveriş Uygulaması Hopi, Türkiye Alışveriş İstatistiklerini Paylaştı! - Moblobi.com
Mobil

Mobil Alışveriş Uygulaması Hopi, Türkiye Alışveriş İstatistiklerini Paylaştı!


5,6 milyon kullanıcıya sahip olan ve pek çok ürünü, pek çok firmayı bünyesinde barındıran popüler mobil alışveriş uygulaması Hopi 2017 Türkiye alışveriş istatistiklerini açıkladı. Ocak–Aralık 2017 tarihleri arasında gerçekleşen alışveriş rakamlarının açıkladığı istatistikte; alışveriş tercihleri ve trendler hakkında bilgi verildi.

Istatistiklerde pek çok veri dikkat çekti. Bunlardan biri de 2017 yılında erkeklerin kadınlardan daha fazla alışveriş yapmasaydı. Alışveriş yapan erkeklerin yaş aralığı ise 36 ila 45 yaş olarak belirlendi. Kadınların alışverişte erkeklerden önde olduğu illler ise Rize ve İzmir oldu. Belki bu verilerin de etkisinden hareketle alışverişte en fazla tercih edilen ilk renk siyah ve sırasıyla diğerleri lacivert ve mavi oldu. En az tercih edilen renk ise turuncu olarak belirlendi.

Giyim tarzında da yüzde 50 oranda casual (günlük) kıyafetler tercih edildi. 2017’nin en fazla satın alınan ürünü ayakkabı ve sonrasında sırasıyla pantolon ve tişört oldu. Ayakkabıda daha çok düz ayakkabılar tercih edildi.

En fazla alışveriş yapılan iller sıralamasında birinci değişmedi. İstanbul ilk sırada yer alırken; Ankara, İzmir, Trabzon ve Adana sırası ile onu takip etti.

Alışveriş zaman tercihleri ve en fazla alışveriş yapılan dönemlerde araştırmada yer aldı. Buna göre; en fazla alışveriş pazar günü yapıldı; bunu 2.sırada Cumartesi günü izledi. Bu da alışverişlerin daha çok haftasonu yapıldığını gösterdi. En çok alışveriş yapılan saat 17.00 olurken; alışverişte en çok tercih edilen saatler ise 16:00 ve18:00 arası oldu. Daha çok Haziran, temmuz, Ağustos, Eylül ve Aralık aylarında alışveriş yapıldı. Ancak en fazla alışveriş Aralık ayında gerçekleşti. Elbette aya göre de alınan ürünler farklılık gösterdi. Örneğin, ya da giriş yaptığımız Haziran ayında en fazla mayo bikini alışverişi yapıldı. Temmuz ayında elbise, ayakkabı alışverişlerde yoğun olarak.tercih edildi, Ağustos ayında daha çok bebek alışverişi yapıldı, bebek malzemeleri ve giysileri yoğun olarak alındı. Dikkat çeken bir veri de, Mobil telefon alışverişlerinin en fazla aralık ayında yapılıyor olmasıydı. Az önce de belirttiğimiz gibi en fazla alışveriş Aralık ayında yapıldı ve bu ayda da en fazla mobil cihazlar tercih edildi. Yılbaşı hediye alışverişi, yıl sonu indirimleri, yeni yılla birlikte gelecek yeni telefon modelleri vb. pek çok faktör bu durumu etkilemiş olabilir. Aralık ayında telefon haricinde kozmatik alışverişleri de yoğun olarak yapıldı.

Hopi‘nin araştırmasında alışveriş yapanların teknik profiline de yer verildi. Alışverişlerin büyük bir çoğunluğu yani %61’i iOS cihazlardan yapıldı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı