Konuşma Teknikleri İçin 10 Anlık Mesajlaşma Hilesi 2023

Mesajlaşma hilesi kullandınız mı hiç? Telefon ile mesajlaşmak günümüzde oldukça yaygın. Bu konuda sıkça kullandığımız Whatsapp platformu yanında kullanabileceğimiz mesajlaşma uygulamaları da mevcut.

Çeşitli mesajlaşma uygulamalarını edinip bunları daha verimli şekilde kullanabilmek yararımıza olacaktır. Daha iyi konuşmak adına mesajlaşma tekniklerimizi veya yöntemlerimizi nasıl geliştirebiliriz buna bir göz atalım.

Facebook

1. Bildirimleri Sessize Al

Herhangi bir sohbet üzerine konuşulan bir grupta ya da size sürekli mesaj atan ve müsait olmadığınız durumlarda bile bildirim gelmesine neden olan mesajlar için yapabileceğiniz tek şey, bildirimleri sessize almak. Sohbeti sessize almanız, kişisel sohbet adına en uygun zamanda mesaj atarak sessizliğe son vermenizi ve grup mesajlarında ise sizinle alakası olmayan mesajları görmek zorunda olmamanızı sağlar.

Sohbeti sessize alırken bir süre belirleyebilir veya süresiz olarak sessize alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

2. Çevrimiçi Platformdan Yararlanın

Facebook için önerebileceğimiz mesajlaşma ipuçları arasında Facebook Messenger da yerini alıyor. Messenger’ı önermemizin nedeni Facebook’un kendi mesajlaşma özelliğinden ayrılan ve bambaşka bir arayüz ile reklamsız bir mesajlaşma deneyimi sunan bir platform olarak karşımıza çıkmasıdır.

Bu uygulama ile Facebook mesajlaşma özeliğini daha sorunsuz ve basit bir şekilde çalışmasına izin vererek daha kapsamlı bir kullanım sağlayabiliriz.

Google Hangouts

3. Gmail Sohbetler Kısmında Arama Yapın

Mesajlaşmalarınızı başka bir sohbet platformu üzerinden yapmanızın avantajlarından birisi bu sohbetlerin Gmail hesabınız tarafından yedekleniyor olmasıdır.

Bu erişim sayesinde iletilerinizi gözden geçirebilir, adres, telefon ve diğer bilgileri tarayıcı üzerinden kontrol edebilirsiniz. Konuşmayı optimize etmek için gmail üzerinden de işlem yapabilirsiniz.

Gmail ve Hangouts arasında kurulan bu bağlantı sayesinde Gmail uygulamasına gelen Hangouts iletisini cevaplayabilirsniz. Gmail’de ekli olan arkadaşlarınıza hangout mesajlarınızı göndermek için sayfanın sol alt tarafından sohbet aç kısmına tıklayabilirsiniz.

4. Metin Düzenleme İşlemi

Hangouts ile metinleri istediğiniz gibi biçimlendirebilir, vurgu ve duygu ekleyebilirsiniz. Metni kalın yapmak için Ctrl+B, italik olması için Ctrl+L, altını çizmek için Ctrl+U gibi kısayolları kullanabiliriz. IOS için ise yapmanız gereken tek şey Ctrl tuşu yerine Cmd kullanmanız.

IOS İçin Mesajlaşma

5. Titreşim Özelleştirme

Titreşim özelleştirme; size yakınlık derecesini belirlediğiniz arkadaşınız için özel olarak ayarladığınız titreşim sesini tanımlar.

IOS, bu konuda size mesaj atan kişinin kim olduğunu, sizin onun için tanımladığınız ses titreşimine göre bulabiliyor. Özel titreşimler ayarlayarak arkadaşlarınızla aranızda komik ve eğlenceli bir iletişim kurabilirsiniz.

Arkadaşlarınıza özel titreşim ayarlamak için telefon rehberinizi açın, istediğiniz kişiyi seçin ve sağ üstte düzenle kısmına gelip metin tonunu ve titreşimini ayarlayabilirsiniz. Dilerseniz mevcut titreşim seslerini ya da kendi ayarladığınız sesleri de arkadaşınız için kullanabilirsiniz.

6. Çizim İle Mesaj Gönderme

Mesajlaşma seçeneklerinizden ve sıradan gönderilerden sıkıldıysanız özgün mesaj atmak adına çizim ile mesaj gönderme tekniğini deneyebilirsiniz. Apple, bu özelliği ile kullanıcılar arasında eğlenceli sohbetin kapılarını aralıyor.

Siz de çizim ile mesaj göndermek istiyorsanız, kişi listenizden mesaj göndermek istediğiniz birini belirleyip el yazısı simgesine tıklayın. Bu simge sağ alt köşede el yazısı biçiminde dalgalı bir simgeden oluşuyor. Daha sonra telefonunuzu ister yatay ister dikey kullanarak mesajınızı seçtiğiniz kişiye gönderebilirsiniz.

Whatsapp

7. Etkinliğinizi Gizleme

Whatsapp uygulaması da etkinlik gizleme konusunda sizin açınızdan güvenli bir deneyim olacaktır. Profil fotoğrafınızı, son durumunuzu, hikayelerinizi, son görülmenizi, kişilerim olarak belirlemeniz veya sadece kendinizin görmesini sağlayabilirsiniz.

Bu ayarları android için sağ üstte, IOS için sağ altta bulunan ayarlar sekmesine girerek > Ayarlar > Hesap > Gizlilik pencerelerini sırasıyla açıp belirleyebilirsiniz. Hatırlatılması gereken diğer bir nokta da bu ayarları hiç kimsenin sizin izinizi göremeyeceği bir şekilde yaparsanız aynı şekilde sizde başkalarının ne yaptığın göremezsiniz.

8. Konumunuzu Paylaşın

Whatsapp üzerinden Snapchat benzeri bir özellik ile ailenize veya arkadaşlarınıza anlık konum paylaşımı yapabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için whatsapp sohbet alanı üzerinde yer alan ekle kısmına basıp ardından konumu seçerek canlı olarak konum paylaşımı yapabilirsiniz. Bu paylaşımın 15 dakika, 1 saat ve 8 saatlik süreler ile sınırlandırıldığını da unutmamanız gerekir.

Sosyal Medya Uygulamaları

9. Mesajlarınızı Snapchat’te Kaydedin

Snapchat uygulamasının her özelliğini anlık olarak görüp silindiğini düşünsek de grup sohbetleri, gönderi paylaşımları, konum paylaşımları gibi sohbet çıktılarının silinmesini önleyebilirsiniz. Bunun için silinmesini istemediğiniz sohbetin üzerine basılı tutmanız yeterli olacaktır.

10. Instagram’da Özel Fotoğraflar Gönderin

Instagram, yazılı sohbetin yanında arkadaşlarınızla fotoğraflı sohbetin de tadını çıkarmanızı sağlıyor.

Çektiğiniz fotoğrafa yazılar yazıp, emojiler koyup, efektler veya çeşitli çıkartmalar ekleyerek arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Dilerseniz bu fotoğrafları sohbette tutabilir ya da 2 kere bakma hakkı tanıyabilirsiniz.

Bunun için sohbet bölümüne gelip istediğimiz arkadaşımızı seçiyoruz ve sol altta fotoğraf çekmek için bulunan simgeye tıklıyoruz. Daha sonra fotoğrafı çekerek düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“En Çok Kullanılan 5 Mesajlaşma Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
“Google Asistan, Whatsapp Mesajlarınızı Okuyacak!” okumak için buraya tıklayın
“Uçtan Uca Şifreli Mesajlaşma Uygulaması!” okumak için buraya tıklayın.
“Whatsapp Grup Mesaj Kullananlar Tehlikede!” okumak için buraya tıklayın.

“Konuşma Teknikleri İçin 10 Anlık Mesajlaşma Hilesi!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı