Kaybolan Telefonunuzu Nasıl Bulabilirsiniz?

Akıllı telefonunuzu kaybederseniz ne yapmanız gerekiyor? Android ve iOS için kayıp telefon bulma yöntemleri, haberimizde...

Akıllı telefonlarımızı yanımızdan bir saniye olsun ayırmıyoruz. Fakat dalgınlıktan veya hırsızlık gibi olaylardan telefonumuzu kaybedebiliyoruz. Son zamanlarda yapılan bir çalışma, her yıl 70 milyon telefonun kaybolduğunu gösteriyor. Akıllı telefonların pek çoğunda kayıp telefonunuzu bulmak için bazı özellikler bulunuyor. Kayıp telefon bulma için kullanabileceğiniz bazı yöntemler, haberimizde…

Kayıp telefon bulma yöntemleri:

Akıllı telefonlarımızda telefon numarası, fotoğraflar, özel mesajlar, kart numarası gibi pek çok kişisel bilgilerimiz kayıtlı. Bu ve bunun gibi bilgilerin telefonumuz kaybolduğunda bir başka kimsenin eline geçmesi oldukça tehlikeli olabilir. Akıllı telefonlarda bu durumlara karşı önlem alabilmek ve kaybolan telefonunuza erişmek mümkün. Android ve IOS sistemli cihazlarda bunun için farklı yöntemler bulunuyor.

Bu uygulamalar genellikle cihazınızla ilişkili hesap üzerinden çalışıyor. Android cihazlar için bu Google hesabınız ve iPhone’lar için de iCloud hesabınız anlamına geliyor. Her ikisi de, telefonunuzu uzaktan kilitlemenizi, silmenizi, çaldırmanızı, bulan kişiyi uyarmak için özel mesajlar oluşturmanızı; kayıp telefonun yerini tespit etme ve harita üzerinde görmenizi sağlayabiliyor.

1- Kaybolan Android cihaz nasıl bulunur?

Kayıp telefon Android işletim sistemine sahipse Google hesabına bağlanarak veya IMEI numarasıyla cihazınızın yerini tespit edebilirsiniz. Bu iki farklı yolu sizlere aktaralım:

  • Google hesabını kullanarak

Android cihaz kullanıcıları Google hesaplarından kayıp telefonun  yerini tespit etme özelliğini kullanabilirler. Cihazımı Bul adı verilen bu özellik ile telefonunuzu uzaktan da olsa kilitleyebilirsiniz. Cihazımı bul özelliğini bu tarz olaylar başınıza gelmeden de etkinleştirebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gerekenler şöyle: Öncelikle telefonunuzun Ayarlar bölümüne girin. Buradan “Güvenlik ve Konum” seçeneğine tıklayın. Bu seçenekte yer alan “Cihazımı Bul” bölümüne gidip, özelliği etkinleştirebilirsiniz.

  • IMEI numarasını kullanma

Android cihaz kullanıcıları IMEI numarası ile kaybolan cihazlarını bulabilirler. Hemen belirtelim IMEI (Uluslararası Mobil Ekipman Kimliği), telefonunuz için bir kimlik belgesi gibi, GSMA tarafından yetkilendirilmiş, 15 haneli benzersiz bir koddur.

Bir telefonu almak için arama yapmak veya mesaj göndermek için belirli bir şebekeyi her kullandığında, IMEI numarası otomatik olarak gönderilir ve izlenir. Polis ve servis sağlayıcılar, bu kimlik numaralarının beyaz ve kara listelerde yer aldığı veritabanlarına sahiptirler. Bu yüzden IMEI numarasını bildirerek ve bir hırsızlık durumunda müdahale edilmesi sağlanabilir. Eğer IMEI numarasını bilmiyorsanız; “Telefonunuzun IMEI Numarasını Bulmanın 2 Pratik Yolu!” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2- Kaybolan iPhone nasıl bulunur?

Kayıp iphone bulma yöntemi olarak iPhonenumu bul özelliğini kullanabilirsiniz. Bu özelliği kullanarak telefonunuza ulaşabilirsiniz. Yalnız bu noktada hemen şunu belirtelim: iPhone’umu Bul uygulamasını içeren bir bilgisayara veya başka bir iOS aygıtınızın olması gerekiyor. Ayrıca bu özellikler yalnızca kayıp telefon açık olduğunda ve internete bağlı olduğunda kullanılabilir.

Sözkonusu özelliği kullanmak için öncelikle iCloud’da oturum açmanız ve iPhone’umu Bul özelliğini açmanız gerekiyor. Apple servisi telefonunuzu bir harita üzerinde konumlandırır ve size yerini gösterebilir. Uzaktan cihazınızı ses ile çaldırabilir veya “kayıp mod” ile telefonunuza bir mesaj gönderebilirsiniz. Hatta uzaktan telefonunuzun içeriğini silebilirsiniz.

Apple, iPhone‘unuzu hırsızlıktan korumak için Etkinleştirme Kilidi olarak bilinen başka bir güvenlik biçimi de kullanır. Etkinleştirme Kilidi özelliğini kullanabilmek için Apple Kimliğinizi ve şifrenizi girmenizi gerektiğini özellikle belirtelim.

Bu noktada önemli bir not olarak paylaşalım: Akıllı telefonunuzu bulan herhangi biriyle iletişim kurarken de dikkatli olmalısınız. Güvenebileceğiniz bir kişiyle iş yaptığınızı bilene kadar ev adresiniz gibi kişisel bilgilerinizi vermekten kaçının.

Peki siz telefonunuzu hiç kaybettiniz mi? Kayıp telefonun yerini tespit etme ve kaybolan telefonunuzu bulma için hangi yöntemleri kullandınız? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Telefon Şarj Kablosunun Kopmasını Nasıl Engellersiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Telefonunuzdaki Acil Durum Ayarları Nasıl Yapılır?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Sosyal Medya Hesabınız Çalınırsa Ne Yapmalısınız?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı