Kalan Yiyeceklerin Satılabileceği Uygulama!

Gününüz tüketim toplumunun en önemli sorunlarından biri de kuşkusuz ki yiyecek israfı. Gün içerisinde gittiğimiz restoranlarda, otellerde hatta evde bile maalesef gıda israfını engelleyemiyoruz. Bu soruna çözüm bulmak için tüm dünya seferber olmuş çalışırken; gelişen teknoloji de yardımcı oluyor. Geliştirilen bir mobil uygulama da israf konusunda önemli bir katkı yaratıyor. Çünkü restoranlarda gün sonuna kadar kalan ve satılamayan yiyeceklerin uygun fiyatlı ve hatta çok ucuza ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını sağlıyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

İsrafı engelleyen mobil uygulama nedir?

Çağımızın en büyük problemlerinden biri yiyecek israfı. Tarım aşamasında yanan mahsüller, hasat yapılırken atılan meyve ve sebzeler, fabrikasyon süreçlerinde atılan ürünler, restoranlarda gün sonunda çöpe atılan yemekler… Gün içerisinde yiyeceklerin bir çoğu ne yazık ki israf oluyor diyebiliriz.

Bu israf sürecinin en azından belirli kısımlarına etki edecek ve israfı biraz da olsa engelleyebilecek birkaç uygulama mevcut. Bunun bir örneği israfı önlemeye çalışan süpermarketler. Tüketim tarihi geçen, fakat aslında hala daha tüketilebilecek, gıdaları satan WeFood bunun güzel bir örneği. Yine buna benzer şekilde, çöpe gidecek gıdaları satmaya çalışan The Good Food da bir örnek.

Son olarak bu konuda yapılan güzel bir çalışma da bir mobil uygulama. Bu uygulama, israf sürecinin restoran aşamasıyla ilgili. Uygulamanın adı,  YourLocalYourLocal’ın en temel amacı ise restoranlarda kalan ve satılamayan yiyecekleri uygun fiyatla tüketiciye ulaştırmak.

Uygulama kalan yiyeceklerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını nasıl sağlıyor?

Yiyecek israfı dünyanın her yanında oldukça büyük ve ortak bir problem olmuş durumda. Bu sorunu çözmek için yasalar çıkarılıyor, önlemler alınıyor; ancak günümüz tüketicisinin israfı engellenemiyor. Gelişen teknoloji de israfın engellenmesine yönelik bazı projelerin ortaya çıkmasını sağlıyor. YourLocal da israfa yönelik çok yönlü bir çözüm getirmeye çalışan bir mobil uygulama. Restoranlarda gün sonuna kadar satılamayan yiyeceklerin çok daha uygun bir fiyata ihtiyaç sahiplerine satılmasını ve gönderilmesini sağlıyor. Hem restoranlar, hem ihtiyaç sahipleri hem de gezegen için oldukça basit ve dijital bir çözüm sunuyor.

YourLocal‘ı her şeyi çok ucuza alabildiğiniz bir online yemek servisi olarak düşünebilirsiniz. Hem sizin cebinizi koruyor, hem işletmecinin zarar etmesini engelliyor, hem de gıda israfını bir nebze de olsa azaltıyor. Hatta, ekonomik olarak çalkantılı süreçlerle karşılaşan ülkeler için ekstra bir faydası dahi olabilir.

Peki israfı engelleyerek, kalan yiyeceklerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını sağlayan bu mobil uygulamanın en önemli farkı ne? Restoranlar neden bu uygulamayı kullanmak istiyorlar? Uygulama şu an kimler tarafından kullanılabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hüseyin Emre Almaz

Hüseyin Emre Almaz

MEF Üniversitesi, İşletme bölümü öğrencisi. Aynı zamanında vokalistlik ve öykü yazarlığı yapmaya çalışıyor. Kısacası, beyaz yaka olmamak için elinden geleni yapan nevi şahsına münhasır biri. Moblobi.com’da da dijital dünyayla ilgili bildiği şeyleri size aktarma gibi bir gayesi var. Köşesini takipte kalın! https://moblobi.com/author/emre-almaz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı