İPhone 11 Kameralarında Neler Oluyor?

Apple’ın yeni iPhone 11 modellerinde en büyük gelişmeyi kameralarda yaptı. Yeni modellerde yeni kameralara ve kamera yazılımlarına odaklandı. En önemli gelişme ise telefonunuzun kamerasının artık insan gibi görmeye ve anlamlandırmaya başlaması oldu. İşte detaylar…

iPhone 11 kamerasının insan gibi görme özelliği nedir?

Bu gelişme elbette ki sadece iPhone 11 , iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max’ta yer alan yeni ultra geniş açılı lensler sebebiyle olmadı. Aynı zamanda kameralara güç veren yazılımdaki gelişmeler ve bilgisayar fotoğrafçılığı tekniklerindeki gelişmeler sayesinde de görüntü kalitesinde önemli bir sıçrama yapılmış oldu.

Bilgisayarlı fotoğrafçılığın, görüntü kalitesinde önemli bir sıçrama sağladığı bir gerçek ancak şimdi, yeni yazılımla birlikte gelen en önemli özelliklerden biri de “Semantic Rendering” yani anlamsal görüntü oluşturma özelliği. Bilmeyenler için basitçe söylemek gerekirse, Semantic Rendering adlı bu özellik, fotoğrafın belirli alanlarındaki açık tonlarını, gölgelerini ve keskinliğini otomatik olarak ayarlamayı sağlayan akıllı bir özellik.

Apple’ın yeni kameralarında bir fotoğraf çekmek istediğinizde kamera özellikle çerçeveniz içindeki herhangi bir kişiyi arıyor. Bir insan tespit ettiğinde ise cilt, saç ve hatta kaşları dahi farklılaştırabiliyor. Ardından da, en iyi sonuçları elde etmek için arka plan üzerinde düzgün şekilde pozlanmış bir portre oluşturuyor.

iPhone 11 ile çekilen fotoğraflar nasıl değişiyor?

Eski iPhone modellerinde ve klasik kamerlarda ise bu durum daha farklıydı. Çoğunlukla fotoğraf çekerlerken kamera genellikle ne çektiğini bilmiyordu. Çünkü normalde, bir kameranın neyi hedef aldığı hakkında hiçbir fikri yoktur. Herhangi bir pikselin rengini ve parlaklığını bilebilirdi, ancak çerçevede gerçekte ne olduğu hakkında herhangi bir anlamı toplayamazdı.

Örneğin bir fotoğraf makinesi örneğinden gidecek olusak mesela bir Nikon veya Canon makina “dikey” renk profilini seçtiğinizde, fotoğraf makineniz yalnızca fotoğraflarda sıkça kullanılan belirli renk aralıkları olan ayarları uyguluyordu; yani fotoğrafta bir kişinin olup olmadığını gerçekten bilemiyordu. Ancak yazılımdaki yeni gelişmelerle birlikte kameralar artık insanlar gibi “görmeye” ve “tanımaya” başladılar. Başka bir deyişle, yapay zekalı kameralar ne gördüklerini anlamaya başladılar.

Anlamsal görüntü oluşturma dediğimiz “Semantic Rendering” özelliği sayesinde iPhone 11 modelinde fotoğraflara, genel ayarlamalar yerine yerel ayarlar uygulayabiliyorsunuz. Renk ve ayrıntıyı orantılı olarak düzenliyorsunuz. Mesela gökyüzünün parlaklığını azaltabilirsiniz; ancak bunu azaltırken fotoğraftaki insanın yüzündeki gökyüzünün ışığından kaynaklı parıltıları, cilt ve saçtaki keskinliği buna göre ayarlamanız gerekir ki yaptığınız değişiklik anlamlı olsun. Yeni kameralarla bu gibi detaylar da örneğin siz gökyüzünün ışığını değiştirdiğinizde otomatik olarak yapılabiliyor.

Normalde anlamsal görüntü oluşturma dediğimiz bu özellikle yapılan ayarlar Adobe Photoshop gibi programlar kullanılarak elle yapılabilir. Ancak iPhone 11 ile bu geliştirmeler bu tür uygulamalara gerek kalmadan anında uygulanmış oluyor.

İPhone 11  modellerinde var olan Semantic Rendering yani anlamsal görüntü oluşturma özelliği şu an hangi fotoğraflarda kullanılabiliyor? Bu özellik nasıl harekete geçiyor? Amacı ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı