iOS 11.3 Güncellemesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Apple‘ın merakla beklenen iOS 11.3 güncellemesi yayınladı. Bu güncellemeyi yükleyenler veya yükleyecek olanlar için bir araştırma yaptık ve güncellemenin telefonunuza hangi özellikleri getirdiği, hangi telefonlara indirilebileceği ve sürüm ile ilgili ortaya atılan sorunlar hakkında bir öngörünüz olması adına bir derleme yaptık.

Apple merakla beklenen iOS11 sürümü üzerine aslında uzun zamandır çalışıyordu.  Eylül ayında ilk fısıltıları duyduğumuz sürüm bazı açıklar sebebiyle Apple tarafından güncellemeye devam edilmişti. Özellikle  telefon kilitli konumdayken Siri ile mesajları erişilebiliyor olunması bir güvenlik ve işletim sistemi krizi ortaya çıkartmıştı. Bunun dışında yazım ve hesaplama hataları, home tuşunun geç cevap vermesi, versiyonun neredeyse 2 kat fazla pil tüketmesi gibi sorunlar da bu sürümde ortaya çıkmıştı. Apple geliştirmeler üzerinde çalıştı ve iOS 11.3  güncellemesini kısa bir süre önce çıkarttığı yeni iPad’inin kullanıcıları için yayınladı.

Sürümünü sadece yeni iPad kullanıcıları için olması diğer Apple kullanıcılarının tepkisini çekmişti. Yeni iPad için yapılan bu güncellemeden henüz 24 saat bile geçmemiş olmasına rağmen Apple bu defa da diğer iPhone ve iPad kullanıcıları için bu sürümü dün gece yayınladı. ancak burada Özellikle belirtmek gereken nokta ise güncellemenin altıncı nesil cihazları üzerinde ilgilendiriyor olması. Yani iPhone 5C ve öncesi cihazlar bu güncellemeden yararlanamayacak. okuyucularımız bu konuda özellikle dikkatli olmalılar.  güncelleme sadece iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone SE, iPhone 5s, iPad Air, iPad Air 2, iPad Pro, iPad 9.7, iPad mini 2, iPad mini 3, iPad mini 4 ve iPod touch 6th cihazı olanları ilgilendiriyor olacak. Belirttiğiniz cihaz sahibin olan kullanıcılar iOS 11.3 güncellemesini yapabilirler.

Bu güncellemenin özellikle güvenlik açıklarına, batarya sorununa ve işlemci yavaşlatma krizine çözüm olması bekleniyor. Bu sürüm ile birlikte yapacağınız güncellemede bazı yeni özellikler de kullanabiliyor alacaksınız. Güncelleme ile birlikte telefonunuzda neler değişecek işte kısa bir bilgi:

  • Eğer iPhone 6 ve üst modeli kullanıcısıysanız Ayarlar menüsüne bataryanızı ilgili yeni bir ayar gelmiş olacak. Artık, ayarların içerisindeki batarya menüsünden pilinizin aşınma oranı görebiliyor alacaksınız.  Hatta pilli iyi durumda değilse bir uyarı da alacaksınız. Aynı menüden cihazınızdan maksimum performans elde edebilmesi için güç yönetimi özelliğini de aktif veya pasif  edebileceksiniz.
  • Sağlık uygulamasının içine Sağlık Kayıtları özelliği ekleniyor olacak. Bu özellik ile hastaneler, klinikler ve  sağlık uygulamasının içerisinde bulunan kayıtlarınız  biraraya getirilecek.
  • Apple Music’e müzik klipleri eklenecek reklamsız bir şekilde bunları izlemeniz sağlanacak.
  • Aslan, ayı, ejderha ve kafatası şeklinde 4 yeni animoji karakterleri eklenecek.

  • Siri, daha fazla dil çevirme kapasitesine kavuşacak. Ancak bu özellik biraz zaman sonra gerçekleşecek.
  • Konumunuzu kolaylıkla acil servise göndermenizi sağlayan Gelişmiş Mobil Konum özelliği eklenecek.
  • Business Chat özelliği sunulacak.
  • Geliştiricilere yönelik 2 yeni özellik de sunulacak: HomeKit yazılım yetkisi ile HomeKit’e erişim hakkı sağlanacak ve ARKit sayesinde yüzeylere sanal objeler yerleştirilebilecek.

iOS 11.3 güncellemesi hakkında siz neler düşünüyorsunuz, yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı