İkinci El Telefon Satarken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Döviz kurlarının yükselişi, akıllı telefon fiyatlarının her geçen gün daha da artmasına sebep oluyor. Bu durum ise tüketicileri ikinci el telefon alım satımına yönlendiriyor. Ancak ikinci el telefon satışları arttıkça kişisel verilerimizin güvenliği de tehlikeye giriyor. Peki telefonunuzu satışa çıkarmadan önce nelere dikkat etmelisiniz? İşte detaylar…

Telefonunuzu satmadan önce bunları mutlaka yapın!

Cep telefonu fiyatları, döviz kurlarındaki artış nedeniyle oldukça yükseldi. Bu durum ise pek çok tüketicinin ellerindeki cep telefonlarını satışa çıkarmasına sebep oldu. Hal böyle olunca ikinci el telefon pazarı da hareketlendi ve ikinci el telefon satışları arttı. Kullanıcılara telefonlarını elden çıkarmadan önce elbette ki önemli işler düşüyor. Örneğin yeni telefonlarına eski telefonlarında olan bilgileri aktarmaları gerekiyor. Ya da elden çıkaracakları telefonlarında tuttukları kişisel bilgi ve uygulamaları tam olarak kaldırmaları gerekiyor. Bu gibi işlemleri yapmayan kullanıcılar hem veri kaybı yaşayabiliyor hem de telefonlarını ellerinden çıkardıklarında kişisel verileri de tehlikeye girebiliyor. Bu sebeple de cihazlarınızı elinizden çıkarmadan önce kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunuyor. Veri Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte telefonunuzu satışa çıkarmadan önce yapmanız gerekenler:

Telefonunuzu Yedekleyin

Telefonunuzu satmadan öncelikle tüm verilerinizin yedeklenmesi oldukça önemli. Çünkü yedekleme işlemini yapan kullanıcılar yeni aldıkları cihazlarına verilerini çok daha rahat ve kolay aktarabiliyorlar. iPhone kullanıcısıysanız, yedekleme işlemini yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz: Telefonunuzun ayarlar kısmına girin, burada iCloud’u seçin, yedekleme ve depolama seçeneğine tıklayın, şimdi yedekleyi seçin. Bu şekilde verilerinizi bulut sistemine aktarmış olursunuz. Eğer Android kullanıcısıysanız, verilerilerinizi USB kablo aracılığıyla bilgisayara aktarabilir veya Android cihazlar için geliştirilen yedekleme uygulamalarını kullanabilirsiniz.

Hesaplarınızı Devre Dışı Bırakın

Telefonunuzdaki verileri yedekleme işlemini tamamladıktan sonra ikinci aşama ise telefonunuzda kurulu olan hesaplarınızı devre dışı bırakmak. Böylece hem siz telefonunuzdaki kişisel bilgilerinizi güvence altına almış olursunuz; hem de cihazı satın alan yeni kullanıcının kendi kişisel bilgileriyle etkinleştirebilmesi konusunda sorun yaşamamış olur. Bu adım özellikle ikinci el iPhone’larda oldukça önemli. Özellikle iOS 7 ve üzeri bir iPhone satacak olan ya da takas etmeyi planlayan kişilerin; iPhone ’larda yer alan etkileştirme kilidinin kapalı olduğundan emin olmaları oldukça önemli. iPhone kullanan kişiler, verilerini yedeklemelerinin ardından cihazlarını iCloud’a ve iTunes’a kaydetmeliler. Cihazlarını iTunes ve iCloud’a kaydeden kullanıcıların hemen ardından da telefonlarının tüm içeriklerini silmesi gerekiyor. Android kullananlar ise telefonlarını sıfırlamadan önce Google hesapları altında yer alan “hesabı kaldır” seçeneğini tıklayarak bu süreci çözebilirler.

Verileri Silmeden Önce Şifreleyin

Mobil cihazlarınızdaki verilerinizi silmeden önce şifreliyor olmak, verilerinizin şifreleme anahtarı olmadan erişilmez hale gelmesini sağlar. iPhone kullanıcıları ve Android kullanıcıları için bu şifreleme farklı yöntemlerle yapılıyor. iPhone verilerinin varsayılan olarak;  Android verilerinin manuel olarak şifrelenmesi gerekmekte. Bu özelliiğe Ayarlar seçeneğine girip; Güvenlik başlığı altına bulabilirsiniz. Ardından da “cihazı şifrele” seçeneğine tıklamalısınız. Böylece cihazınızı şifreledikten sonra artık verilere erişim engellenmiş oluyor.

Cihazınızdaki SD kartları ve SIM kartları Çıkartın

Çoğu kullanıcı zaten cihazlarını farklı bir kullanıcıya devretmeden önce içerisindeki SIM kartlarını ve SD kartları çıkarması konusunda bilgi sahibi. Ancak maalesef birçok kullanıcı bilse bile bunu yapmayı unutabiliyor. Bu sebeple oldukça basit ancak etkili olan bu adımın atlanmaması önemli. Cihazlarınızı takas etmeden ya da satmadan önce SD kartlarınızı ve SIM kartlarınızı çıkarmış olduğunuzdan mutlaka emin olmalısınız.

Peki telefonumuzu elimizden çıkarmadan önce fabrika ayarlarına sıfırlamak neden önemli? Fabrika ayarlarına sıfırlamak için kullanıcılar ne yapmalı? Birden fazla telefonu olan şirketler ve bireyler bunları elden çıkarmadan önce neler yapabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı