iCloud Kullananlar için 5 Pratik İpucu!

iPhone kullanıcılarının verilerini, fotoğraf ve videolarını yedekleyebildikleri platform olan iCloud hakkında bilmeniz gereken 5 pratik ipucu, haberimizde..

iCloud, verilerinizi herhangi bir aracı cihaz ya da bağlantı gerekmeksizin anlık olarak senkronize edip yedekleyebileceğiniz bir bulut tabanıdır, diyebiliriz. Bu bulut taban sayesinde tüm fotoğraflarınızı, videolarınızı kaybetme korkusu yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Çünkü cihazınınız başına bir şey gelmiş olsa bile iCloud’a yedeklediğiniz bu verilere kişisel bilgileriniz ile ulaşabilir ve o verilerinizi rahatlıkla tekrar yükleyebilirsiniz. Kullanımı gayet kolay olan bu program hakkında 5 pratik ipucu, haberimizde…

iCloud fotoğraf kullanıcılarının işine yarayacak 5 ipucu:

1- iCloud’u Açmak

Öncelikle, iCloud’u kullanmaya başlamadan önce yapmanız gereken şey senkronunu yapmak istediğiniz cihaz üzerinden iCloud’u aktif hale getirir. Bunun için iPhone telefonlarda yapmanız gereken şey “Ayarlar” menüsünü açıp; Apple Kimlik Kartına seçeneğine tıklamak. Oradan iCloud’u seçmek ve ardından “Fotoğraflar“a tıklamak. Sonrasında iCloud Fotoğrafları seçeneğini aktif hale getirerek iCloud’u çalışır hale getirmiş olursunuz.

2- Orjinal İçeriğe Ulaşmak

Telefonunuz üzerinden çektiğiniz bir fotoğrafı veya videoyu başka bir cihaza kaydetmek istiyorsanız yapmanız gereken işlem oldukça basit. iCloud.com sitesine girip giriş yaptıktan sonra “Fotoğraflar” kısmına tıklayın. İndirmek istediğiniz fotoğrafları ve videoları seçtikten sonra ise sağ üst köşede bulunan indirme seçeneğine tıklayın. Bu sayede iCloud içerisinde bulunan içerikler cihazınıza inmiş olacaktır.

icloud fotograf moblobi

3- iCloud Üzerinden Fotoğraf Video Silmek

Eğer iCloud saklama alanınız yavaş yavaş dolmaya başladıysa veya artık bazı fotoğraf ve videolarını saklamak istemediğinizi fark ettiyseniz bunları rahatlıkla iCloud’dan silebilirsiniz. Bunun için iCloud’da “Fotoğraflar” kısmına girdikten sonra silmek istediğiniz fotoğraflar ve videolarını seçin. Ardından “sil” tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Böylelikle bu fotoğraf ve videolar çöp kutusuna gönderilir.

4- Silinen Bir Fotoğrafı Geri Getirmek

Sildiğiniz bir fotoğraf veya video için pişman olmuş olabilirsiniz ya da yanlış bir fotoğrafı da silmiş olabilirsiniz. Böyle durumlarda iCloud sildiğiniz fotoğrafları direkt silmiyor ve “Son Silinenler” kısmına aktarıyor. Son Silinenler kısmına tıklayarak buradan sildiğiniz fotoğraf ve videoları bulabilir ve onları “geri yükle” seçeneğiyle iCloud’a geri yükleyebilirsiniz. Bunu yapmak için ise 40 gününüz olduğunu unutmayın sadece.

5- iCloud Fotoğrafları Yedekleme

iCloud fotoğraflarınızı yedeklemeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede iCloud’da bir sorun çıkması karşısında fotoğraflarınızı kaybetmemiş olursunuz. Aynı zamanda bu sayede iCloud üzerinden yer kazanmış ve yeni fotoğrafları yüklemeniz için daha çok yer kazanmış olursunuz. Bunun için yapmanız gereken Mac’inizde Fotoğraflar uygulamasını açın. Üst menüden önce “Fotoğraflar”a, daha sonra da “Tercihler”e tıklayın. Buradan da iCloud simgesine tıklayın. Bu Mac’e “Orijinalleri İndir” seçeneğine tıklayarak, iCloud’unuzdaki fotoğrafların Mac’inize indiğini göreceksiniz.

Peki siz icloud fotoğraf uygulamasını kullanıyor musunuz? En çok özelliğini seviyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “iPhone Kullanıcıları için 5 Navigasyon Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “iPhone Verilerinizin Güvenliğini Sağlayan 6 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “iPhone için En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Kadri Aydın

Kadri Aydın

Merhaba, ben Kadri. Tiyatroyla, uzayla, oyunlarla ve teknoloji ile ilgilenen bir “Reklamcılık” mezunuyum. Umarım bu maceramızdaki yazılardan memnun kalırsınız. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı