Huawei Telefon Kullanıcılarını Ne Bekliyor? - Moblobi.com
Mobil

Huawei Telefon Kullanıcılarını Ne Bekliyor?


ABDve Çin arasındaki siyasi gerginlik geçtiğimiz aylarda Çin’in teknolojidevi markası Huawei ’e de yansımıştı. ABDuzun zamandır Çin’de mevcut olan teknolojişirketlerine baskı yapıyordu. Son olarak da Google, Huawei ’in Androidlisansını iptal etmişti. Mevcut telefonlar bu karardan etkilenmeden güncelleme yapabilecekler ancak gelecekte ki telefonların sahiplerini neler beklediğini kimse bilmiyor.

Çin ise bu yaptırıma kendince bir çözüm bulmayı denedi. Bu çözüm yolunun adı ise Hongmeng. Peki Hongmeng nedir ve ne kadar başarılı oldu; işte detaylar…

Huawei telefon kullanıcıları için Hongmeng nedir?

Geçtiğimiz ay Huawei, Android ve Windows benzeri Hongmeng mobil işletim sistemini markalaştırdığını ve iki işletim sisteminin yerini alabileceği düşünülüyordu. Ancak durum beklendiği gibi olmadı. Huawei ’in kıdemli başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi Catherine Chen, Hongmeng ’in mobil cihazlara uygun olarak tasarlanmadığını açıkladı. Hongmeng ’in endüstriyel tasarıma uygun olduğunu ve Huawei ’in Google’ın mevcut Android işletim sistemini kullanmaya devam edeceğini açıkladı. Hongmeng’in Android’e alternatif olmadan önce geliştirildiğini paylaştı.

Akıllı telefonlarda mevcut olan işletim sistemlerinin genellikle milyonlarca kod içerdiğini söyleyen Chen, Hongmeng ’in yüz binlerce kod içerdiği için daha güvenli olduğunu savunuyor. Hongmeng mevcut mobil işletim sistemlerine göre işlem hızı daha düşük. Chen’ e göre Hongmeng , bir mobil işletim sistemi için sadece temel olarak kullanılabilir.

Huawei ’in yeni mobil işletim sistemi için yıllardır süren bir söylenti mevcuttu. Trump, Huawei için ulusal acil durum ilan etmiş ve Huawei ekipmanlarını yasaklamıştı. Bu durum karşısında Huawei de şirket olarak kullanıcıları sakinleştirmek adına Android işletim sistemine bir alternatifin sonbaharda kullanılabileceğini duyurdu. Huawei, Android işletim sistemini kullanmayı bırakınca şirketin bir B planı olduğu söylentileri de hızla arttı. Hızla yayılan söylentilere karşı koyamayarak alternatif arayışına giren şirket Hongmeng ’e başvurdu.

Şimdiden sonra Huawei telefonlar için Android kullanımı bitiyor mu? Artık Hongmeng mi kullanılacak yoksa Huawei telefon kullanıcılarını farklı bir işletim sistemi mi bekliyor? Huawei’in son dakika yeni işletim sistemi süprizi ne oldu? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı