Huawei Telefon Kullananlara Kötü Haber!

Huawei telefon sahiplerine ne yazık ki kötü bir haberimiz var. Amerika ve Çin arasında bir süredir yaşanan gerginlik, maalesef Huawei telefon kullanıcılarını etkiledi. Artık Huawei‘nin ürünlerinde Android sistemine ilişkin gelen güncellemeler yapılmayacak. Dolayısıyla bu telefonu kullananlarda artık Google hizmeti olan; Youtube, Gmail, Google Play gibi platformların çalışmama ihtimali sözkonusu. İşte detaylar…

Huawei telefonlara yasak neden geldi?

Bir süredir Trump ile Çin arasında yaşanan ekonomik gerilimden hemen hemen tüm dünya haberdar. Kısa bir süre önce ABD Ticaret Bakanlığı, yapılan bir düzenlemeyle yabancı şirketlerin Washington Hükümeti ‘nden onay alınmadan ABD ‘li şirketlerden telefon ve telekominasyon ekipmanlarını ve parçaları almasını yasaklamıştı. Ayrıca Çinli teknoloji devi Huawei de bu düzenleme doğrultusunda ABD yaptırım listesine eklemişti.

Bakan Wilbur Ross ise hükümetin bu düzenlemesinin gerekçesinin; Amerikan teknolojisinin, ABD dış güvenliği ve ulusal çıkarları baltalamaya potansiyeli olan şirketler tarafından kullanılmasını engellemek amacıyla olduğunu belirtmişti. Hemen ardından ise Huawei bir açıklama yapmıştı. Huawei, bu karara tepki olarak yaptığı açıklamada “Huawei‘ ‘nin ABD ‘de iş yapmasını yasaklamak Amerika‘yı daha güvenli ve güçlü hale getirmeyecek; aksine , daha düşük standartlarda ve pahalı olan alternatiflerle sınırlandıracaktır.” diyerek tepki göstermişti.

Huawei telefon sahipleri ne yapacak?

Hükümetin bu adımından sonra Google‘ın üst şirketi olan Alphabet de harekete geçti ve Twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamayla Huawei ile arasındaki anlaşmayı sınırlama yoluna gittiğini açıkladı. Alphabet ‘in bu kararı doğrultusunda artık Huawei‘nin ürünlerinde Android sisteme ilişkin güncellemeler yapılmayacak.

Şimdilik Android işletim sistemini kullanan Huawei telefonları için bir sorun yok. Ancak Android sistem güncellemeleri alınamayacağı için işletim sisteminde yapılan herhangi bir güncelleme sonrasında Google hizmeti olan, Google Play, Gmail, Youtube gibi platformların bu telefonlarda çalışamayabileceği söyleniyor.

Peki bundan sonra ne olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Şanverdi

Burcu Şanverdi

Merhaba ben Burcu Şanverdi. Şu anda Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğrenciyim. Değişen ve gelişen teknolojiye karşı oldukça meraklıyım ve burada, Moblobi.com'da teknoloji hakkında yazıyorum. Beni buradadaki köşemden ve Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Instagram:burcusanverdi


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı