HarmonyOS Hakkında Merak Edilenler! - Moblobi.com
Mobil

HarmonyOS Hakkında Merak Edilenler!


Huaweiyeni işletim sistemi HarmonyOS ’i geçtiğimiz günlerde tanıtmıştı. O günden bugüne çokça konuşulan HarmonyOS hakkında pek çok söylenti dolaşıyor; pek çok şey ise merak ediliyor. Peki bu işletim sisteminde neler olacak? Özellikleri neler? İşte detaylar…

HarmonyOS’da neler var?

Çin teknolojidevi Huawei, ABD’nin Google üzerinden koyduğu ambargodan sonra işletim sistemlerini bağımsız hale getirmek için uzun süredir çalışıyordu. Geçtiğimiz günlerde ise bu işletim sisteminin artık kullanıma hazır olduğunu söyledi ve HarmonyOS ’i kullanıcılarına duyurdu.

Geçtiğimiz ay düzenlenen Huawei Geliştirici Konferansı’nda yeni yazılımları HarmonyOS tanıtıldı. Tüm akıllı teknolojik araçlarda kullanılabilecek olan HarmonyOS ’ın dünyaya uyum getireceği söyleniyor.

ABD ile gerilen siyasi ilişkiler nedeniyle Androidlisansı iptal edilen Huawei, telefonlarında kendi işletim sistemlerini kullanacaklarını ve bunun üzerinde çalıştıklarını söylemişlerdi. Bu süreçte elbette ki belli söylentiler oldu. Ancak beklenen oldu ve HarmonyOS hayata geçti.

Huawei Geliştirici Konferansı geçtiğimiz ay gerçekleşti ve konferansta ilk tanıtılan ürün HarmonyOS oldu. Çincede ki karşılığı ‘HongmengOS’ olan işletim sisteminin adı daha önceden geçmiş olsa da resmi bir tanıtım olmadığı için kesinlik kazanamamıştı.

İlk Mikrokernel çekirdekli işletim sistemi

HuaweiTüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, geliştirdikleri işletim sisteminde bir ilki daha gerçekleştirdiklerini ve ilk mikro çekirdek tabanlı işletim sistemini hayata geçirdiklerini vurguladı. Açık kaynak koda sahip olan HarmonyOS’u tüketiciler birçok alanda kullanabilecek ve geliştiriciler rahatlıkla üzerinde çalışabilecek.

Sadece akıllı telefonlarda değil

Richard Yu, HarmonyOS işletim sisteminin sadece akıllı telefonlar için olmadığını da vurguladı. Akıllı teknolojik her üründe kullanıma hazır olacağını belirtti. Akıllı televizyonlar, tabletler, hoparlörler, kablosuz kulaklıklar, akıllı saatler, basit sensörler ve otomobillerde dahil olmak üzere aklınıza gelebilecek her üründe kullanılabilecek HarmonyOS. Tüketicilerin merak ettikleri konu ise başka. Popüler olan aplikasyonlarda rahatlıkla kullanılabilecek mi?

Richard Yu, geliştirici konferansında işletim sistemi hakkında ki hiçbir detayı atlamadı. HarmonyOS’un sistem desteğinin çok geniş olduğunu söyledi. HarmonyOS; HTML5, Linux ve Androidtabanlı her aplikasyonu sorunsuz bir şekilde destekleyebilecek. Javascript, C ve C++ ve Kotlin gibi yazılım dillerine de hakim olacak.

Peki Huawei’nin yeni işletim sistemi şu an kullanılabilir mi? Performans açısından söylenenler ne? Android’in tamamen yerini mi alacak? Detaylar haberin devamında..

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı