Hard Diskinizin Ömrünü Uzatmak için İpuçları!

Hard disk lerimizin içerisinde pek çok önemli veri saklıyoruz. Bizim için önemli veriler barındıran bu hard disklerin ömrü ise aslında tamamen bizim elimizde bulunuyor. Hard disk lerimizin ömrünü kısaltan en yaygın sebeplerin başında ise aşırı ısınma problemi geliyor.

Teknolojik ürünlerin de tıpkı insan hayatı gibi aslında belli bir ömrü var. Bu ömür de yine tıpkı insanlarınkine benzer şekilde doğru kullanım ile orantılı olarak değişiyor. Depolama aracı olarak kullandığımız hard disk lerimizin de elbette belirli bir kullanım süreleri bulunuyor. Ancak genel olarak kullanıcıların daha uzun ömürlü hard disk lere sahip olamamasının yani hard disklerin kısa ömürlü olmasının altında hatalı kullanımdan kaynaklı belli başlı sebepler bulunuyor.

Hard diskinizin ömrünü kısaltan sebepler ne? Nasıl daha uzun süre kullanabilirsiniz?

Veri Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü olan Serap Günal hard diskinizin ömrünü kısaltan sebepleri sıraladı. Bu sebeplerin pek çoğu hard diskinizin bozulmasına ve dolayısıyla veri kayıplarına da açabiliyor. İşte hard diskinizin ömrünü kısaltan sebepler ve hard diskinizi daha uzun süre kullanabilmeniz için bazı ipuçları:

1- Bilgisayarın tozlanması ve kirlenmesi:

Bilgisayarınızın iç kısmının temizlenmemiş yani kirli ya da tozlu olması hard disk inizin ömrünü kısaltacaktır. Kullandığınız bilgisayarın tozlanmaması neredeyse imkansız. Uzun dönemde bu tozlanma bilgisayarınızın içindeki sıcak havanın akışına engelleyecek ya da sıcak havayı emerek bilgisayarınızın içinde tutacaktır. Bu da bilgisayarınızın içindeki sıcaklığın artmasına ve dolayısıyla da hard diskinizde hasar oluşmasına sebep olacaktır. 

Bu sorunu yaşamamak için alabileceğiniz önem ise şöyle: Cihazınızın iç kısımlarını mümkün olduğunca hassas bileşenlerine zarar vermeden temizlemeniz hard diskiniz uzun süre kullanmamız açısından oldukça önemlidir.

2- Bilgisayarın havalandırma deliğinin önünün kapanması:

Bilgisayarınızın havalandırma yollarının ve deliklerinin bir şekilde engellenmiş olması hard diskin ömrünü kısaltır. Örneğin, bilgisayarınızdaki havalandırma deliklerinin önüne herhangi bir şey koyduysanız ya da bilgisayarınızı bu delikler kapanacak şekilde duvara doğru yasladıysanız bu sorunla karşılaşılaşma olasılığınız yüksek demektir. Bu da hard diskinizin zarar görme ihtimalini arttıracaktır.

Bu sorunu yaşamamak için alabileceğiniz önem ise şöyle: Bilgisayarınızın havalandırma deliklerinin engellenmemesine ya da kapanmamasına özen göstermeli; bu kanalların önünü mutlaka açık tutmalısınız. Böylece hard disk ömrünü uzatabilirsiniz.

3- Soğutma sistemi uyarısı alınması:

Bilgisayarınızın soğutma sistemi ile ilgili uyarılarının görmezden geliyor olmanız hard diskinizin ömrünü kısaltır. Çünkü bilgisayarınızdaki soğutma sistemleri sıcak havayı bilgisayarınızdan dışarıya iterek ısıyı normal düzeyde tutarlar. Böylece hard diskinizin ömrü için fayda sağlarlar.

Bu sorunu yaşamamak için alabileceğiniz önem ise şöyle: Bilgisayarınızın soğutma sisteminin çalışma sesinin duymuyorsanız veya çok fazla ses çıkardığını düşünüyorsanız; bu durum bilgisayarınızın aşırı ısındığının ve sistemin çalışmadığınının bir işareti olarak görülmeli ve dikkat edilmelidir.

4- Yanlış zeminlerde bilgisayar kullanılması:

Bilgisayarınızda yanlış zeminlerde kullanıyor olmak hard diskinizin ömrünü kısaltır. Her malzeme kendi ısı iletkenlik seviyesine bağlı olarak ısıyı emer veya dağıtır. Bu durum her malzeme için farklılık gösterir. Bu sebeple de bilgisayarınızı üzerine koyduğunuz herhangi bir yüzey ve bu yüzeyi oluşturan malzeme bilgisayarınıza zarar verebilir. Örneğin yatak örtüleri ve halılarda bulunan polyester ve pamuk malzemeler ısıyı dağıtma konusunda korkunç sonuçlar meydana getirebilir. Tüm ısının kaynağında tutulmasına sebep olmasıyla sadece hard diskinizin arızalanması riskini ortaya çıkarmaz; ayrıca yangın riski ile de karşı karşıya kalmanıza da sebep olabilir.

Bu sorunu yaşamamak için alabileceğiniz önem ise şöyle: Bilgisayarınızın ve cihazlarınızın uygun zeminlerde bulunmasına mutlaka dikkat edin. Halı, yatak örtüsü gibi cihazınızın ısısını içinde tutmasına neden olacak riskli malzemelerden oluşmuş yerlerde kullanmaktan kaçının.

5- Sıcak veya soğuk ortamlar:

Bilgisayarınızın sıcak veya kirli bir ortamda tutuluyor olması da hard diskinizin ömrünü kısaltır. Bilgisayarınızı normal oda sıcaklığından çok daha yüksek sıcaklıkta olan bir yere koymak; cihazınızın soğutma sisteminin işlevini yerine getirmemesine sebep olur. Bunun yanı sıra bilgisayarınızı kirli bir ortamda bulundurmanız da cihazınızın iç kısımlarında tıkanmalara sebep olacaktır.

Bu sorunu yaşamamak için alabileceğiniz önem ise şöyle: Bilgisayarınıza mutlaka temiz ortamlarda bulundurun. Bunun yanı sıra bilgisayarınızın başka bir bilgisayarla yan yana gelmesini de engelleyin. Çünkü böyle bir durumda bilgisayarlar sıcak havalarını birbirlerini iletecekler ve hard diskinizin bozulmasına sebep olacaklardır. Bu nedenle birkaç bilgisayarın yan yana durmasını engellemeniz faydalı olacaktır.

Peki çoğu zaman bilgisayarın ısınmaması için kasasının kapağının açık kalması hangi önemli sorunlara sebep olabilir? Peki bilgisayarınız ya da hard diskiniz bozulacağı zaman size hangi ipuçlarını verir? Bilgisayarınızın bozulacağını nasıl anlayabilirsiniz? Bu durumda neler yapabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı