Google Pay Nasıl Kullanılır?

Google'ın ödeme servisi olan Google Pay nedir, nasıl kullanılır? Hangi bankalar ile çalışanlar bu ödeme yöntemini kullanabilir? İpuçları, haberimizde...

Google 2018 yılında mobil ve çevrimiçi ödeme hizmetlerini yenileyerek GooglePay (G Pay) şemsiyesi altında yeniden markalandırdı. Google’un oluşturmuş olduğu bu payments google hizmeti çevrimiçi ödemeler, uygulama içi satın alma işlemleri, mağazalarda temassız ödeme seçeneği gibi ve benzeri alanlarda kullanılabiliyor. Google Pay nasıl çalışır ve hangi bankalar tarafından desteklenebiliyor? İpuçları, haberimizde…

Google Pay nasıl çalışır?

GooglePay ile mağaza içi satın alma, uygulama içi satın alma ve site içi satın alma işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolay. Bunun için aşağıda vermiş olduğumuz bilgilere göz atmanız yeterli olacaktır.

1- Google Pay ile mağaza içi satın alma nasıl yapılır?

GooglePay yani GPay ile mağaza içi satın işlemi yapmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekilde:

 • Bulunduğunuz mağazada temassız ödeme noktasında yer alan Google Pay sembolü veya temassız ödeme sembolünü bulun.
 • Daha sonra telefonunuzun kilidini açın ya da Wear OS saatiniz varsa GooglePay’i başlatın.
 • Ardından bir onay işareti görene veya işlemi onaylayan bip sesini duyana kadar telefonunuzu bu temassız ödeme noktasındaki sembol üzerinde tutun.
 • Kimlik doğrulamasını da yaptıktan sonra işleminiz tamamlanmış olur. Bu işlemler sonrasında ise telefonunuza onay ve işlem ayrıntıları aktarılır.

google pay nasil kullanilir moblobi

2- Google Pay ile uygulama içi satın alma işlemi nasıl yapılır?

GooglePay ile uygulama içi satın alma işlemi için izlemeniz gereken adımlar şöyledir:

 • Öncelikle Uber veya Airbnb gibi desteklenen bir uygulamayı açın.
 • Ödeme işlemi esnasında “Google Pay ile satın al” butonunu bulun.
 • GooglePay düğmesine basın. Genellikle bu durumda normalde kullanmak istediğiniz kartı seçmeniz ve 3 haneli güvenlik numarasını onaylamanız istenir.

Ayrıca belirtelim ki, Android uygulamalarda bir “Google ile Satın Al” düğmesini önerir. Bu düğme her satın alma işlemi esnasında kredi kartı veya gönderim adresi girmeden hızlı bir şekilde ödeme yapmanızı sağlar.

3- Google Pay ile site içi satın alma nasıl yapılır?

Öncelikle belirtelim ki site içi satın alma işlemlerini gerçekleştirirken herhangi bir tarayıcıyı kullanabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için yapmanız gerekenler şöyle:

 • Google Pay’i destekleyen bir sitede ödeme yaparken “Google Pay ile satın al” butonunu bulun.
 • Kullanmak istediğiniz kartı ve 3 haneli güvenlik numarasını girin. Eğer bir sonraki satın alma esnasında Google Pay’i varsayılan ödeme şekli olarak kaydetmek istiyorsanız bu işlemi gerçekleştirmek için ilgili butona tıklamanız yeterlidir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm işlemlerin yanı sıra Google Pay ile hesap kartlarınızı, geçiş kartlarınızı ve seyahat biletlerinizi tek bir yerde saklayabilirsiniz. Fakat unutmayınız ki, her havayolu şirketi veya tren operatörü G Pay özelliğini desteklemeyebilir.

gpay nasil kullanilir moblobi

Google Pay’i destekleyen bankalar hangileri?

Google Pay’i aşağıda yer alan ABD ve İngiltere finans kurumlarından alınan kredi ve banka kartları desteklemektedir.

 • ABD

American Express, Discover, MasterCard ve Visa. Bu kartları Bank of America, PNC, US Bank, Capitol One vb. bankalardan alabilirsiniz.

 • İngiltere

Visa ve MasterCard. Verilen bankalar: Bank of Scotland, HSBC, M&S Bank ve daha fazlası.

Peki siz mobil ödeme kullanıyor musunuz? GPay yani GooglePay hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • Google Play Store’dan En Çok İndirilen 10 Uygulama!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Kullanabileceğiniz 8 Mobil Ödeme Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • GooglePay Nedir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Songül Dursunova

Songül Dursunova

Merhaba, ben Songül. İstanbul Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencisiyim. Bolca hayal kurup hayallerini hedeflere, hedeflerini de gerçeğe dönüştürme çabasında olan biriyim. Gezmeyi, yeni şeyler öğrenmeyi ve bunları insanlarla paylaşmayı severim. Eğer siz de yeni bilgiler edinmeye meraklıysanız Moblobi.com da takpte kalın. https://moblobi.com/author/songul-dursunova


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı