Görme Engelini Ortadan Kaldıran Uygulama!

Herkese Selamlar! Bugün sizlere çok özel ve aynı zamanda çok anlamlı bir uygulama olan Be My Eyes uygulamasının tanıtımını yapacağım. Öncelikle ülkemizde 220 binden fazla kişi doğuştan veya sonradan görme engelli. Bu bireyler gündelik hayatta birçoğumuz için çok kolay olan işlerde zorlanmaktadırlar. Dolayısıyla bu konu hakkında atılmış somut adımlar hiç şüphesiz görme engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştıracaktır. Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve yeni proje fikirleriyle bu konuda bir girişimin gerçekleşmemiş olması üzücü olurdu. Fakat Be My Eyes adlı şirket kendi adıyla geliştirdiği uygulamalarıyla bu sorunu çözme aşamasında ciddi bir katkıda bulunuyor.

Uygulama çalışma prensibi bakımından gerçekten basit ve kullanışlı. Uygulamada iki çeşit grup oluşturulmuş. Bu gruplar görme engelli ve gönüllü olarak ayrılıyor. Görme engelli birey uygulamayı kullanarak sisteme bir çağrı düşürüyor. Sistem bu çağrıyı o anda erişime hazır olan gönüllüyle buluşturuyor. Gönüllünün çağrıyı reddetmesi veya cevap vermemesi üzerine çağrı başka bir gönüllüye ulaşıyor. Gönüllü çağrıya cevap verdiğinde ise görme engelli bireyin kullandığı cihazın kamera görüntüsü gönüllü bireyin ekranına düşüyor. Bu noktadan sonra ise cihazların mikrofonlarının yardımıyla iki kişi ortak bir panelde buluşmuş ve yardımlaşmış oluyor.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Yigit Can Türk

Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı