Google’ın Pixel 3 Telefonu Sarhoş Olabileceğinizi Bile Tahmin Ediyor!

Şimdi Google, Android ve dolayısı ile de Pixel telefonları sevenlere çok teknik özelliklerine girmeden yeni telefon modeli Pixel 3‘ün  ve Android P‘nin hayatımıza ne yenilikler getireceği konusunda biraz bilgi verelim. Özellikle güncel modellerde bir telefon almak isteyen ama teknik özellikleriyle değil de bu özelliklerin kullanım deneyimine ne katacağını merak edenler açısından bir kaynak oluştursun. İşte Google‘ın Android P‘si e Pixel 3’ü…

Google, her yıl düzenlenen geliştirici konferansı I/O 2018’de Android P’den neler bekleyebileceğimizi açıkladı. Yeni 2018 Pixel telefonlarını henüz ortaya çıkarmadı ama; yeni telefon donanımının nasıl olabileceği hakkında birkaç ipucu verdi. Google‘ın gelecekte Android P telefonlarını kullanmamızı nasıl sağlayacağı oldukça ilginç… Şimdi telefonda da Google ve Android sevenlere biraz bilgi verelim..

Google, artık telefonlarımızı daha kullanışlı hale getirecek ve her birimiz için bir profil oluştururken daha akıllı olacak. Şimdi söyleyeceğimize belki şaşırabilirsiniz ama; Android P, bundan sonra ne yapmak istediğimizi tahmin edecek ve hatta YouTube ve Facebook’tan vazgeçebileceğimizi, ve belki ilginç gelebilir ama bir barda sarhoş olabileceğimizi bile tahmin edip, söyleyecek. Bu durum aslında biraz da korkunç. Çünkü takip ediliyor gibi hissedebiliriz 🙂

Özelliklerin derinlerine inmeden, Android P bir sonraki Pixel telefonları hakkında ne söylüyor bir bakalım… Kesin bir şey yok, ancak Google, yeni tek düğmeli yazılım tuşunun, ekranın altında çok az yer bırakan telefonlar için tasarlandığını söylüyor. Telefon üreticileri, 18:9 ile 19:9 arası gibi ekstra uzun ekranlara sahip cep telefonlarının alt kısmını küçülttüler. Pixel 3 de kesinlikle ultra uzun bir ekrana sahip olacak. Elbette son trendlerdeki diğer tüm son teknoloji telefonlarda olduğu gibi. Dolayısı ile ekran konusunda burada bir sürpriz yok 🙂

Bir sonraki Pixel‘in çift kameralı olması da bekleniyor. Bu, Android’le de birleşince çok daha büyük bir artırılmış gerçeklik etkisine sahip olması muhtemel görünüyor.

Ayrıca Google Haritalar’daki gerçek kamera görüntüsünü telefonda da görebileceksiniz. Sesli komutlara ve yazılı talimatlara güvenmek yerine, gerçek sokaklarda görsel yönleri göstermek için kullanılacak. Bir denemede, Google, gideceği yeri işaret eden bir ok yerine bir sokaktan kaybolan bir AR hayvanı bile gösterdi. Yani harita özelliği biraz daha zenginleşecek diyebiliriz 🙂

Google’ın yeni telefonu Pixel 3’ün bu sene yayınlanan en iyi akıllı telefonlar arasında olması bekleniyor.

Otomatik parlaklık dediğimiz aslında telefonunuzun görüntü netliği açısından önemli bir konu için de Google bu telefonda bir önlem almış. Şöyle ki, telefonunuzun parlaklığını yukarı ve aşağı doğru hareket ettirerek, davranışınıza göre yeni bir otomatik parlaklık eğrisi oluşturuyor olacak.

İşte kullanıcıların en büyük derdi pil sorununa da çözüm olacak ve seveceğiniz başka yeni bir özellik daha: Bu telefonunda Google, kendi kendine öğrenen pil kullanıyor olacak. Bu pil, uygulamaları nasıl kullandığınızı izliyor ve kullanmadığımız arka plan işlemlerini otomatik olarak kısıtlıyor. Google, bu şekilde, pil ömrünü önemli ölçüde  (%30’a varan) artırabileceğini söylüyor.

Telefonunuzdaki gösterge paneli, her gün en iyi uygulamalarda ne kadar zaman harcadığınızı, kaç tane bildirim aldığınızı ve telefonunuzu kaç kez açtığınızı gösteriyor. Android’in uzun süredir pil izleme ekranı, uygulamalardaki sorunları teşhis etmek için yararlıysa, pano da, kendi davranış kalıplarımızda aynı tür sorunları bulmak için kullanışlı olabilir.

Pixel cep telefonları, Google’ın maddi ve teknik gücünden etkiler taşısa da Apple ve Samsung gibi devlerin satış anlamında çok gerilerinde kaldı. Şimdi ise Pixel 3 ile bu duvarı biraz daha kırmaya çalışacak.

Size çok teknik özelliklerine girmeden Google‘ın yeni telefonu Pixel 3‘ün yeni özelliklerini aktardık. Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşın.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı