Gamelab Istanbul, DEVGIRLS Ekibini Kuruyor! - Moblobi.com
Mobil

Gamelab Istanbul, DEVGIRLS Ekibini Kuruyor!


Gamelab Istanbul, yazılım sektöründe kız öğrencilerin ve kadınların ağırlığının artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla, sadece kız öğrencilerden oluşan bir oyun geliştirme ekibi kurduğunu açıkladı. Ekip, Developer Girls – Geliştirici Kızlar (DEVGIRLS) ismini taşıyor. DEVGIRLS’ün ilk kadrosu ise, Gamelab Istanbul ekibinde uzun dönem staj yapan kız öğrenciler ile Gamelab Istanbul tarafından verilen oyun programlama eğitimlerine katılan kız öğrencilerden oluşturuldu.

Bu ekibin kurulmasıyla Gamelab Istanbul’un %90 erkek %10 kadın olan 36 kişilik geliştirici kadrosu; 2017-2018 öğretim yılının bahar döneminde %50 erkek %50 kadın yapısına dönüştürülmüş oldu. Böylece, büyük oranda erkek egemen olan yazılımcılık sektöründe, genç kızlarımızın payı da önemli ölçüde yükseltilmiş oldu.

Kadro yapısındaki pozitif düzeltmenin ülkemizin geleceğine yönelik çok önemli bir adım olduğunu düşünen Gamelab Istanbul yetkilileri; DEVGIRLS ekibini üniversitelerde okuyan kız öğrencilere yönelik çağrılar açarak geliştirerek, bu yapıyı önümüzdeki dönemlerde de korumayı hedefliyor.
Dijital teknolojinin gelişmesi ile birlikte yetenekli gençlere duyulan ihtiyaç dünya genelinde yükseldiğini belirten Gamelab Istanbul Genel Müdürü Noyan Culum, günümüzde yetenekli mühendislerin, tasarımcıların ve girişimcilerin sayısı mevcut ihtiyacı karşılayamaz duruma ulaştığını; yazılım sektörünün büyük oranda erkek egemenliği üzerine kurulu olan bir sektör olduğunu ve DEVGIRLS programı ile kızlarımızın ve kadınlarımızın yazılım sektörüne katkılarını artırarak, Türkiye ve dünya ekonomisini olumlu bir katkı sağlayacağını paylaştı. Yaptıkları araştırmaların, kadınların teknoloji endüstrisine girmesindeki en büyük engellerden birinin
mesleki eğitim eksikliği olduğunu gösterdiğini; sektördeki ihtiyacın genç kadınlara kodlama eğitimleri verilmesi ve kadınların bu alanlara teşvik edilmesi suretiyle karşılanabileceğini düşündüklerini de özellikle ekledi.

DEVGIRLS programı, hem üst düzey bilgi ve beceriler kazandırarak kadınları teknolojik ve dijital işgücünde öne çıkartacak, hem de kadınların sektörde daha fazla temsil edilmesine olanak sağlayacak.

Teknolojik gelişmenin ülkemizin ve dünyanın refahı açısından önemini vurgulayan, DEVGIRLS ekibinin kurulmasına öncülük yapan Gamelab Istanbul Kurumsal İlişkiler Müdürü Gonca Genç; yazılım sektöründe cinsiyete bakılmaksızın herkese eşit oranda ulaşılması gerekliliğinin önemine ve günümüzde kadınlar teknoloji endüstrisinde yeterince temsil edilemediğine ve daha yenilikçi bir sektör kurmak ve ekonomimizi kalkındırmak için de pozitif ayrımcılığı arttırmamız gerektiğine değindi. İlk kuşak DEVGIRLS programının hayata geçmesi ile, kızlarımıza iş dünyasının kapılarını sonuna kadar açılarak, teknoloji dünyasında cinsiyet ayrımcılığıyla mücadele etmekten de onur duyduğunu paylaştı. DEVGIRLS programının; yeni uygulamaların yaratılması, genç neslin teknoloji alanına teşvik edilmesi ve kariyer olanaklarının artırılması için hayati bir bileşen olduğunu da belirtti.

Bu değerli projeyi hayata geçiren ve Türkiye’nin devletten ar-ge desteği almaya hak kazanan ilk oyun yazılım firması Gamelab Istanbul, profesyonel ve eğitimsel amaçlı oyun motorları geliştiriyor. Birçok üniversite ve kamu kuruluşuyla stratejik işbirlikleri bulunurken; faaliyetlerini İstanbul Aydın Üniversitesi Florya Yerleşkesi içerisinde yer alan KOSGEB Teknoloji Geliştirme Merkezi’nde yürütüyor. Senede ortalama 200 öğrenciye staj ve laboratuvar çalışması imkanı sağlıyor. Gamelab Istanbul’un faaliyetleri hakkında detaylı bilgi ve staj başvuru formu için http://gamelab.istanbul linkinden yararlanabilirsiniz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı