FaceTime Kapalıyken Bile Etraftaki Sesleri Dinliyor!

Apple’ın görüntülü ve sesli sohbet programı FaceTime ile, yeni işletim sistemi iOS13 henüz kullanıma girmişken, bir açık ile gündeme gelmiş oldu. Tespit edilen açığa göre FaceTime araması sırasında karşı taraf cevap vermese dahi ortamdaki sesler diğer tarafa ulaşıyor; böylece ortam dinlemesine sebep oluyor. Peki bu nasıl gerçekleşiyor? Ne yapmamız gerekiyor? İşte detaylar…

FaceTime ortamdaki sesleri nasıl alıyor?

iOS 12.1 sürümünün yüklü olduğu bir cihazdan FaceTime ile bir arama gerçekleştirdiğinde karşı taraf aramaya cevap vermese dahi cihazın mikrofonu kendiliğinden açılıyor ve sesler karşı tarafa gidiyor; böylece ortam dinlemesi yapabiliyor olduğu tespit edildi. Kullanıcıların şikayetleri üzerine Apple bir açıklama yaptı ve yeni bir güncellemeyle FaceTime hatasının çözüleceğini duyurdu.

İlginçtir ki büyük bir tehlike yaratmış olan FaceTime hatası ilk olarak 14 yaşındaki bir Fortnite oyuncusu tarafından keşfedildi. Olay ilginç bir şekilde ortaya çıkmış. 14 yaşındaki Grant Thompson adındaki çocuk, oyuna girmeden önce arkadaşlarına FaceTime ile ulaşmaya çalışmış. O anda arkadaşları cevap vermemesine rağmen, arkadaşlarının bulundukları ortamdaki seslerin kendisine geldiğini fark etmiş. Vakit kaybetmeden bu güvenlik açığını Apple yetkililerine bildirmiş. Bu sayede belki de büyük bir sorunun önüne geçmiş oldu. Hemen ardından Apple, FaceTime hatasını bir güncelleme yayınlayarak çözüleceğini duyurdu.

Bu durum gösterdi ki her ne olursa olsun, eğer iPhone’unuza bir FaceTime araması gelirse; bu kişinin siz daha cevap vermeden sizi dinlemeye başlamış olması ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Eğer cihazınıza henüz güncelleme gelmediyse FaceTime’ı ayarlardan kapatmanızda fayda var. Eğer otomatik güncelleme bildirimi almadıysanız bu işlemi gerçekleştirmeniz oldukça kolay. Yeni sürümü yüklemek için Ayarlar menüsüne girerek, Genel seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Buradan da Yazılım Güncellemesi yolunu takip edebilirsiniz.

FaceTime nasıl devre dışı bırakılır?

iPhone ve iPad cihazı olup, FaceTime’ı nasıl kapatacağını bilmeyenler için hemen bunun nasıl yapılacağını sizinle paylaşalım. Öncelikle cihazının Ayarlar bölümünden FaceTime uygulamasını bulun. Buradan FaceTime uygulamasına girdikten sonra aktif olan özelliğini kapatın. Kısacası oldukça kolay bir şekilde FaceTime’ınızı kapatabiliyorsunuz. Eğer herhangi bir güncelleme gelmediyse, dolayısıyla da içiniz rahat etmediyse ve uygulamanın sizi dinleyip dinlemediğinden emin olamıyorsanız; uygulamayı telefon ve tabletlerinizden bu şekilde kapatmak sizin için bir yöntem olabilir.

Eğer Mac cihazınız varsa ve FaceTime’ınızı kapatmak istiyorsanız bunu da nasıl yapacağınızı hemen sizinle paylaşalım. Öncelikle bunun için FaceTime uygulamasını açın. Daha sonra uygulamayı kapalı konuma getirin. Uygulamadan tamamen çıkmak için de FaceTime menüsünden Tercihler seçeneğine tıklayın. Ardından oturumu kapat seçeneğine dokunun. Bu şekilde uygulamadaki oturumunuzu sonlandırarak dinlenme riskinizin önüne geçmiş olursunuz.

Peki FaceTime hatası gibi bu gibi hatalardan nasıl korunabiliriz? Almamız gereken basit önlemler neler? iOS13 ile şimdi neler olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı