Facebook Pazarlama Başkan Yardımcısı’ndan Mobil’in Geleceğine Yönelik Tahminler!

Facebook’un kurumsal pazarlama başkan yardımcısı Sarah Personette  geçtiğimiz günlerde Türkiye deydi.  Boğaziçi Üniversitesi seminer vermek için gelen Personette,  mobil dünyada bekledikleri gelişmeler üzerinde görüşlerini paylaştı. Son bir yılda Facebook’un özellikle mobildeki değişimi ne yönde olacağına dair araştırmalar yaptığını belirtti  ve öngörülerini paylaştı. Görüşleri arasında özellikle dikkat çeken ise 2020 yılında Dünya nüfusunun yarısından fazlasının mobil üzerinden alışveriş edeceğiydi. İşte bu görüşlerinden dikkat çeken bazı notlar:

  • 2020 yılı özellikle mobil anlamında çok önemli bir yıl olacak; mobil internet;  internet mobil olarak  anılacak.
  • 2020 yılında 3 milyar kişi daha mobilde bulunacak.
  • Dünya nüfusunun yarısından fazlasının 2020 yılında mobil üzerinden alışveriş edecek.
  • 2020 yılında mobilde paylaşılan içeriğin yüzde 75’ini  video içerikler oluşacak.
  • Tüketicilerin alışveriş alışkanlıkları da değişecek. Yerel ürünlerine ilgi  göstermeye devam edecekler ancak internetle birlikte; özellikle de mobil alışveriş ile değişen alışveriş alışkanlıkları ile birlikte global  markalardan ve platformlardan da alışveriş etmeyi sürdürecekler; böylece sadece yerel değil global markalara da ilgi oldukça artacak.
  • Tüketiciler artık ihtiyacı olduğu ürünü arayıp bulmak için hatta onu fark etmek için çaba sarf etmiyorlar, bu böyle de artarak  devam edecek. Çünkü artık  ihtiyaçları oldukları ya da ilgi alanlarına giren ürünlerin onları bulduğu bir ortamda yaşıyoruz.
Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı