Face ID Nedir, Nasıl Kullanılır?

Apple'ın yüz tanıma teknolojisi Face ID nedir? Nasıl kullanılır, ne işe yarar? Face ID için pratik ipuçları, haberimizde...

Apple geliştirdiği ürünlere yeni teknolojiler entegre ederek kullanıcılarına farklı deneyimler sunuyor. Akıllı telefon alışkanlığının hayatımızdaki yerinde önemli bir payı olan Apple şirketi, Face ID özelliği ile de çığır açtı. Çünkü bu teknoloji sayesinde kullanıcılar yüzlerini telefon parolası olarak seçebilmeye başladılar. Peki Face ID nedir? Nasıl kullanılır? İpuçları, haberimizde…

Face ID nedir?

Face ID yani yüz tanıma teknolojisi ilk olarak iPhone X ile tanındı. Apple tarafından sunulan bu teknoloji ile, telefonunuzu sizden başka hiç kimse açamıyor. Şifreleme, işaretleme ve parmak okuma seçenekleriyle akıllı cihazları koruma altına alabiliyoruz. Ama yine de bu seçenekler korumak için yeterli olmuyor. Apple Face ID özelliğiyle kişilerin yüzünün her bir santimini tarayarak parola oluşturuyor. En güvenli yöntem olarak kabul edilen yüz tanıma teknolojisi ile kullanıcılar telefonunuzun kilidini bir bakış ile açabiliyorlar. Ayrıca uygulamalara, hesaplarınıza da giriş yapabiliyorlar.

Apple’ın geliştirdiği bu yüz tanıma teknolojisi birçok farklı özellikle birlikte çalışıyor. Derinlik ve 2 boyutlu bilgi kullanılıyor. Face ID derinlik konusunda harita oluşturuyor. Ve bu haritayı oluştururken de piksellerin derinliğine, sayısına ve çözünürlüğüne dikkat ediliyor. Yüz taraması esnasında yüzünüz en ince ayrıntısına kadar incelenilerek, derinlemesine tarama yapılıyor. Face ID’nin kullandığı bu iki bilgi, kimlik doğrulama açısından oldukça önemli.

Apple’ın çıkardığı yeni nesil iPhone cihazlar içerisinde TrueDept kamera sistemi bulunuyor. Bu kameralar gerçek zamanlı çalıştığı için yüzünüzü tanıyor ve işlemlerinizi yapmanız için size yardımcı oluyor. TrueDept kamerası iPhone cihazların ön kısmında bulunuyor ve kullanıcıların yüzüne onların anlamayacağı şekilde ışık projektörü yansıtılıyor.

Bu ışıklar yüzünü aydınlatıyor ve  2 boyutlu görüntü özelliğiyle yüzünüzü çekip, kaydediyor. 2 boyutlu kızıl ötesi kamera gelişmiş ağları kullanarak yüzünüzün matematiksel modelini ortaya çıkarıyor. Böylece sadece yüzünüz ile telefonunuzu kullanabilmiş oluyorsunuz.

Face ID nasıl kullanılır?

Yüz tanıma teknolojisini kullanabilmek için yapmanız gerekenler ise oldukça basit. Face ID nasıl kulanılır, adım adım aktaralım;

  • Öncelikle Apple cihazınızdan “Ayarlar” menüsüne gidin.
  • Face ID’ye tıklayın.
  • Parolayı seçin.

Bunu telefonunuzu ilk aldığınızda da parola belirlerken de dilerseniz yapabilirsiniz.

Peki siz Apple cihaz mı kullanıyorsunuz? Yüz tanıma teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz? FaceID kullanıyor musunuz? Yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • iPhone Cihazınızın Hızlanması için 5 İpucu!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Apple Haritalar Uygulamasının Bilinmeyen Özellikleri!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • İşinize Yarayacak 6 İlginç iPhone Uygulaması!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı