En İyi Telefonu Belirleyen 9 Kriter!

Android telefon mu yoksa iPhone mu daha iyi? En iyi telefon seçiminizde yardımcı olacak ve size uygun telefonu bulmasnızı sağlayacak 9 kriter, haberimizde...

Akıllı telefonlar günümüzde birçok yaş grubu tarafından kullanılıyor. Bazılarımız yetenekleri ve hızı, bazılarımız fotoğraf ve kamera özellikleri, bazılarımız ise tasarım ve markası gibi farklı özelliklerine göre telefon seçiyoruz. Kullanıcılar hangi telefonu alması gerektiği konusunda kimi zaman tereddüt yaşayabiliyor. iPhone ve Android kullanıcıları hangisinin daha iyi olduğu konusunda sıkça tartışıyor. En iyi telefon nasıl seçilir? Android telefonlar mı yoksa iPhone telefonlar mı daha iyi? Karar vermenizi kolaylaştıracak 9 ipucu, haberimizde…

En iyi telefon hangisi, iPhone mu yoksa Android mi?

1- Fotoğraf

Sosyal medyanın hayatımıza dahil olmasıyla birlikte çektiğimiz fotoğraflar ve videolar bizim için daha önemli hale geldi. Akıllı telefonlarımızla sürekli fotoğraf çekiyoruz. Bu açıdan bakıldığında iPhone telefonların kamerasının, Android telefonlara göre daha iyi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Birçok kullanıcının ve uzmanın ortak görüşüne göre; iPhone kameralar, daha doğal ve net bir görüntüye sahip.

2- Tasarım

Tasarım konusu iç ve dış tasarım olarak ikiye ayrılabilir. İç tasarımda uygulamaların ikonları ve sıralaması bakımından iPhone daha basit bir arayüze sahip. Dış tasarım konusunda iPhone’ların yeni modellerinde kulaklık girişi bulunmamasından dolayı, Android bir adım önde. Ek olarak iPhone’ın Android’den farklı olarak fiziksel bir sessize alma tuşu bulunuyor.

3- Pil Ömrü

En iyi telefon markalarında bile kısa pil ömrü kullanıcılar için sıkıntılı olabiliyor. Özellikle uzun yolculuğa çıkılması gibi durumlarda şarjı uzun giden telefonlar tercih ediliyor. Android telefonların sunduğu pil ömrü iPhone telefonlara göre daha uzun.

en iyi telefon moblöobi

4- Depolama

Android telefonlar arttırılabilir hafızaya sahiptir. iPhone telefonlar da ise bulut depolama alanı satın alabilirsiniz. Düzenli olarak ödeme yapmanız gerekir. Android telefonların hafıza kartı girişine sahip olması iPhone’lara göre daha avantajlı.

5- Güvenlik

Android telefonlar açık, iPhone’lar ise kapalı bir yazılıma sahip. Kapalı yazılım telefonlar, yapabileceklerinizi kısıtlasa da güvenlik açısından başarılıdır. Veri güvenliği gibi konularda iPhone’lar daha güvenilir denebilir. Güvenliğin en iyi cep telefonu seçiminde çok kritik bir konuma sahip olduğunu da hemen belirtelim.

6- Müzik

Android telefonlarda müzik indirmek oldukça basittir. Aynı işlemi iPhone telefonunuzda yapmak istediğinizde ya bilgisayar üzerinden uğraşabilir ya da Apple müziği abonelik sistemiyle satın alabilirsiniz. Müziğe kolay, hızlı ve ücretsiz ulaşılabildiği için Android telefonlar bu açıdan daha avantajlıdır.

7- Uygulamalar

Çoğu uygulama geliştiricisi, uygulamalarını iPhone telefonlara göre geliştiriyor. Örnek olarak en iyi akıllı telefon uygulamalarından Instagram iPhone’larda daha iyi ve hızlı çalışıyor. Uygulama konusunda Android telefonlar iPhone telefonlara göre daha dezavantajlı.

8- Sistem hızı

Sistem hızı en iyi akıllı telefonları belirleyen en önemli özelliklerden biridir. Sistem hızı için yüksek özelliklerden ziyade optimizasyon daha önemlidir. iPhone telefonların optimizasyonu Android telefonlara göre daha iyidir. Bu yüzden uzun süreli donmayan bir telefon kullanmak istiyorsanız iPhone tercih edebilirsiniz.

9- Fiyat

iPhone’ların ortalama fiyatları Android telefonlardan daha pahalı. Android telefonların arasından her bütçeye göre telefon bulmak daha kolaydır.

Elbette ki dünyanın en iyi telefonu kişinin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan telefon. Bu 9 kriter içinden kendi önem verdiklerinizi önceliklendirerek; kendinize uygun telefonu çok daha rahat seçebilirsiniz.

Peki sizce en iyi telefon hangisi? Size göre iPhone ve Android telefonlar arasındaki en krtitik farklar neler? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • iPhone’unun Garanti Kapsamda Olduğu Nasıl Kontrol Edilir?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Yaygın 3 Akıllı Telefon Sorunu ve Çözme İpuçları!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Kendinize Uygun Akıllı Telefonu Nasıl Seçebilirsiniz?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı