E-ticarette Türkiye’ye Yeni Kapı: Amazon!

2018’de dünyadaki en değerli markaları listesini sizinle paylaşmıştık, buraya tıklayarak listeyi görebilirsiniz. Bu listede 1.sırada olan ve “dünyanın en değerli markası” ünvanını alan e-ticaret devi Amazon, Türkiye pazarına giriş yapıyor.

Türkiye pazarında 30 – 35 milyar TL hacime sahip olan e-ticaret sektöründe yeni bir gelişme yaşanıyor. İnternetten alışveriş sektörünün %43’üne hakim olan ve e-ticaretin en köklü firması Amazon, bu sene Türkiye piyasasına giriş yapıyor.

Amerika’da e-ticaretin %43’ü Amazon üzerinden yapılıyor. Bu piyasanın dünyadaki en büyük satış hacmine sahip olan firma, her yıl satış oranları arttırarak hakimiyetini devam ettiriyor. Son açıklanan 2017 yılı verilerine göre, bir önceki seneye nazaran satışlarında %17 artış göstermiş. Son dönemde Türk tüketicilerin de internetten alışverişlerindeki artışını farkeden Amazon, Türkiye pazarına girme kararını almış bulunuyor.

2018 Temmuz ayında resmi olarak Türkiye’ye giriş yapacağı söylenen Amazon’un, sektörde büyük bir fark yaratacağı söz konusu.

Türkiye’de internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun internet üzerinden alışveriş yaptığı bilinen veriler arasında ve Amazon’un da bunun farkında olduğu kesin. Fakat Türkiye pazarında nasıl bir strateji izleyeceği ise henüz belli deği. Döviz kurlarının bu denli yüksekliğinin e-ticareti de etkileyeceğini düşünürsek, hem Türk tüketicileri hem de satıcı firmayı zorlu bir süreç bekliyor olabilir.

Türkiye’ye gelişi ile e-ticaret pazarımızda önemli farklar yaratacağı belli olan dünya devi Amazon‘un, ülkemize gelişi ile ilgili sizce neler değişecek, yorum kısımından bizimle paylaşın.

Etiketler

Burak Birol

Merhaba ben Burak Birol Gebze Teknik Üniversitesi İşletme 3. Sınıf öğrencisiyim . Küçük bir müzik grubunda gitaristlik yapıyorum .Moblobi'de teknoloji ve girişimcilik hakkında yazıyorum. Beni Moblobi.com’da “ Burak ve TEKNOGİRİŞİMCİİK“ köşemdeki yazılarımla ve sosyal medya hesaplarımdan takip edebilirsiniz. Instagram: b2urakk


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı