Çocuklarda Obeziteyi Önleyen 4 Mobil Uygulama!

Çocuk obezite sorununu azaltmak için geliştirilen uygulamalar neler? Bu uygulamalardan nasıl yararlanabilir? Haberimizde...

Günümüz dünyasının en büyük sağlık problemlerinden biri de obezite. Yediğimiz gıdaların içerisindeki katkı maddeleri ve yoğun hayatlardan kaynaklanan dengesiz beslenme birçok kişinin obezite problemi yaşamasına sebep oluyor. Hatta obezitenin görülme yaşı bebeklere kadar indi. Çocuk obezitesinin azalması için teknoloji de devreye girdi ve bazı sağlık uygulamaları geliştirdi. Peki çocuk obezite sorununu azaltmak için geliştirilen uygulamalar neler? Ailesinde ve çocuklarında obezite sorunu olanlar bu uygulamalardan nasıl yararlanabilir? Haberimizde…

Çocukların obezite ile mücadele etmesine yardım eden 4 uygulama:

Günümüzde obezite büyüklerde olduğu kadar çocuklar için de artık önemli bir sağlık problemi. Genellikle çocuklarda 2 ile 5 yaş arasında görülüyor. ABD’deki çocukların neredeyse yüzde 17’sinin obez, 3’te 1’ininde obez veya aşırı kilolu olduğu tahmin ediliyor.

Bu duruma çözüm olarak bazı sağlık uygulamaları geliştirildi. Geliştirilen bu uygulamalar sıkı diyetlerin yapıldığı, kilo alma ve kilo verme programlarına benzemiyor. Oyunlaştırarak, çocuklar motive ediliyor. İşte obezite ile mücadelede size yardımcı olabilecek çocuk obezite uygulamaları….

1- Loseit

Sağlıksız yiyecekler obezitenin ve aşırı kilo alımının arkasındaki en büyük nedenlerden biridir. Loseit uygulaması da buna değiniyor. Öncelikle kullanıcının uygulamayı indirerek hedeflerini belirlemesi gerekiyor. Sonrasında ise yapması gereken tek şey egzersizlerini takip ederek, yiyeceklerini hesaplaması.

Loseit adlı bu mobil uygulama, kullanıcının tükettiği yiyecekleri not alıyor. Buna göre de kullanıcının yaşına, kilosuna, cinsiyetine ve boyuna uygun kalori hesaplamaları yapıyor. Ayrıca yiyeceğiniz yemeğin fotoğrafını çekerek alacağınız kaloriyi uygulama üzerinden hesaplayabiliyorsunuz.

2- Positive Penguins

Positive Penguins obez çocukların duygularını anlayarak olumsuz yargılarını değiştirmelerine yardımcı olmaya çalışan bir sağlık uygulaması. Çocuklara dirençli olmayı ve karşılaştıkları zorbalıklar ile başa çıkmayı öğretiyor. Obez çocukların kilo verme süreçlerinde morallerini yüksek tutmalarına ve sorunlarını eğlenceli şekilde çözmelerine yardımcı oluyor.

Positive Penguins uygulaması, öğretmenlere ve velilere meydan okumalar gönderiyor. Çocukların bu süreci eğlenerek aşmalarına yardımcı oluyor. Ancak hemen belirtelim: Pozitif Penguenler’in Türkçe dil seçeneği mevcut değil ve ne yazık ki ücretli hizmet sunuyor.

3- Kids Yoga Deck

Kids Yoga Deck, çocukların vücutlarını ve zihinlerini zinde tutmak için geliştirilen bir uygulama. Egzersizler eğlenceli birer aktivite olarak geliştirilerek çocuklar için yoga egzersizi kolaylaştırılıyor. Uygulama içerisinde egzersizlerin adım adım nasıl yapılacağı gösteriliyor. Uygulama yalnızca iOS ile uyum sağlıyor

4- Çocuklar İçin Yoga

Çocuklar için yoga, Android cihaz sahibi ebeveynlerinin çocukları için kullanabilecekleri ücretsiz bir mobil uygulama. Uygulamada çocukların kas gelişimlerini etkileyecek hareketlerde bulunuyor. Ve egzersiz için takvimi ayarlayıp, alarm kurabiliyorsunuz. Ancak bu uygulama da henüz Türkçe olarak hizmet vermiyor.

Peki siz sağlık uygulamaları kullanıyor musunuz? Obezite hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tip uygulamaların obezite sorunlarının aşılmasında destekleyici olabileceğini düşünüyor musunuz? Yorumlarda paylaşınız.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Çocuklarınız için Tehlike Oluşturabilecek Akıllı Oyuncaklar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Acıyı Hissedebilen Çocuk Robot Geliştirildi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • En Çok Kazanan 3 Çocuk Youtuber!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı