Android ve iOS’ta En Popüler Uygulamalar

Vaktimizi eğlenceli ve başarılı bulduğumuz uygulamalar ile geçirmeyi severiz. Bağımlılık yaratan bir oyun, gezinmeyi sevdiğimiz bir sosyal platform, sürekli mesaj yazdığımız bir uygulamayı indirmek vb. sık yaptığımız şeyler arasındadır. Dolayısı ile hoşlandığımız ve vakit geçirdiğimiz platformlar, bizim için adeta en popüler uygulamalar olarak hayatımızda yer edinmiş durumda.

Peki, bu uygulamalarda vakit geçirmeyi sadece sadece siz mi yapıyorsunuz? Tabi ki hayır! Diğer insanlar da tıpkı sizin gibi bu uygulamalar ile vakit geçirmeyi seviyor. Tarafımızca düzenlenmiş olan Android ve Ios işletim sistemine sahip cihazlarda en popüler uygulamalar hangileri gelin birlikte inceleyelim.

Google Play Store Uygulamaları

Android işletim sistemine sahip cihazlarda en popüler uygulamalar neler bir göz atalım.

Tiktok

İnsanların eğlenceli video çektiği ve bu videoların belirli aralıklarla popüler olup insanları daha da kullanmaya teşvik ettiği Tiktok uygulaması, hızla artan popülerliği sayesinde en yukarılarda yer alıyor.

Uzmanlar, sansürsüz içerik atmanın kolay ve çabuk ulaşılabilir olduğu bu mecrada çocukların korunması gerektiğini dile getiriyorlar.

Whatsapp

Tahmin edileceğiniz gibi mesajlaşma konusunda çığır açtığımız bu dönemde böyle bir uygulamanın popülerliği hiç şüphesiz tartışılamazdı. 2014 yılında Facebook’un satın aldığı Whatsapp, en çok indirilenler listesinde hala zirveye oynuyor.

Facebook

2004 yılında hayatımıza giren Facebook, bir dönemin en çok indirilen uygulamaları arasında sürekli zirvede olması ile biliniyor. Son zamanlarda yeni çıkan sosyal medya platformları yerini sarsmış olsa da, hala üst sıralarda yer almaya devam etmekte.

Zoom

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden dolayı Nisan 2020 itibari ile indirme sayısı hızla artan ve zirveye oynayan Zoom uygulaması, Temmuz 2020 itibariyle 4. Sıraya çıkarak hafızalarda yer edinmişti.

Bir görüntülü konferans uygulaması olan Zoom, pandemi döneminde uzaktan eğitim konusunda tercih edilen uygulamaların başında geliyor.

Instagram

Instagram, popülerlik konusunda son zamanlarda bir düşüş yaşamakta. Facebook şirketinin 2012 yılında satın aldığı Instagram, Facebook’a kıyasla daha popüler olarak karşımıza çıkıyor.

Instagram’ın piyasaya sürülmesiyle buraya geçiş yapan genç nesil, facebook kullanıcı yaş oranını artırdı.

Messenger

Messenger, Facebook’un mesajlaşma uygulamasıdır. Birkaç yıl öncesinde çok daha yukarı sıralarda bulunan uygulama, son 2 senedir Google Play indirilme sayısında gözle görülür düşüş yaşıyor.

Likee

Tüm Dünyada kullanılan özgün video oluşturma uygulamaları arasında en çok indirilenler listesine girmeyi başarmıştır. Oldukça geniş bir içeriğe sahip olan uygulama bu özelliği sayesinde kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilmekte.

SHAREit

SHAREit, dünyaca ünlü bir veri paylaşım uygulamasıdır. İnternetsiz bir şekilde 20-50megabayt veri paylaşımına olanak sağlayan bu uygulama, popülaritesini hemen her zaman korumakta.

Aarogya Setu

40 günde 100 milyondan fazla indirilen uygulama, Covid-19 takip etmek ve sendromik haritalamaya imkan sağlayan bir uygulamadır.

İnsanları virüs konusunda bilgilendiren ve bilinçlendiren Aarogya Setu, dünyada en çok indirilen uygulamalar listesine 9. sıradan giriş yaparak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

Snapchat

Çeşitli efektler ve süreli fotoğraf paylaşım uygulaması olan Snapchat, ilk çıktığı yıllarda listelerin üst sıralarına oynarken aradan 10 yıl geçmesine rağmen hala listede olmayı başardı.

App Store Uygulamaları

IOS işletim sistemine sahip cihazlarda popüler olan uygulamalara bir göz atalım.

Tiktok

App Store’da da zirvede bulunan Tiktok, anlaşılan popülerliğini uzun zaman koruyacağa benziyor.

Zoom

Online veya iş sektöründe pandemi öncesi dönemde de kullanılan uygulama, tüm dünyanın uzaktan haberleşmesi gerektiği bir platforma evrilince bu tür yazılımların da indirilme sayısı arttı.

YouTube

Google Play tarafında listeye giremeyen YouTube, App Store tarafında ise listenin 4. sırasında yer almakta.

Dünyada en çok kullanılan ve hayatımıza 2005 yılında giren YouTube video paylaşma konusunda rakipsiz gibi duruyor. Son dönemde artan YouTuber olma hayaliyle girişimde bulunan yeni nesil bu uygulamaya çok önem veriyor.

Instagram

Bir çoğunuzun da tahmin edebileceği gibi Instagram uygulamasının olmadığı popüler bir liste olamaz.

Kurulduğu yıldan beri zirveye oynayan Instagram, popüler Ios uygulama listesinde hala ilk 5 içerisinde kendine yer edinmeyi biliyor.

Facebook

Facebook kısa bir süre önce yaşadığı kullanıcılarla olan gizli bilgileri paylaşma polemiğine rağmen gözden düşmedi.

App Store’da ilk 10 içerisinde bulunan uygulama, bu sırasını uzun zamandır koruyor. Bunun yanı sıra yakın zamanda arayüzde yapılan değişiklikler ve çok fazla özellik ile karmaşık hale getirilmesi kullanıcılar tarafından pek de hoş karşılanmadı. Ayrıca yaşanan bu olumsuzlar nedeni ile Facebook kurucu ve CEO’su Zuckerberg, kısa bir süre önce uygulamanın isminin Meta olarak değiştirildiğini açıklamıştı.

Messenger

Oldukça yaygın olan mesajlaşma uygulaması Messenger, App Store’da ilk 10 içerisinde yerini korumakta.

Whatsapp

Geçmiş yıllarda uzun bir süre zirvede yer alan uygulama, zaman ilerledikçe popülerliğini de az da olsa yitirmeye başladı.

Neftlix

1997 yılında kurulan şirket, popülaritesine geçtiğimiz yıllarda ulaştı ve ücretli bir uygulama olmasına rağmen en çok indirilen mobil uygulamalar listesinde yerini sağlamlaştırdı.

Gmail

Google’ın oluşturduğu iletişim aracı olan gmail, iş görüşmeleri ve bu alanda kontakların kurulması konusunda kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sorunsuz ve hızlı bir şekilde mail gönderme imkanı tanıyan uygulama, çok eski yıllarda çıkmasına rağmen hala listelerde kendine yer bulmayı başarıyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Popüler Uygulamaların Tasarruf Sağlayan Lite Sürümleri!” okumak için buraya tıklayın.
“Popüler Uygulamalarda Karanlık Mod Nasıl Kullanılır?” okumak için buraya tıklayın
“Samsung Mobile Print, Piano White Go ve Diğerleri, İndir.com Popüler Oyun ve Uygulamalar Köşesi’nde!” okumak için buraya tıklayın.
“S Film, Builder Game ve Diğerleri, İndir.com Popüler Oyun ve Uygulamalar Köşesi’nde!” okumak için buraya tıklayın.

“Android ve iOS’ta En Popüler Uygulamalar” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı