Android Telefonlar İçin Kullanabileceğiniz 5 Özellik

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve daima etkileşim halinde olduğumuz Android telefonlar hepimiz için büyük önem arz ediyor. Telefonumuz olmadan hayatımıza devam etmek pek mümkün gözükmüyor.

Hal böyle olunca da telefonu daha kolay kullanmak ve pratik kullanım ile rahat bir deneyim sağlamak için bazı işlemler yapmanın yollarını arıyoruz. Tabi ki hayatı pratik yaşamak her zaman iyidir ve bu pratikliği telefon kullanmak için de neden aramayalım?

Bu yazımızda android telefon kullanımı sırasında deneyebileceğiniz 5 işe yarar yöntemi paylaşacağız.

1. Uygulamaları Yan Yana Çalıştırma

Telefon kullanırken bazen o kadar yoğun oluyoruz ki iki farklı işi aynı anda yapmak zorunda kalabiliyoruz. Eskiden telefonlarımız ile aynı anda iki işi yapacak gelişmişlikte bir arayüz tasarımı yokken günümüz android telefonunda ekranı ikiye bölerek farklı işleri aynı ekran üzerinde aynı anda yapabiliyoruz.

Bu özelliği etkinleştirmek için öncelikle arka arkaya açmış olduğunuz uygulamalar geçmişine kare simgesiyle ulaşıyoruz. Sonrasında kullanacağımız iki uygulamayı belirliyoruz ve herhangi birinin üzerine basılı tutarak “Ekranı bölünmüş olarak kullanmak için buraya sürükleyin” yazısını okuduktan sonra sürüklüyoruz. Bu adım sonrası ekranı bölünmüş olarak kullanmaya başlayabiliriz.

2. Metin ve Görüntüleri Daha Görünür Hale Getirme

Ekranda görmek istediğiniz görüntüler ve yazıların boyutları ve görünürlükleri konusunda sorun yaşıyorsanız, metin ve nesneleri anlık olarak yakınlaştırabilir ve ekranı daha görünür kılabilirsiniz.

Bunun için Android telefonunuzun ayarlar bölümünü açın ve oradan ekran yazan kısma dokunarak yazı tipi boyutunu seçin. Bu kısımdan boyutları kendinize göre ayarlayın.

3. Ses Ayarlarını Bağımsız Olarak Değiştirme

Ses faktörü, kullanmış olduğumuz telefonlar için oldukça önem arz ediyor. Zil sesleri, bildirimler, alarmlar dikkatimizi vermemiz gereken önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla bu özellikleri ayarlamak gerekiyor.

Bunun için Ayarlar menüsünden sesleri açarak size uygun ses düzeylerini optimize edebilirsiniz.

4. Tek Elle Kullanma Modunu Etkinleştirme

İki elimizi kullanamadığımız zamanlarda etkinleştirdiğimiz bir yöntem olarak karşımıza çıkan tek elle telefon kullanma yöntemi, genel olarak otobüs, metrobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında kullanılıyor.

Bu özelliği etkinleştirmek için klavyenizin üzerinde bulunan küçük ok işaretine basarak klavye menülerine ulaşıyoruz. Buradan Tek El Klavyesi seçeneğine dokunarak kullanıma başlayabiliriz.

5. Bir Uygulama İçinde Kilit Etkinleştirme

Şimdi android telefonlar için deneyebileceğiniz 5 işe yarar yöntemden sonuncusuna da bir göz atalım. Telefonu başka birine verdiğimiz durumlarda, telefonumuzun gizli ve bize özel barındırdığı dosyaların o kişi tarafından gizlilik ihlali yapılarak görüntülenmesini engellemek için telefonumuza uygulama kilidi koyabiliriz.

Bu uygulama kilidi ile sadece o kişinin görmesini istediğimiz uygulama içerisinde dolaşmasına izin veriyoruz. Peki, bunu nasıl mı yapıyoruz? Öncelikle telefonumuzun ayarlar menüsünü açıyoruz. Sonrasında güvenlik menüsüne tıklayıp ekran sabitlemeyi etkinleştir seçeneğini işaretliyoruz. Bu özelliği etkinleştirdikten sonra arkadaşınızın bakmasını istediğiniz uygulamayı başlatın. Sonrasında telefonun alt tarafında kare simgesine dokunarak genel bakışı açarak sağ alt köşede uygulamayı ekrana raptiye işaretine basarak sabitleyin.

Bu yazımızda sizler için telefon kullanım kolaylığı açısından rahat edeceğiniz 5 yönteme yer verdik.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Android O İle Gelen Yeni Özellikler” okumak için buraya tıklayın.
“Android Telefonunuzu Bilgisayarınızdan Nasıl Kullanabilirsiniz?” okumak için buraya tıklayın
“Android Telefonda Yer Açmanın 10 Yolu!” okumak için buraya tıklayın.
“Android Telefonunuzdaki Verilerinizi Korumak için 10 İpucu!” okumak için buraya tıklayın.

“Android Telefonlar İçin Kullanabileceğiniz 5 Özellik” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Abbas Öztürk

Abbas Öztürk

Merhaba ben Abbas. Sakarya Üniversitesi iletişim fakültesi öğrencisiyim. Hayalperest bir insanım fakat gerçek hayatla bağımı kopartmıyorum. Gerektiği zaman hayata uyum sağlayabilen bir insanım ancak düşünsel bir moda girdiğim zaman, hayatı uç noktalarda yaşıyorum ve birden derinlere iniyorum. Hayat bana pratik olmayı öğretti. Bende bu pratikliğimi ve yaratıcılığımı dijital dünyada kullanmak istedim. Ayrıca tiyatro, seslendirme ve grafik tasarımla ilgileniyorum. İçerik yazarlığını yaptığım Moblobi.com’da güzel vakit geçirmeniz dileğiyle… Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı