Akıllı Telefonu İz Bırakmadan Kullanmanın Yolları (2023 Güncelleme)

Her an bilgileriniz kötü insanların eline geçebilir. Bunu önlemek için akıllı telefonunuzu iz bırakmadan kullanabilirsiniz. Peki, akıllı telefonu iz bırakmadan kullanmanın ipuçları nelerdir?

Akıllı telefonlarımız ile her yaptığımız işlem, bizim arkamızdan bir iz bırakıyor. Bunun dijital dünyadaki karşılığı ise dijital ayak izidir. Girdiğiniz her site, arattığınız her sözcük size dair bir unsur.

Önünüze gelen her bir reklam da bu ipuçları sayesinde önünüze çıkabilir. Şunu bilmeniz gereklidir ki bu masum durumun yanında sizin bilgilerinizin kötü ellere geçmesi de ihtimaller dahilinde. Bunu önlemek için akıllı telefonu iz bırakmadan kullanmanın bazı ipuçları bulunmakta.

Akıllı Telefonu İz Bırakmadan Kullanmanın Yolları

1. Mesajlarınızı Temizleyin

Size gelen önemli mesajları saklamak isteyebilirsiniz. Telefonunuzdaki mesajları temizlemek sizin bilgilerinizin korunması için en kolay yollardan biridir. Bazı insanlar telefonunda mesaj birikmesinden hoşlanmaz. Bazıları ise eski konuşmaları okumayı sevebilir. Ancak belirli aralıklarla biriken mesajlarınızı silmeniz sizin güvenliğinizi sağlayacaktır.

Eğer bu işlemi siz yapmak istemezseniz bazı telefon markalarında ayarlar bölümünde belirli aralıklarla, sizin belirlediğiniz zaman dilimlerinde mesajlarınızı temizleme seçeneği bulunuyor.

Telefonunuzda bulunan mesajlaşmanın yanında WhatsApp uygulaması kullanıyor iseniz bu uygulamayı da kontrol etmelisiniz.

Bunun yanında mail adresinizde de mail biriktirmemeye özen gösterin (Adres bilgileri, banka, şifre vb. bilgileri içeren mailleriniz var ise bunları da belirli aralıklar ile silmeniz güvenlik açısından sizin yararınıza olacaktır).

2. Telefonunuzu Gizli Modda Kullanın

Sosyal medya hesabı dışında birisinin sizi takip etmesini istemezseniz ve daha güvenli bir internet kullanımı isterseniz interneti gizlilik modunda dolaşmayı seçebilirsiniz. Gizli mod kullanırken, tarayıcı internet geçmişinizi, indirme geçmişini ve giriş bilgilerinizi kaydetmez. Bu modu hangi tarayıcı üzerinden kullandığınız da oldukça önemlidir.

Chrome kullanıyorsanız sayfanın üstündeki üç nokta simgesine tıklayıp Gizli Mod seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz. Bunun dışında Safari tarayıcısını kullanıyorsanız sayfanın altından Özel seçeneğini aktif edebilirsiniz. Bunların dışında tabi ki tarayıcınızı ister normal ister gizli modda kullanın, işleminizin sonunda geçmişi silmeniz en güvenli yoldur.

3. Telefonunuzdaki Uygulamaları Sınırlandırın

Telefonunuzda bulunan bazı uygulamalar sizin bilgilerinizi saklamaktadır. Bunların önüne geçmenin en etkili yolu ise kullandığınız uygulamaların ayarlar kısmından o bölümlere göz atmanız.

Örneğin; telefonunuzda bulunan bir harita uygulaması geçmişte kullandığınız konumları hafızasında tutabilir. Bu bilgi sayesinde bir kişi sizi takip edip izleyebilir. Bunun için bu bilgileri kontrol etmeli ve takip etmelisiniz. Bunun yanında telefonunuzdaki konum ayarlarınızı da değiştirmeniz sizi güvende tutmanın diğer bir yoludur.

4. Çevrimiçi Hesaplarınızı Kontrol Edin

Hepimiz günlük hayatımızda sosyal medya platformlarını kullanmaktayız. Bu uygulamalara her girdiğimizde yeniden giriş yapan insan sayısı çok az.

İşte bu noktada her kullanımdan sonra uygulamadan çıkış yapıp bir sonraki girişe kadar çevrimiçi kalmamamız güvenliğimiz için oldukça önemli. Bu yol sayesinde kişisel bilgilerimizin ihlal edilme olasılığını da minimum seviyeye çekmiş oluruz.

Siz de yukarıdaki ipuçları ile dış tehditlere karşı akıllı telefonlarınızı daha güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Android Telefonunuzdaki Verilerinizi Korumak için 10 İpucu!” okumak için buraya tıklayın.
“iPhone Verilerinizin Güvenliğini Sağlayan 6 Uygulama!” okumak için buraya tıklayın
“İnternet Güvenliği İçin 4 İpucu” okumak için buraya tıklayın.

“Akıllı Telefonu İz Bırakmadan Kullanmanın Yolları” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı