Youtube’un Çocuk İçerikleri İçin Aldığı Önlemler!

Youtube günümüzün en popüler video platformu. Platformda hem yetişkinler hem de çocuklar için bolca içerik bulunuyor. Bu durum ise kimi zaman çocukların önüne yanlış içeriklerin erişmesine neden olabiliyor. Youtube bu durumu önlemek için bazı önlemler alıyor. Bu önlemler neler? İşte detaylar…

Youtube çocuklar içerikleri konusunda hangi önlemleri alıyor?

Sosyal medya platformları günümüzde artık her yaş grubu tarafından kullanır hale geldi ve sosyal medyaya ulaşım oldukça kolay. Bir video paylaşım sitesi ve aynı zamanda bir sosyal medya platformu olan Youtube da son yıllarda oldukça popüler olan mecralardan. Bu platforma da tıpkı diğerleri gibi erişmek oldukça kolay. Hatta sadece kolay da değil çocuklar bu platformu kendileri ile ilgili içerikler sebebiyle oldukça fazla da tercih ediyor durumda. Youtube’u çocuklar da rahatlıkla kullanabiliyor ve ulaşılabiliyor. Bu durum ise kafalarımızda pek çok soru işareti ve edişeye sebep oluyor.

Çocukların platforma olan ilgisinin farkında olan Youtube ise bu konuda önlemler almaya başladı. Örneğin yakın zamanda yalnızca çocuklara yönelik içerikler barındıran Youtube Kids’i kullanıma sundu. Şimdi de bu duruma yeni bir çözümle geliyor.

Youtube, artık videoların başlığı, açıklaması veya beraberindeki etiketler aracılığıyla çocuklara yönelik sunulan ancak “şiddet” ve “ergin” temalar içeren tüm içerikleri bulacak ve kaldırıyor olacak. Youtube, bu tür içeriklerin artık bu platformda izin verilmeyeceğini özellikle de belirtiyor.

Bu değişiklikten önce, Youtube bu tür videoları kısıtlıyordu, ancak şimdi bir adım daha ileriye gitmiş oldu diyebiliriz. Bu düzenleme platformu temizlemeye ve daha kolay hale getirmeye de yardımcı olurken; yoğun düzenleyici incelme ve yürütme liderliğini de yeniden eline almasını sağlayacak.

Bu politika değişikliği bu yılın Mart ayında yayınlandı. Hatta bir Youtube Yardım topluluğu formunda yayınlandı ancak muhtemelen pek çok kişi tarafından fark edilmedi. Yayın sadece 20 yanıt topladı ve haberler de oldukça azdı. Youtube yaratıcıları zaman içinde bu uygulamanın hızlanacağını söylüyorlar.

Bu sürecin bir parçası olarak Youtube, politikayı ihlal eden videoları da kaldıracağını belirtti. Ancak 30 günlük süre dolmadan kanallara müdahale etmeyecek. Şunu da özellikle belirtelim: Youtube, politika değişikliğinden önce yüklenen videolara müdahale etmiyor olacak. Ancak yine de elbette bu videoları kaldırma hakkını hala saklı tutuyor.

Peki Youtube’da çocuklar için içerik oluşturanlar hangi kurallara uymak zorunda? Youtube çocuk içerikleri konusunda neden mahkemelik? Çocukları bu platformda bekleyen tehlike ne? Ebeveynlerin bu durumda ne yapması gerekiyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı