Youtube’da Hangi Videolar Daha Fazla İzleniyor?

Youtube baz alınarak yapılan bir araştırma ilginç bir veriyi ortaya koymuş. Popüler platformda yer alan videolar içinde çocukların yer aldığı videolar diğerlerine göre çok daha fazla izleniyor. Üstelik bu durum genel izleyiciler için olan videolarda da çocuklar için olan videolarda da değişmiyor. İşte bu ilginç araştırmadan elde edilen ilginç sonuçlar…

İlginç araştırma Youtube için neyi ortaya koyuyor?

Dijital dünyanın dev platformu olan Youtube, sahip olduğu zengin veri kaynaklarından dolayı pek çok şirketin farklı konulardan araştırma yapabileceği koca bir veri havuzuna da sahip.  Durum böyle olunca Youtube ekosistemi hakkında birçok araştırma yapılıp kamuoyuna sunuluyor. Bu araştırmalardan biri de Pew Research Center şirketi tarafından gerçekleştirilmiş ve ilginç bir sonuç paylaşılmış.

Araştırmada Youtube’da genel izleyiciyi hedef alan videolar incelenmiş. Bu videolar arasında 13 yaş altı çocukların yer aldığı videoların; bu yaş grubundaki çocukların yer almadığı videolara göre çok daha fazla izlendiği tespit edilmiş. Yani Youtube’daki 13 yaş altı çocukların yer aldığı videolar çok daha fazla izleniyor.

Bu ilginç araştırma şöyle gerçekleşmiş: Pew Research Center şirketinin yaptığı araştırma tamamen popüler video paylaşım platformu olan Youtube üzerinde gerçekleştirilmiş. Belirli tarih aralığında yüksek abone sayısına sahip kanallar üzerinden yapılmış. 2018’in ikinci yarısında, abone sayısı 250 bini geçen, 43 bin 779 popüler Youtube kanalı belirlenmiş. Ardından da 2019’un ilk haftasında bu belirlenen Youtube kanallarının tüm paylaşımları içerik ve izlenme açısından analiz edilmeye başlanmış.

Tüm bu analiz sürecinin sonucunda da ilginç veri tabloları ortaya çıkmış. Paylaşılan içeriği ister çocuklar kurgulamış olsun ister çocuklar videonun misafir konuğu olsun; içerisinde çocukların olduğu her videonun diğerlerine kıyasla çok daha fazla tıklanmış ve izlenmiş olduğu görülmüş.

Bu durumu rakamların dilinden anlatmak gerekirse, içinde çocukların yer almadığı videoların ortalama izlenme sayısı 96 bin 416 olurken; genel izleyiciye yönelik ve içerisinde çocukların yer aldığı videoların ortalama izlenme sayısı ise 265 bin 869 olarak gerçekleşmiş. Yani içerisinde çocuklar bulunan videoların izlenmesi; çocukların yer almadığı videoların yaklaşık 3 katına ulaşmış.

Youtube ‘da çocuklar için içerik üretenler neye dikkat etmeli?

Bu arada şunu da özellikle paylaşmakta fayda var: Üzerinde araştırma yapılan bu Youtube kanallarının büyük bir kısmı çocukların izlemesi için yapılan kanallardan değil. Ayrıca araştırma, Youtube’un çocuklar için özel olarak hazırladığı platform olan Youtube Kids üzerinden de gerçekleşmemiş.

Araştırmada ayrıca çocukların izlemesi amacıyla üretilen videolara yönelik bir sonuç da ortaya konmuş. Bu da genel izleyiciler için oluşturulan içeriklerle benzer nitelikte. Çünkü çocuklar için oluşturulan videolarda da tıpkı genel izleyicilere yönelik oluşturulan videolarda olduğu gibi içerisinde çocukların yer aldığı videolar çok daha fazla izleniyorlar.

Çocukların izlenmesi amacıyla üretilen ve içinde çocukların yer aldığı videoların ortalama izlenme sayısı 416 bin 985‘e ulaşmış görülüyor. Yine çocukların izlemesi için üretilmiş ancak içinde çocukların yer almadığı videoların ortalama izlenme sayısı ise sadece 115 bin 253’te kalmış. Yani eğer Youtube’da çocuklar için bir içerik yani video üretiyorsanız içerisinde çocukların yer alması izlenmesi açısından çok önemli.

Peki bu araştırma sonuçlarında dikkat çeken durum ne? Sonuçlar neden tehlike oluşturabilir ve neden dikkatli olunması gerekir? Youtube’da çocukların yer aldığı videolar konusunda nelere dikkat edilmeli ve özen gösterilmeli? Kimlere ne sorumluluklar düşüyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı