Yetişkin İçerikli Sitelere Girenler Dikkat!

Yetişkin içerikli siteler de bilgilerini çaldıranların oranı yüzde yüz artmış durumda. Yetişkinlere yönelik web sitelerinin özel erişim bilgilerini ele geçiren zararlı yazılımların saldırısına uğrayanların sayısı son bir yılda iki kattan çok daha fazla arttı. 2017’de bu gibi zararlı yazılımlardan 50.000’e yakın kullanıcı etkilenmişken; geçtiğimiz yıl yani 2018’de bu zararlı yazılımlar da etkilenen kullanıcı sayısı %100 artarak; 110.000’e çıktı. Toplamda da 850.000’den çok daha fazla saldırı tespiti yapıldı.

Dark Web olarak bilinenlerin internet piyasasında ise çalıntı kimlikle ilgilenin satışları ve saldırı düzenleyen bir takım zararlı yazılım ailelerinin de sayısında artış gözlemlendi. Kaspersky Lab. 2018 yılında yetişkinlere yönelik web sitelerini kullananların karşılaştıkları tehditlerin ele alınmış olduğu bir rapor paylaştı. İşte bu rapordan çok önemli bazı bulgular…

Yetişkinlere yönelik içerik sunan web sitelerinin kurbanları genellikle zararlı bir web sitesine yönlendirilerek dolandırılıyor ve bir tuzak olarak kullanılıyor. Yetişkinlere yönelik bu özel içerikleri erişebilen bir takım özel hesaplar dolandırıcıların ilgisini çekmeye başlamış durumda.

Zararlı yazılımlar ve botnet’ler iş başında…

Yetişkinlere yönelik içerikleri olan web sitelerindeki özel hesapların kimlik bilgilerini çalmak isteyen siber dolandırıcılar bunu zararlı yazılımlar ve botnet’ler aracılığıyla yapıyorlar. Bu zincir zararlı yazılım bulaşan cihazlardan oluşuyor ve siber dolandırıcıların amaçlarına yönelik olan ek birtakım yazılımlar indiriyor. Kimlik bilgisini çalan botnet’ler ise siber dolandırıcıların amaçlarına yönelik olan web sitelerini kullananlara saldırmak amacıyla yeniden programlanabilen bankacılık Truva atları adı verilen bir dolandırıcılık yöntemini barındırıyor. Bu yazılımlar kurban olan kişileri asıl giriş yapmak istedikleri sitelere değil sahte sayfalarına yönlendiriyorlar ve böylece de giriş yapmak için kullandıkları kişisel bilgilerini ele geçiriyorlar.

Saldırıya uğrayan kullanıcılar her geçen gün arttıkça bu zararlı yazılımların çeşitleri de artıyor. Bu tür programlar aracılığı ile yetişkin içerikli sitelere düzenlenen saldırı sayısı 2017 yılına göre 2018’de 3 kat artmış durumda. 2018 yılında yaklaşık 850 bin saldırı düzenlenmiş. Bu artış ise yetişkinlere yönelik bu sitelere giriş bilgilerini çalan botnet’ler tarafından dağıtılan bu zararlı yazılım ailelerinde de bir artış olduğunu gösteriyor. Teknik olarak ifade edersek; araştırmalar 2018’deki bu saldırılar için 22 farklı bot tarafından dağıtılan 5 bankacılık Truva atı ailesi bulunduğunu gösteriyor. Bunlardan bazıları ise popüler e-ticaret markalarını hedef alıyorlar.

Bu saldırıların yoğunlaşması ile daha fazla kimlik bilgisi ele geçiren siber dolandırıcılar artık çok daha fazla bilgiyi Dark Web piyasasında satışa sunuyorlar. Bu sayı da 2017 yılına göre 2 kat artmış durumda. 2018 yılında yetişkinlere yönelik içerik sunan sitelere özel erişimi sağlayan kimlik bilgisi teklifleri 10 bin adedi aşmış durumda. Tek hesap için 5-10 Amerikan doları istendiğini düşünürseniz, bu siber dolandırıcıların çaldıkları bilglerden ne kadar gelir elde ettiğini de öngörebilirsiniz. Dark Web piyasasında bu karlı ve popüler bir iş haline gelmiş durumda. Ancak bunu yapanlar aslında büyük bir suç işlemiş oluyorlar.

Peki bu zararlı yazılımların bulaşmaması için hangi önlemleri alabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı