Yeni Trend, Milyon Dolar Kazanan İyi Kalpli Hackerlık!

Hackerlar günümüz dijital dünyasının korkulu rüyalarıdır. Pek çok sisteme girerek onları ele geçirebilecek teknik bilgiye sahiptirler. Ancak bu bilgiye sahip olan kişiler bu tip kötü niyetli eylemler yerine bunları engellemek için de sözkonusu bilgilerini kullanabiliyorlar. Üstelik bundan milyon dolarlar kazanabiliyorlar. Bu tip kişilere beyaz şapkalı hackerlar deniyor. Beyaz şapkalı hackerların elde ettikleri gelirlere bakılırsa, çok yakında bunun tercih edilen yeni bir meslek haline geleceği de ortada. İşte detaylar…

Beyaz şapkalı hackerlık nedir?

Beyaz şapkalı hackerlar aslında bilişim suçları işleyen hacker diye bildiğimiz kötü niyetli kişilerin bilgi ve donanımına sahip olup bunları iyi amaçlar için kullanan kişilerdir. Bunlar, bilişim suçları işleyen bu kötü niyetli kişilerin kullandıkları teknikleri ve yöntemleri iyi bir şekilde öğrenmişlerdir. Siber korsanların gerçekleştirdikleri eylemler sırasında kullanmış oldukları araç ve yazılımları iyi tanırlar. Hemen hemen bu siber suçlularla aynı bilgi ve beceriye sahiptirler. Aslında bu beyaz şapkalı hackerlar, kötü niyetli siber saldırganların bilgi ve yeteneklerine sahip olan birer siber güvenlik uzmanıdırlar.

Günümüzde beyaz şapkalı hackerlık için çeşitli kurslar eğitimler dahil düzenlenmektedir. Hatta bunu meslek haline getiren kişiler vardır. Beyaz Şapkalı hackerların yapmış olduğu bu dijital avcılık yöntemleri ile milyon dolarlar dahi kazanmak mümkün hale gelmiştir. Bunun bir örneği yakın zamanda yaşandı.

1 milyon dolar kazanan beyaz şapkalı hacker…

Arjantinli bir beyaz şapkalı hacker olan Santiago Lopez, internet olan güvenlik açıklarına tespit ederek 1 milyon dolar kazanmış olan ilk kişi ünvanını elde etti. Bu durum pek çok beyaz şapkalı hackerı cesaretlendirdi ve bu tip güvenlik açıklarının bularak iyi gelir elde edilebileceği yönünde yeni bir akım yarattın.

Santiago Lopez, henüz 19 yaşında olan ve Buenos Aires’ten yaşayan bir beyaz şapkalı hacker. 2015 yılında Hackerone adlı platforma katılmış. Bu arada bilmeyenler için hemen söyleyelim; Hackerone dünyanın önde gelen bir ödül avcılığı platformu. Santiago Lopez de 2015 yılında bu platforma katıldıktan sonra, buradan ilk ödülünü 2016 yılında elde etmiş ve 50 dolar kazanmış. Daha sonra kendini geliştirmeye devam etmiş ve şu anda da bu platformda 1 milyon dolar’dan daha daha fazla ödülü kazanan ilk kişi olma ünvanını elde etmiş.

1 milyon dolar’ın üzerinde gelir elde eden ilk beyaz şapkalı hacker olan Santiago Lopez, çalışmalarına değer verildiğinin görülmesi ve yaptığı çalışmaların tanınmasının kendisini aynı zamanda çokta gurur verdiğini özellikle belirtiyor. Yarattığı başarının kendisini yalnızca maddi anlamda değil manevi anlamda da tatmin ettiğini söylüyor. Çünkü gerçekleştirdiği bu çalışmaları sayesinde insanların bilgilerinin çok daha güvende olduğunu sağlaması onu bu tür çalışmalar yapmaya daha da motive ediyor.

Peki bu beyaz şapkalı hacker hangi bildiğimiz büyük platformlardaki güvenlik açıklarını tespit etti? İlk 50 dolarını hangi açığı tespit ederek kazandı? Beyaz şapkalı hacker olmak isteyenler bunun için ne yapmalılar? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı