Yanlışlıkla Gönderilen E-Posta Nasıl Geri Alınır?

Hepimizin başına göndermemiz gereken bir e-postayı yanlış zamanda veya yanlış kişiye göndermek gibi durumlar gelmiştir. Bu durumla karşılaştığımızda panik yapar ne yapacağımızı bilemeyiz. Genellikle de karşı tarafı arayarak gönderdiğimiz e-postanın onunla ilgili olmadığını ve açmaması gerektiğini söyleriz. Ya da e-posta üzerinden özür diler yanlışlıkla gönderdiğimizi açıklamaya çalışırız. Oysa ki bu gibi durumlarda yapılması gereken oldukça basit. Çünkü gönderdiğiniz e-postayı geri alabilir hatta daha sonradan üzerinde değişiklik bile yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte detaylar…

Gmail ve Outlook’ta yanlışlıkla gönderilen bir e-posta nasıl geri alınır?

Tam olarak bitirmediğimiz bir maili daha önce birine yanlışlıkla gönderdiğimiz ya da özel olan bir maili yanlış kişiye yolladığımız olmuştur. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda panik yapmak yerine e-postanızın özelliklerinden yararlanabilir ve gönderdiğiniz hatalı postaları mesajı alıcı okumadan geri çekebilir hatta mesajı iptal edebilirsiniz. Bu özelliği hem Gmail’de hem de Outlook ’da kullanabilirsiniz. Nasıl yapabileceğinizi şimdi size adım adım aktaralım:

Gmail’de bir e postayı gönderdikten sonra nasıl geri çekebilirsiniz?

Son zamanlarda en çok kullanılan e- posta sisteminden biri Google tarafından sunulan Gmail. Dünyada yüzlerce insan Gmail kullanıyor. Ancak pek çok özelliğinden ne yazık ki habersizler. Bunlardan biri de mail Gmail hesabından yanlışlıkla gönderilen bir mail nasıl geri alınır? İşte size bunu nasıl yapabileceğinizi hemen aktaralım:

1- Ayarları kontrol edin

Öncelikle şunu hemen belirtelim: Gmail’de e-postaları geri çağırmak için Sonlandır seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Google, Gmail kullanıcıları için bu özelliği standartlaştırmış, bu nedenle de açık olarak geliyor. Ancak uygun şekilde özelleştirildiğinden emin olmak için ayarları kontrol etmeniz gerekir. Bunun için önce Gmail hesabınıza giriş yapın. Ardından da sağ üst taraftaki dişli simgesine tıklayın ve Ayarlar’ı seçin.

2- Zamanlamayı seçin

Girmiş olduğunuz Ayarlar menüsü, Gmail’de bütün ayarları düzenleyebileceğiniz bir alan. Bu bölümde “Gönderme işlemini geri alma” yazısını görene kadar “Genel” sekmesini aşağıya doğru kaydırın.  Ardından, Seçenekler’de yer alan “Gönderme iptal süresini ayarlama” seçeneğini seçin. Bu bölümde gönderdiğiniz herhangi bir e-postageri çağırmak yani geri almak için kendinize tanıdığınız süreyi belirlemiş olursunuz. Bunun için; gönderdikten sonra en fazla 5,10,20 veya 30 saniye seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Bu noktada şunu hemen belirtelim: 5 saniye seçeneği, hata yaptığınızı farketmeniz ve düzeltme yapmanız için çok kısa bir zaman dilimi. Bu sebeple en az 10 saniye ve daha fazla olan seçenekleri kullanmanızı öneririz. Ancak yine de unutmayın ki, gönderdiğiniz e-postanın alıcının gelen kutusunda hemen gözükmesi ve alıcının da hemen okuması mümkün olabilir. Bu sebeple süreniz ne kadar uzun olursa olsun eğer bir postayı geri çekecekseniz biraz hızlı davranızda fayda var.

3- Test yapın

Artık e-postayı ne kadar sürede geri çağırabileceğinizi biliyorsunuz. Bunu denemek için bir test e-postası atın. Siz postayı gönderdikten sonra ise hemen sol alt tarafta “ileti gönderildi” yazısı çıkacaktır. Bunun yanında ise “geri al” yazısını görebilirsiniz. Artık belirttiğiniz süre içerisinde bu yazıyı tıklayarak; yanlışlıkla gönderdiğiniz e-postayı geri alabilirsiniz.

Peki eğer outlook kullanıcısıysanız yanlışlıkla gönderdiğiniz bir e-postayı nasıl geri çekebilirsiniz? Hangi adımları izlemelisiniz? Sonrasında e-postanızı başarı ile geri çekip çekmediğinizi nasıl kontrol edebilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynep Okumuş

Zeynep Okumuş

İstanbul Gelişim Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip etmek için Moblobi.com da “Zeynep Okumuş’un Dijital Dünyası” köşemİ takip edebilirsiniz. Instagram: @zynpokumus21 Moblobi: https://moblobi.com/author/zeynep-okumus/ E-posta: zeynepokumus3421@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı