Yandex Bayramda Seyahate Gidecekleri Uyardı!

Seyahatlerimizde navigasyonlar en büyük yardımcımız. Popüler navigasyon uygulaması Yandex Navigasyon her yıl bayram öncesinde paylaştığı gibi bu yıl da Ramazan Bayramı’nda yola çıkacak olanların seyahatlerini kolaylaştırmak amacıyla detaylı bir trafik analizi yaptı ve paylaştı. Buna göre hangi günler, hangi saatler ve hangi rotalar trafik açısından sıkıntı yaratabilir? İşte detaylar…

Yandex Navigasyon bayram trafik haritasını çıkardı!

Yandex Navigasyon geçtiğimiz yılki bayram tatili verilerinden hareketle seyahate çıkacak olanlar için bir analiz yaptı. Bu analizde bayram trafiğinde en fazla bekleme yaşanabilen noktalarını ve trafikteki en fazla bekleme zaman artışlarını tespit ederek, paylaştı. Bu analize göre bu bayram tatilinde seyahat planı yapmış olan İstanbullular eğer trafikten az etkilenmek istiyorlarsa 2 Haziran’dan önce yola çıkmamalılar. Yani tatilin ilk başladığı Cuma öğleden sonra ve Cumartesi günleri trafik açısından yoğun olması beklenen günler.

Ülkemizin en popüler navigasyon uygulamalarından biri olan Yandex Navigasyon, 9 günlük bayram tatilini değerlendirmek isteyen ve seyahat planı yapanlar için rehber oluşturacak bir analiz çalışması paylaştı. Yola çıkacak olanlar, Yandex Navigasyon’un bu bayram trafiği analizini kullanarak trafik yoğunluğundan olabildiğince az etkilenmenin ipuçlarını öğreniyor olacaklar.

Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı tatili 9 gün olarak planlanmıştı. Yandex, bu dönemdeki trafik verilerinden hareketle; İstanbul’dan çıkış yollarında ve de sonrasındaki trafiğin en fazla bekleme yaptığı noktaları ve ayrıca trafikte bekleme zamanlarını da derledi.

Buna göre tatilin başladığı geçtiğimiz Cuma akşam ve Cumartesi sabahının trafik açısından en yoğun olabilecek günler olarak tespit edildi.

Bayram seyahat planlarında hangi rotalar tıkanma riskinde?

Yandex Navigasyon ayrıca İstanbul’dan çıkışta trafiğin en fazla olduğu rotaları da tespit etti. Bu verilere göre TEM üzerindeki Gebze-Kocaeli-Düzce-Bolu-Çerkeş hattı tatilin başladığı Cuma akşamdan Cumartesi öğlene kadar yoğun olabilecek rotalar olarak paylaşıldı.

Bayram tatili boyunca yapılacak yolculuklar özellikle İstanbul-İzmir arasındaysa veya çevre illere seyahatler sözkonusuysa; Yandex Navigasyon bu rotalardaki yoğunluk durumlarını da tespit ederek uyarılarda bulundu. Örneğin Sürücüler özellikle Bursa-Susurluk ve ayrıca Akhisar-Manisa arasındaki trafik yoğunluğu potansiyeline karşı dikkatli olmalılar. Bu rotalarda geçtiğimiz yıl trafik yoğunluğu sebebiyle 30-60 dakika arasında yolculuk sürelerinde artışlar olmuş.

Bayram tatilinde Karadeniz bölgesi tarafına yolculuk planı yapanlar için de Yandex Navigasyon’un hem trafik yoğunluğu hem de trafikte bekleme süreleri göz önüne alındığında bazı önerileri olmuş. Örneğin; Osmancık-Çorum ve Samsun-Ordu arasında yaşanabilecek yoğunluğuna karşı seyahat edecekler dikkatli olmalılar. Geçtiğimiz yıla bakıldığında bu güzerganlardaki trafik yoğunluğu yolculuk süresinin ortalama yüzde 72 ile yüzde 85 arasında daha uzun sürmesine sebep olmuş.

Peki Yandex’in bayram trafiğine takılanlara sunduğu bayrama özel hizmeti ne? Yandex’in dinleme yerlerine özel hangi özelliği bayram seyahatinizde işinize yarayabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı