Web’in Geleceği Web 2.0 ’la Tanışın! - Moblobi.com
İnternet

Web’in Geleceği Web 2.0 ’la Tanışın!


Web 1.0 teknolojisinden farklı olarak web 2.0teknolojisi; kullanıcıların sadece bilgi alan konumdan bilgi veren, bilgi ürettiren, paylaşımda bulunduran, tartıştıran vb. özelliklerle kullanıcının aktif olduğu internet ortamlarını kapsıyor. Dünya artık web 2.0 denilen teknolojilerin dünyasına girdi. Ancak Web 2.0 denilince insanların kimi zaman kafası karışıyor.

Web 2.0 site ziyaretçilerinin etkin bir şekilde katkıda bulundukları site anlamına gelmektedir. Bunun en güzel örneği Google Adsense, Vikipedia, Flickr, WordPress, Blogger gibi siteleri kapsıyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse, eskiden sitelerde sabit kalan ve değişmeyen banner reklamları dönemi, şimdi Web 2.0 ile yerini, Google Adsense vasıtası ile tanıdığımız metin reklamları dönemine bıraktı. Web 2.0 ile değişen daha başka pek çok şey var. Mesela bunlardan biri de sitenizin akılda kalıcı bir isme sahip olması eskisi kadar önem taşımıyor. Neden mi? Çünkü insanlar artık sadece arama motorlarını kullanıyorlar, özellikle de Google… Ben pek çok insanla karşılaştım; interneti sadece Google‘dan ibaret zanneden ve bütün siteler Google‘a ait” diye düşünen insanlar… İşte bunun için arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanın da belli kriterleri oluşmuştur. Reklamların tıklama başına önem kazanması, CSS, Ajax, RSS, XML, SEO optimizasyonu ve sitenizin insanlara faydalı görüldüğü sürece en üstlerde çıkabilmesi, Web 2.0‘la gelen yeniliklerin başında geliyor.

Peki Web 2.0 ne imkanlar sunacak?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı