Türkiye’de E-Ticaret Ne Durumda?

Teknolojinin gelişmesi ile alışveriş alışkanlıklarımız da değişti. Artık alışverişimizin büyük bir çoğunluğunu internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Giyim’den market alışverişi bize kadar pek çok ürünü internetten alıyoruz. İnternet ten yapılan alışveriş artarken; bir yandan e-ticaret sektörü de büyümeye devam ediyor. Peki Türkiye’de e-ticaret ne durumda, şimdi kısaca bir göz atalım.

Türkiye’deki internet penetrasyonu yüzde 73 seviyesinde yer alıyor. Bu da Türkiye nüfusu göz önüne alındığında yaklaşık 58 milyon kişinin internet erişimi olduğunu gösteriyor. 2017 rakamları incelendiğinde ise ülkemizdeki e-ticaret perakende hacmi yaklaşık 23 milyar TL olarak görünüyor. Bakıldığında online alışveriş tercih edenler ve bu e-ticaret pazarından faydalananlar yaklaşık 5.3 milyon kişiye denk geliyor.

Türkiye’deki perakende dışı sektörlerin e-ticarette ki hacimli ise yaklaşık 19,2 milyar TL civarında. Geçtiğimiz yıllara bakacak olursak 2013 ve 2017 yılları arasında online perakende de Yapılan harcamalar yaklaşık 4,9 milyar TL seviyesindeydi. 2017 yılında bu rakam büyük bir artış gösterdi ve  14,7 milyar TL olarak gerçekleşti. yani bakıldığında tüketicilerin online taraftaki perakende harcamaları 3 kat arttı.

Ülkemizin e-ticarette ki büyüme oranında istikrarlı bir artış söz konusu. Türkiye’nin e-ticarette yıllık büyüme oranına bakılacak olursa bunu istikrarla artış direkt göze çarpıyor. Buna göre Türkiye’deki e-ticaret pazarının büyüklüğü son 5 yılda toplam  yüzde 32 gibi önemli ve dikkat çeken bir seviyede artmış görünüyor.

Gerek internet penetrasyonun artması, gerekse mevcut yaşam koşulları mı bunun değişmesi bizleri online alışverişe yönlendiriyor. Hızlı olması, güvenilir olması ve bize zaman kazandırması anlamında internetten alışverişi daha fazla tercih etmeye başladık. Hatta geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız gibi ülkemizde market alışverişleri büyük bir çoğunluğu da internete kaymış durumda. Çünkü geçtiğimiz yıla göre online tarafta süpermarket kategorisinden gerçekleşen satışlar yaklaşık yüzde 78 artmış görünüyor.

Peki e-ticaret neleri değiştiriyor? En çok neye harcama yapılıyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı