Vispera’nın Kurucularından Prof.Dr.Aytül Erçil ile Röportajımız!

Prof.Dr.Aytül Erçil ile hem başarılı girişim örneği, exit hikayesi hem de Vispera şirketi üzerine konuştuk.

Moblobi.com olarak medya sponsoru olduğumuz Boğaziçi Üniversitesi‘nin Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi‘nde de konuşmacı olarak da yer alan Prof.Dr.Aytül Erçil, Boğaziçi Üniversitesi ve Amerika’da eğitim görmüş, 5 yıl kadar Amerika‘da çalışmış ve döndükten sonra Boğaziçi Üniversitesi‘nde 13 yıl ve Sabancı Üniversitesi‘nde 13 yıl hocalık yapmış. Bu arada 2006 yılında Sabancı Üniversitesi ile birlikte kurduğu Vistek teknoloji şirketini, Almanlara satmış. Vistek, yapay görme konusunda Avrupa’da 1.sırada, dünyada ise 3.sırada yer alıyor.

Daha sonra bir ortağı ile birlikte Vispera‘yı kurdu. Vispera, yapay görme ve makine öğrenmesi üzerine çalışıyor. Odak noktası ise perakende sektörü… Prof.Dr.Aytül Erçil‘in hedefi ise Türkiye’den bir unicorn çıkartmak ve bunu yapan bir ekibin içerisinde olmak.

Vispera olarak Türkiye ve dünyaya yönelik yaptıkları çalışmaları sorduk; yurt dışında aktif olarak verdikleri hizmetleri öğrendik. Perakende sektöründe maliyet ve zaman avantajı sağlayan çözümlerini, nesnelerin interneti ve big data işleme çalışmalarını, raf ve ürün takibi konusundaki yenilikçi çalışmalarını istatistiklerle aktaran Erçil; dünyada aynı sektörde yer alan 3 şirket arasında teknoloji olarak lider konumda olduklarının da altını çizdi ve uzun dönemli hedeflerinden de bahsetti.

Hem girişimcilere ilham olacak hem de teknoloji açısından yenilikçi çözümleri paylaştığımız Vispera’dan Prof.Dr.Aytül Erçil ile röportajımızı mutlaka izleyin.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı